Opera dla OS X z darmową usługą VPN

Tomek Czech   21 kwietnia 2016

opera-vpn

Opera jest pierwszą z największych na rynku przeglądarek internetowych z wbudowaną usługą VPN, z której możemy korzystać za darmo i bez żadnych ograniczeń. Funkcja VPN została dodana do najnowszej bety Opery, która od dzisiaj jest dostępna również dla OS X.

berrolia

VPN (Virtual Privat Network – Wirtualna Sieć Prywatna) ma wiele zastosowań. Najczęściej używana jest do ominięcia blokady terytorialnej i korzystania z serwisów internetowych w krajach, w których dany serwis teoretycznie nie jest dostępny (VPN pozwala nam udawać, że łączymy się z serwisem z innego kraju, niż w rzeczywistości). Dzięki temu polscy internauci mogą korzystać np. z takich amerykańskich serwisów jak Hulu czy Pandora i mieć dostęp do treści na YouToube, które dostępne mają być z założenia tylko w USA.

VPN używana jest też w celu ochrony prywatności, np. podczas korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi lub wykorzystywania przez firmy do bezpiecznej komunikacji pomiędzy pracownikami.

nomad1

Korzystanie z VPN wymagało do tej pory zainstalowania dodatkowego oprogramowania lub wtyczki do przeglądarki i opłacania abonamentu, bo większość serwisów VPN jest płatna. Dzięki najnowszej Operze nie musimy już niczego instalować – usługa VPN jest w nią wbudowana. Możemy z niej korzystać za darmo i bez żadnych ograniczeń.

Na razie możemy wybrać wirtualne lokalizacje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech. Więcej krajów zostanie dodanych w momencie premiery stabilnej, publicznej wersji najnowszej Opery.

Deweloperską (ale dostępną dla wszystkich) wersję Opery z usługą VPN można pobrać stąd. Po zainstalowaniu, klikamy w “Opera Developer” w pasku menu -> Preferencje -> Prywatność i bezpieczeństwo -> “Enable VPN”.

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Opera, za MacRumors

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: