Oficjalnie: Apple nie pomoże FBI w dostępie do iPhone’a, nie stworzy “GovtOS”

Marek Twejn   26 lutego 2016

apple

Zgodnie z przewidywaniami, Apple oficjalnie odmówiło wykonania nakazu sądu federalnego USA, który w zeszłym tygodniu zobowiązał firmę do udzielenia pomocy FBI w dostępie do iPhone’a należącego do Syeda Farooka – terrorysty, który w grudniu ubiegłego roku wraz z żoną zabił 14 osób w San Bernardino w Kalifornii. 

Apple przesłało do sądu wniosek o odstąpienie od nakazu. 

berrolia

W przedstawionym sądowi dokumencie firma z Cupertino podtrzymuje swe stanowisko, że sprawa ta w rzeczywistości nie dotyczy tylko jednego iPhone’a i udzielenie pomocy FBI mogłoby stworzyć niebezpieczny precedens, na którym powoływać mogłyby się inne rządy na całym świecie, domagające się dostępu do prywatnych danych obywateli. 

Odmawiając wykonania nakazu, Apple powołuje się na pierwszą i piątą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza poprawka zakazuje ograniczania wolności słowa, prasy, religii, petycji i zgromadzeń. Apple prawdopodobnie powoła się na orzeczenie sądu apelacyjnego w San Francisco, który w 1999 r. uznał kod źródłowy programu komputerowego za “wypowiedź”, której wolność jest gwarantowana konstytucją.

Piąta poprawka mówi m.in., że “nikt nie może być zmuszony do zeznawania w sprawie karnej na swoją niekorzyść”. W zeszłym tygodniu sąd zobowiązał Apple do napisania specjalnej wersji iOS, dzięki której FBI uzyskałoby dostęp do zablokowanego iPhone’a. W przesłanym do sądu dokumencie Apple nazywa taki iOS “Government OS” lub “GovtOS” i twierdzi, że napisanie takiego programu byłoby działaniem przeciwko samej sobie (“zhakowaniem własnych zabezpieczeń chroniących prywatne dane użytkowników”), przed czym broni ją właśnie piąta poprawka.

Departament Sprawiedliwości poinformował, że jego prawnicy analizują wniosek przesłany przez Apple i wkrótce złożą w sądzie stosowną odpowiedź. Jest bardzo prawdopodobne, że sprawa skończy się w Sądzie Najwyższym.

Tymczasem The Wall Street Journal donosi, że wiele spośród największych amerykańskich firm technologicznych (m.in. Google, Facebook, Twitter i Microsoft) zamierza wystosować do sąd wspólny dokument popierający stanowisko Apple.

Więcej o sprawie Apple vs. FBI:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Czytaj też:

Źródło: 9to5Mac

Produkty Apple w super cenach

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: