Dwa razy bardziej pojemne baterie już w 2017 r.

Tomek Czech   19 sierpnia 2016

batip6

Co pewien czas słyszymy o nowych technologiach konstruowania baterii, które mają zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych. Większość owych rozwiązań okazuje się “przełomowa” jedynie na papierze i nie trafia na rynek. Inaczej może być w przypadku najnowszego odkrycia firmy SolidEnergy Systems, związanej ze słynnym bostońskim uniwersytetem MIT, która opracowała technologię pozwalającą na podwojenie pojemności standardowej baterii litowo-jonowej (Li-Ion) nie zwiększając jej wielkości.

berrolia

Metoda jest bardzo prosta: polega na zastąpieniu grafitowej anody folią litową, która ma gęściejszą strukturę (pozwalającą na zakumulowanie większej ilości jonów) i jednocześnie jest kilka razy cieńsza i lżejsze niż tradycyjne anody (grafitowe, węglowe czy silikonowe). W ten sposób osiąga się dwukrotnie większą pojemności baterii przy zachowania jej rozmiaru.

Dzięki wypełnieniu nowym elektrolitem, taka bateria ma być bardziej żywotna oraz bezpieczniejsza – nie nagrzewa się tak łatwo i jest mniejsze ryzyko, że się zapali.

MIT-Solid-Energy-Systems_2

Oprócz oczywistego zastosowania w urządzeniach mobilnych, nowa technologia ma też znaleźć zastosowanie w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, pozwalając na znaczne zwiększenie (podwojenie) zasięgu takich pojazdów.

Firma SolidEnergy Systems ogłosiła, że zamierza rozpocząć masową produkcję nowych baterii już w listopadzie, tak, żeby mogły się one pojawić na rynku już w przyszłym roku.

Jak myślicie: nowe rozwiązanie skłoni Apple do zastosowania w kolejnym iPhonie dwa razy bardziej pojemnej baterii, czy raczej do… jeszcze większego odchudzenia urządzenia..?

Podobne tematy: 

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: MIT, za Engadget
Zdjęcie: iFixit

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: