Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym MacBooku Pro

Tomek Czech   28 października 2016

nowy-macbook-pro-2016

Apple zaprezentowało wczoraj nowy, długo wyczekiwany model MacBooka Pro, lżejszy i cieńszy od poprzednika, wyposażony w dodatkowy wyświetlacz dotykowy – Touch Bar, czytnik linii papilarnych Touch ID, ulepszony ekran Retina, znacznie szybszą grafikę i dysk SSD, wydajniejszy procesor, nową klawiaturę i gładzik, usprawniony systemem chłodzenia, superszybkie porty Thunderbolt 3/USB-C i wystarczającą na cały dzień pracy baterię.

berrolia

Oto wszystkie szczegóły na temat nowego Pro:

Wygląd

Nowy MacBook Pro dostępny jest w dwóch wersjach: 13- i 15-calowej oraz w dwóch kolorach: srebrnym i gwiezdnej szarości.

Jest cieńszy i lżejszy od poprzednich modeli Pro:

  • 13-calowy: grubość – 14,9 mm vs. 18 mm w poprzednim modelu (17% cieńszy);
  • 15-calowy: grubość – 15,5 mm vs. 18 mm w poprzednim modelu  (14% cieńszy);
  • oba modele są o ponad 200 g lżejsze od poprzednich wersji.

pro_03

Oba modele nowego Pro są nawet cieńsze od  13-calowego MacBooka Air, który w najgrubszym miejscu ma 17 mm.

13-calowy Pro waży też prawie tyle samo, co Air: 1,37 kg vs. 1,35 kg.

Touch Bar

bar-t-mac

Touch Bar, czyli dotykowy wyświetlacz Multi-Touch umieszczony nad klawiaturą, to obok Touch ID najważniejsza nowość w MacBooku Pro.

Oprócz przycisków funkcyjnych i  emotikonów, może on wyświetlić dowolny przycisk, w zależności od aplikacji, której obecnie używamy – np. przyciski edycji dokumentu w Microsoft Office, edycji zdjęcia w programach graficznych, kontroli odtwarzanej muzyki, wyboru kart w Safari, itd.

Za jego pomocą możemy też np. przeglądać zdjęcia, odbierać połączenia telefoniczne/FaceTime czy przełączać się pomiędzy aplikacjami.

bar-mac

System śledzi, co robimy w każdym momencie i automatycznie dopasowuje pasek narzędzi do naszych aktualnych potrzeb. Touch Bar możemy dowolnie konfigurować, a deweloperzy mogą dowolnie dostosowywać go do swoich aplikacji.

Touch ID

Czytnik linii papilarnych, wprowadzony do iPhone’a 3 lata temu, pojawił się w końcu również w MacBooku.

Touch ID umieszczony jest w przycisku zasilania, który znajduje się nad klawiaturą, po prawej stronie Touch Bara.

Jest to Touch ID drugiej generacji, w który wyposażone są również iPhone’y 6s i 7.

Za jego pomocą odblokujemy komputer, dostaniemy się do ustawień systemu (które teraz wymagają wprowadzenia hasła), odblokujemy zabezpieczone hasłem notatki i zapłacimy przy użyciu Apple Pay.

touch-id-mac

W przypadku komputera, którego używa więcej niż jedna osoba, Touch ID służy też do przełączania się pomiędzy kontami użytkowników – dotknięcie czytnika linii papilarnych prze użytkownika powoduje błyskawicznie przeniesienie do jego konta.

Apple nie poinformowało, czy Touch ID będzie mogło być używane w zastępstwie haseł w aplikacjach i na stronach internetowych, ale miejmy nadzieję, że jeśli deweloperzy nie dostaną dostępu do niego już teraz, to zdarzy się to w najbliższej przyszłości.

Touch ID w nowym Pro posiada swój własny chip – T1, z tzw. “bezpieczną enklawą”, która odpowiada za bezpieczeństwo naszych danych (“bezpieczna enklawa” to koprocesor kryptograficzny, który wyklucza zastosowanie ataku „brute force”).

300x300-oslo

Ekran

Według Apple, wyświetlacz w nowym Pro to “najjaśniejszy i najbarwniejszy ekran w notebooku Mac”.

mac_display_pro

Ma silniejsze podświetlenie LED, jest o 67% jaśniejszy (500 nitów), ma 67% wyższy współczynnik kontrastu i wyświetla o 25% więcej kolorów niż poprzedni model – jako pierwszy MacBook posiada szeroką gamę kolorów P3, którą wcześniej otrzymały iPad Pro 9,7″ i iPhone 7.

Szeroka gama kolorów pozwala wyświetlać intensywniejsze odcienie czerwieni i zieleni. Obrazy są dzięki temu jeszcze bliższe rzeczywistości i bogatsze w szczegóły. A to ma ogromne znaczenie w projektowaniu graficznym, korekcji barw i montażu wideo.

Według Apple, “większa powierzchnia użyteczna pikseli w połączeniu ze zmienną częstotliwością odświeżania zmniejsza zużycie energii.”

Procesor 

W zależności od modelu, nowe Pro wyposażone są w dwurdzeniowe procesory Intel Core i5 lub czterordzeniowe Intel Core i7 z Turbo Boost do 3,8 GHz.

mac-proc

Podobnie jak w iPhonie 7, przyspieszają one podczas bardziej wymagających zadań (np. rendering wideo) i zwalniają przy prostych zdaniach (np. sprawdzanie poczty, przeglądanie internetu), dzięki czemu oszczędzają energię.

Grafika

15-calowy MacBook Pro posiada autonomiczny procesor graficzny (GPU) Radeon Pro, dzięki któremu grafika jest nawet o 130% szybsza niż w poprzedniej generacji. Radeon Pro wytwarzany jest w technologii 14 nm i uzyskuje do 2,5 razy większą moc obliczeniową z każdego pobranego wata.

Wersja 13-calowa wyposażona jest zintegrowany procesor graficzny Intel Iris Graphics z 64 MB wbudowanej pamięci DRAM, z którą działa nawet o 103 procent szybciej niż w modelu poprzedniej generacji.

grafika-mac

Pamięć flash

MacBook Pro jest wyposażony w dysk SSD, który ma działać jeszcze szybciej niż w sprzęcie poprzedniej generacji, osiągając szybkość odczytu sekwencyjnego do 3,1 GB/s.

Podstawowe modele wyposażone są w dysk o pojemności 256 GB. Przy wyborze własnej konfiguracji, do model 13-calowego możemy dodać dysk o maksymalnej pojemności 1 TB, natomiast do modelu 15-calowego dysk 2 TB.

ssd-mac

RAM

Pamięć RAM w nowych MacBookach Pro jest według Apple “szybsza niż kiedykolwiek”.

Modele 13-calowe posiadają 8 GB RAM (istnieje możliwość rozszerzenia do 16 GB), w 16 GB RAM wyposażony jest też każdy model 15-calowy.

Dźwięk

Głośniki MacBooka Pro zostały całkowicie przebudowane – “mają dwa razy szerszy zakres dynamiczny, grają nawet o 58% głośniej, a ich basy robią wrażenie dwa i pół razy mocniejszym uderzeniem.”

Są teraz bezpośrednio połączone z zasilaniem systemu, dzięki czemu mogą osiągać trzykrotnie większą moc szczytową.

glosniki-mac

Porty

Oba modele nowego Pro wyposażone są w cztery porty Thunderbolt 3, które są jednocześnie portami USB-C.

Thunderbolt 3 przesyła przez jedno złącze energię do ładowania baterii oraz dane i wideo z prędkością nawet 40 Gb/s, czyli dwukrotnie szybciej niż Thunderbolt 2 i osiem razy szybciej niż USB 3.

mac-porty

Jeden port Thunderbolt 3/USB-C może przesyłać energię w obu kierunkach: ładować urządzenie albo przyjmować energię do ładowania. Za pomocą jednego przewodu możemy podłączyć stację dokującą lub monitor i jednocześnie ładować MacBooka Pro.

Do jednego portu możemy podłączyć kaskadowo nawet sześć urządzeń Thunderbolt – nie potrzebujemy do tego huba ani przełącznika.

Dodatkową zaletą Thunderbolt 3 jest obustronna wtyczka.

Klawiatura

Przeprojektowana klawiatura wykorzystuje mechanizm motylkowy drugiej generacji – klawisze mają być bardziej responsywne i stabilniejsze.

Na klawiaturze nie ma fizycznego przycisku Escape – wirtualny przycisk znajduje się na pasku Touch Bar.

klaw-mac

Gładzik

Wyposażony w technologię Force Touch gładzik jest dwa razy większy niż w poprzednich modelach, co daje więcej miejsca na gesty i pozwala na wygodniejsze klikanie.

Bateria

Według Apple, bateria w obu modelach ma wystarczyć na cały dzień pracy, czyli 10 godzin przeglądania stron WWW lub odtwarzania wideo z iTunes.

thinkapple-300x300-dragonfly

Udoskonalone chłodzenie

W nowym MacBooku Pro zastosowano nowy sposób odprowadzania ciepła – przepływ powietrza zwiększa się w trakcie bardziej wymagających zadań, takich jak montaż wideo, granie w gry o rozbudowanej grafice czy przesyłanie dużych plików.

W 15-calowym MacBooku Pro łopatki wentylatorów mają zróżnicowany kształt. Dzięki temu mogą być gęściej rozmieszczone, zapewniając wydajniejszy przepływ powietrza. A ich naprzemienny asymetryczny układ sprawia, że system chłodzenia pracuje ciszej.

chlodzenia-mac

Apple zaprezentowało też wczoraj trzeci – tańszy i mniej wydajny – model MacBooka Pro, który nie posiada wyświetlacza Touch Bar, ani Touch ID.

Sprawdź polskie ceny nowego MacBooka Pro.

Przeczytaj też: Czy Apple sprzedaje przestarzałe komputery?

Thinkapple_logos

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: