Co pewien czas słyszymy o nowych technologiach konstruowania baterii, które mają zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych. Większość owych rozwiązań okazuje się “przełomowa” jedynie na papierze i nie trafia na rynek. Inaczej może być w przypadku najnowszego odkrycia firmy SolidEnergy Systems, związanej ze słynnym bostońskim uniwersytetem MIT, która opracowała technologię pozwalającą na podwojenie pojemności standardowej baterii litowo-jonowej (Li-Ion) nie zwiększając jej wielkości.
Metoda jest bardzo prosta: polega na zastąpieniu grafitowej anody folią litową, która ma gęściejszą strukturę (pozwalającą na zakumulowanie większej ilości jonów) i jednocześnie jest kilka razy cieńsza i lżejsze niż tradycyjne anody (grafitowe, węglowe czy silikonowe). W ten sposób osiąga się dwukrotnie większą pojemności baterii przy zachowania jej rozmiaru.
Dzięki wypełnieniu nowym elektrolitem, taka bateria ma być bardziej żywotna oraz bezpieczniejsza – nie nagrzewa się tak łatwo i jest mniejsze ryzyko, że się zapali.
Oprócz oczywistego zastosowania w urządzeniach mobilnych, nowa technologia ma też znaleźć zastosowanie w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, pozwalając na znaczne zwiększenie (podwojenie) zasięgu takich pojazdów.
Firma SolidEnergy Systems ogłosiła, że zamierza rozpocząć masową produkcję nowych baterii już w listopadzie, tak, żeby mogły się one pojawić na rynku już w przyszłym roku.
Jak myślicie: nowe rozwiązanie skłoni Apple do zastosowania w kolejnym iPhonie dwa razy bardziej pojemnej baterii, czy raczej do… jeszcze większego odchudzenia urządzenia..?
Podobne tematy:
Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.
Źródło: MIT, za Engadget
Zdjęcie: iFixit