MacBook Pro 2017: tańszy, szybszy, 32 GB RAM, dłuższe życie baterii, ekran OLED – raport

Tomek Czech   2 listopada 2016

nowy-macbook-pro-2016

Nowy MacBook Pro to fantastyczna, niezwykle wydajna maszyna, która jednak – jak inne produkty Apple – nie jest tania. Okazuje się, że najlepszym momentem do kupienia MacBook Pro może być przyszły rok.

MacBook Pro z 2017 r. zaoferuje nie tylko lepszy procesor, więcej RAM, jeszcze szybsze dyski SSD, dłuższe życie baterii oraz – być może – lepszej jakości ekran OLED, ale – jak przewiduje w najnowszym raporcie bardzo wiarygodny analityk Ming-Chi Kuo – ma być też tańszy niż obecne modele.

MacBook Pro 2017 – co wiemy w tej chwili?

berrolia

  • 32 RAM i lepszy procesor

Maksymalna ilość RAM w tegorocznych modelach to 16 GB i Apple jest krytykowane za to, że nie zaoferowało opcji 32 GB. Phil Shiller tłumaczył, że to ze względu na obawy o zbyt duże zużycie energii – 32 GB RAM oznaczałyby znacznie krótszą pracę na jednym ładowaniu.

Okazuje się, że winne są tu używane przez Apple procesory Intela: zastosowana w najnowszych Pro generacja Skylake nie wspiera energooszczędnej pamięci RAM – LPDDR4 (LP od “low power”). Dlatego Apple było zmuszone zastosować LPDDR3. Dla chipów stosowanych w MacBookach, LPDDR4 nie będzie wspierane również przez nową generację procesorów Intela – Kaby Lake, która ma być gotowa już na początku 2017 r.

Dlatego Apple musi czekać na następną generację – Canonlake, wspierającą LPDDR4 RAM, które zużywa od 15% do 25% mniej energii. Canonlake ma pojawić pod koniec 2017 r. i właśnie w te procesory oraz 32 RAM ma być – według najnowszego raportu Ming-Chi Kuo – wyposażony przyszłoroczny Pro.

  • Ekran OLED… lub micoOLED

Według koreańskiego serwisu ETNews, Samsung nie tylko wyprodukował panele OLED (Touch Bar), w które wyposażone są najnowsze MacBooki Pro, ale może też zając się produkcją ekranów OLED dla przyszłych modeli komputerów od Apple (Samsung jest też wymieniany jako jeden z potencjalnych dostawców wyświetlaczy OLED dla iPhone’a 8).

Ekrany OLED są znacznie cieńsze i lżejsze od LCD, pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazu i, co ważne, są bardziej energooszczędne – ale tylko wtedy, kiedy wyświetlają głównie czarne barwy, dlatego Apple używa ich na razie tylko w opierających się na ciemnym tle interfejsu Apple Watchu i Touch Barze. Żeby wprowadzić taki ekran do iPhone’a i Maca, Apple musiałoby zastosować ciemny interfejs zarówno w iOS, jak i macOS Sierra.

Pojawiają się też doniesienia, że zastosowanie wyświetlaczy OLED będzie dla Apple jedynie tymczasowym rozwiązaniem i w kolejnych modelach urządzeń firmy z Cupertino znajdziemy ekrany w technologii microLED.

Panele microLED mogą być nawet 30 razy jaśniejsze od paneli OLED, są też od nich cieńsze, lżejsze i bardziej energooszczędne. Pozwalają na wyświetlenie szerszej gamy kolorów i uzyskanie większych rozdzielczości. Apple ma już pracować nad udoskonaleniem produkcji mLED w swoim sekretnym laboratorium na Tajwanie.

300x300-oslo

  • Szybszy dysk SSD

Choć tegoroczne Pro posiadają superszybką pamięć masową flash (model 15-calowy ma prawdopodobnie najszybszy dysk na rynku), to w 2017 r. Apple ma wyposażyć MacBooki Pro w nowe dyski Intela, znane obecnie pod nazwą „Optane”, które opierają się na całkowicie nowej architekturze i są zdecydowanie szybsze od wszystkich obecnych dysków SSD.

  • Dłuższy czas pracy baterii

Dzięki energii zaoszczędzonej przez nowe podzespoły (m.in. procesor, RAM, grafika) oraz ekran OLED/microLED, nowy Pro powinien działać dłużej na jednym ładowaniu niż obecne 10 godzin.

  • Niższa cena

W swoim najnowszym raporcie Kuo przewiduje, że w drugiej połowie 2017 r. Apple obniży ceny nie tylko starszych, ale też najnowszych modeli MacBooka Pro.

  • Więcej akcesoriów z USB-C/Thunderbolt 3

Mimo że przejściówki to wcale nie tak duży kłopot, za rok będzie to jeszcze mniejszy problem – do tego czasu producenci akcesoriów wprowadzą na rynek wiele modeli swoich urządzeń wyposażonych w złącze USB-C, do używania których nie będziemy już potrzebować żadnych adapterów.

  • Więcej opcji wykorzystania Touch Bara

O ile w tej chwili możliwości Touch Bara są ograniczone przez stosunkowo niewielką ilość wspierających go aplikacji, to przez rok deweloperzy z pewnością znajdą wiele ciekawych zastosowań dodatkowego wyświetlacza i wraz z premierą MacBooka Pro 2017 na rynku będzie dostępna cała masa aplikacji na macOS ze wsparciem dla Touch Bar.

  • Apple Pay

Jest bardzo prawdopodobne, że za rok w Polsce będzie już dostępne Apple Pay, wiec będziemy mogli płacić wtedy przy użyciu Touch ID bezpośrednio na stronach internetowych w Safari (funkcję tę wprowadził macOS Sierra).

thinkapple-300x300-dragonfly

Posłuchaj najnowszego odcinka naszego podcastu – Nowy Pro, śmierć Aira i „przejściówki-gate”. 

ThinkApple Podcast jest dostępny w iTunes i SoundCloud. Możecie nas słuchać w Waszych ulubionych aplikacjach podcastowych na iOS, Maca czy Apple TV oraz w aplikacji SoundCloud na iOS.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym MacBooku Pro

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Najlepsza oferta Apple dla firm👇

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: