Poważny błąd w zabezpieczeniach iOS pozwala na dostęp do zdjęć i listy kontaktów każdego iPhone’a i iPada

Tomek Czech   18 listopada 2016

blad-zabezpeczen-iphone

Znaleziony kilka dni temu błąd w zabezpieczeniach iOS pozwala dostać się do listy kontaktów i zdjęć każdego zablokowanego iPhone’a i iPada, na którym włączona jest Siri oraz możliwość dostępu do niej z zablokowanego ekranu – a takie są domyślne ustawienia każdego urządzenia mobilnego od Apple.

berrolia

Błąd odkrył yuotuber z popularnego kanału iDeviceHelp. Przy pomocy Siri oraz VoiceOver (funkcji dostępności pozwalającej na odczytanie zawartości ekranu) był w stanie – w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund – uzyskać dostęp do listy kontaktów oraz zdjęć zablokowanego iPhone’a działającego na iOS 10.1 lub najnowszej becie 10.2.

Autorzy kanału EverythingApplePro potwierdzili, że ten sam sposób ominięcia zabezpieczeń każdego modelu iPhone’a i iPada działa też na iOS 9 i iOS 8.

Najprostszym sposobem uchronienia naszego urządzenia przed takim niepożądanym dostępem do naszych danych (np. w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu/tabletu) jest albo wyłączenie Sir w ogóle (jeśli nie używamy asystenta głosowego) lub wyłącznie możliwości dostępu do Siri z zablokowanego ekranu (Ustawienia -> Siri).

Błąd został już oficjalnie zgłoszony do Apple.

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: iDeviceHelp, za AppleInsider

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: