Nowy MacBook Pro to fantastyczna, niezwykle wydajna maszyna, która jednak – jak inne produkty Apple – nie jest tania. Okazuje się, że najlepszym momentem do kupienia MacBook Pro może być przyszły rok.
MacBook Pro z 2017 r. zaoferuje nie tylko lepszy procesor, więcej RAM, jeszcze szybsze dyski SSD, dłuższe życie baterii oraz – być może – lepszej jakości ekran OLED, ale – jak przewiduje w najnowszym raporcie bardzo wiarygodny analityk Ming-Chi Kuo – ma być też tańszy niż obecne modele.
Maksymalna ilość RAM w tegorocznych modelach to 16 GB i Apple jest krytykowane za to, że nie zaoferowało opcji 32 GB. Phil Shiller tłumaczył, że to ze względu na obawy o zbyt duże zużycie energii – 32 GB RAM oznaczałyby znacznie krótszą pracę na jednym ładowaniu.
Okazuje się, że winne są tu używane przez Apple procesory Intela: zastosowana w najnowszych Pro generacja Skylake nie wspiera energooszczędnej pamięci RAM – LPDDR4 (LP od “low power”). Dlatego Apple było zmuszone zastosować LPDDR3. Dla chipów stosowanych w MacBookach, LPDDR4 nie będzie wspierane również przez nową generację procesorów Intela – Kaby Lake, która ma być gotowa już na początku 2017 r.
Dlatego Apple musi czekać na następną generację – Canonlake, wspierającą LPDDR4 RAM, które zużywa od 15% do 25% mniej energii. Canonlake ma pojawić pod koniec 2017 r. i właśnie w te procesory oraz 32 RAM ma być – według najnowszego raportu Ming-Chi Kuo – wyposażony przyszłoroczny Pro.
Według koreańskiego serwisu ETNews, Samsung nie tylko wyprodukował panele OLED (Touch Bar), w które wyposażone są najnowsze MacBooki Pro, ale może też zając się produkcją ekranów OLED dla przyszłych modeli komputerów od Apple (Samsung jest też wymieniany jako jeden z potencjalnych dostawców wyświetlaczy OLED dla iPhone’a 8).
Ekrany OLED są znacznie cieńsze i lżejsze od LCD, pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazu i, co ważne, są bardziej energooszczędne – ale tylko wtedy, kiedy wyświetlają głównie czarne barwy, dlatego Apple używa ich na razie tylko w opierających się na ciemnym tle interfejsu Apple Watchu i Touch Barze. Żeby wprowadzić taki ekran do iPhone’a i Maca, Apple musiałoby zastosować ciemny interfejs zarówno w iOS, jak i macOS Sierra.
Pojawiają się też doniesienia, że zastosowanie wyświetlaczy OLED będzie dla Apple jedynie tymczasowym rozwiązaniem i w kolejnych modelach urządzeń firmy z Cupertino znajdziemy ekrany w technologii microLED.
Panele microLED mogą być nawet 30 razy jaśniejsze od paneli OLED, są też od nich cieńsze, lżejsze i bardziej energooszczędne. Pozwalają na wyświetlenie szerszej gamy kolorów i uzyskanie większych rozdzielczości. Apple ma już pracować nad udoskonaleniem produkcji mLED w swoim sekretnym laboratorium na Tajwanie.
Choć tegoroczne Pro posiadają superszybką pamięć masową flash (model 15-calowy ma prawdopodobnie najszybszy dysk na rynku), to w 2017 r. Apple ma wyposażyć MacBooki Pro w nowe dyski Intela, znane obecnie pod nazwą „Optane”, które opierają się na całkowicie nowej architekturze i są zdecydowanie szybsze od wszystkich obecnych dysków SSD.
Dzięki energii zaoszczędzonej przez nowe podzespoły (m.in. procesor, RAM, grafika) oraz ekran OLED/microLED, nowy Pro powinien działać dłużej na jednym ładowaniu niż obecne 10 godzin.
W swoim najnowszym raporcie Kuo przewiduje, że w drugiej połowie 2017 r. Apple obniży ceny nie tylko starszych, ale też najnowszych modeli MacBooka Pro.
Mimo że przejściówki to wcale nie tak duży kłopot, za rok będzie to jeszcze mniejszy problem – do tego czasu producenci akcesoriów wprowadzą na rynek wiele modeli swoich urządzeń wyposażonych w złącze USB-C, do używania których nie będziemy już potrzebować żadnych adapterów.
O ile w tej chwili możliwości Touch Bara są ograniczone przez stosunkowo niewielką ilość wspierających go aplikacji, to przez rok deweloperzy z pewnością znajdą wiele ciekawych zastosowań dodatkowego wyświetlacza i wraz z premierą MacBooka Pro 2017 na rynku będzie dostępna cała masa aplikacji na macOS ze wsparciem dla Touch Bar.
Jest bardzo prawdopodobne, że za rok w Polsce będzie już dostępne Apple Pay, wiec będziemy mogli płacić wtedy przy użyciu Touch ID bezpośrednio na stronach internetowych w Safari (funkcję tę wprowadził macOS Sierra).
Posłuchaj najnowszego odcinka naszego podcastu – Nowy Pro, śmierć Aira i „przejściówki-gate”.
ThinkApple Podcast jest dostępny w iTunes i SoundCloud. Możecie nas słuchać w Waszych ulubionych aplikacjach podcastowych na iOS, Maca czy Apple TV oraz w aplikacji SoundCloud na iOS.
Przeczytaj też:
Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.