5 najlepszych nowych funkcji OS X El Capitan

Tomek Czech   11 czerwca 2015

os-x-el-capitan

W OS X El Capitan Apple skupiło się na poprawie stabilności i wydajności systemu, bardziej niż na dodawaniu nowych funkcji (dokładnie tak samo, jak w iOS 9). Niewielką ilość zmian w stosunku do poprzedniego OS X odzwierciedla zresztą sama nazwa: El Capitan to nie zupełnie nowe miejsce (czyt. system), lecz po prostu skała na terenie parku Yosemite.

Mimo tego, w nowym OS X znajdziemy kilka ciekawych nowości. Oto 5 najlepszych naszym zdaniem nowych funkcji w El Capitan:

berrolia

  • Split View: tak, jak wyświetlacz iPada, ekran Maca można podzielić teraz na dwie części, w każdej z nich wyświetlając inną aplikację. Przejście do trybu split view jest szybie i proste, aplikacje automatycznie dostosowują układ zawartości do nowego rozmiaru okna. Okna aplikacji nie muszą wypełniać ekranu w proporcji 50/50, proporcje te można zmieniać zupełnie dowolnie.

split-view-el-capitan

  • Nowe możliwości edycji zdjęć: dobra wiadomość dla tych, którzy całą swoją bibliotekę zdjęć organizują w aplikacji Zdjęcia – w El Capitan będzie możliwość edytowania fotografii w aplikacji Zdjęcia za pomocą narzędzi innych firm (np. VSCO Cam, Camera+, narzędzia Adobe). Naszą ulubioną aplikację do edycji zdjęć będziemy mogli pobrać z Mac App Store i zainstalować jako rozszerzenie w aplikacji Zdjęcia.

zdjecia-el-capitan

  • AirPlay: w El Capitan po raz pierwszy otrzymamy możliwość przesyłania przez AirPlay pojedynczego wideo, zamiast całego ekranu. Wystarczy nacisnąć ikonę AirPlay, która pojawi się w rogu okna wideo. Funkcja będzie działać jedynie w Safari.
  • Wyciszanie kart: w Safari będziemy też mogli szybko identyfikować i wyciszać pojedyncze karty, w których odtwarzany jest dźwięk. Jednym kliknięciem będziemy też mogli wyciszyć wszystkie kart na raz, bez konieczności wyłączania dźwięku w całym systemie. Bardzo przydatne w erze plagi automatycznie odtwarzanych wideo. Miejmy nadzieję, że funkcję tą szybko skopiują twórcy pozostałych przeglądarek.

wyciszanie-zakładek

  • Mission Control: organizację pracy na Macu ułatwi nowa funkcja Mission Control – za pomocą jednego ruchu po gładziku będziemy mogli wyświetlić wszystkie okna aplikacji, które w danym momencie mamy otwarte w całym systemie (nie jak dotąd – na jednym “biurku” lub w jednej aplikacji).

okna

Czytaj też:

Podłącz się do Think Apple na Facebooku, Twitterze lub Google+ żeby nie przegapić żadnych wiadomości ze świata Apple.

Źródło: Apple

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: