WiFi Calling i VoLTE od dzisiaj dostępne na iPhone’ach w T-Mobile (szczegóły)

Tomek Czech   30 stycznia 2017

iPhone’y działające w sieci T-Mobile dostały dzisiaj wsparcie dla dwóch ważnych technologii – VoWiFi (Voice over WiFi, inaczej WiFi Calling, czyli “dzwonienie przez WiFi”) i VoLTE (Voice over LTE, czyli wykonywanie połączeń przez sieć 4G). T-Mobile chwali się, jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie operatorów, który uruchomił obie technologie jednocześnie.

berrolia

Dzięki WiFi Calling można realizować połączenia głosowe i wysyłać/odbierać SMSy/MMSy łącząc się z dowolną siecią WiFi (w Polsce i za granicą). Funkcja jest najbardziej przydatna w miejscach, w których jest słaby zasięg lub nie ma go w ogóle, jak np. miejsca bardzo oddalone od stacji bazowych, budynki o grubych murach, windy, piwnice, itd. Jeśli więc stracimy zasięg sieci komórkowej, ale jesteśmy w zasięgu WiFi, w dalszym ciągu możemy wykonywać/odbierać połączenia.

Możemy też dzwonić/SMSować nawet przy włączonym trybie samolotowym, np. w… samolocie (oczywiście takim, w którym udostępniana jest sieć WiFi).

Funkcja przydaje się też za granicą – jeśli jesteśmy połączeni z WiFi, możemy wykonywać połączenia właśnie przez tą sieć, unikając opłat roamingowych (połączenia rozliczane są tak, jakbyśmy dzwonili z Polski).

Jak korzystać z VoWiFi za granicą?

Abonent przebywając za granicą powinien samodzielnie aktywować VoWiFi poprzez włączenie trybu samolotowego w swoim telefonie, a następnie WiFi lub poprzez zmianę w ustawieniach telefonu preferowanej sieci komórkowej na WiFi. W innym wypadku połączenia będą realizowane za pośrednictwem sieci mobilnej.

WiFi Calling działa w T-Mobile na następujących iPhone’ach:

 • iPhone 5s, 5C
 • iPhone 6/6 Plus
 • iPhone 6s/6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7/7 Plus

WiFi Calling uruchamiamy w: Ustawienia -> Telefon -> Rozmowy przez Wi-Fi. Po włączeniu i rejestracji do usługi nazwa sieci zmieni się na T-Mobile WiFi.

Funkcja jest dostępna bezpłatnie.

Z kolei dzięki VoLTE możemy realizować rozmowy “w najwyższej jakości” oraz wysyłać/odbierać SMSy/MMSy korzystając z zasięgu LTE. Do tej pory technologia LTE wykorzystywana była tylko do szybkiej transmisji danych.

Według T-Mobile, z punktu widzenia użytkownika, VoLTE niesie ze sobą dwie najważniejsze korzyści – szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu.

To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń.

VoLTE w T-Mobile działa na:

 • iPhone 6/6 Plus
 • iPhone 6s/6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7/7 Plus

Funkcję uruchamiamy w: Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych kom. -> Włącz LTE -> Głosowy i danych. Po włączeniu i rejestracji do usługi nazwa sieci zmieni się na T-Mobile.pl.

Funkcja jest bezpłatna.

Żeby korzystać z VoLTE oraz WiFi Calling, oprócz wspierającego je modelu telefonu musimy mieć kartę USIM, usługę LTE i aktualne oprogramowanie operatorskie w wersji 27.1 (jeśli jeszcze ich nie masz, musisz poczekać – według T-Mobile, “aktualizacja idzie falowo” i otrzymanie nowych ustawień może być kwestią dnia/dwóch; wydaje się też, ze iPhone’y z iOS w wersji beta nie otrzymują najnowszej aktualizacji ustawień sieciowych).

Taryfy, w których możliwa jest aktywacja VoLTE i VoWiFi:

 • Rodzina, Jump, Supernet
 • Jump Pro, Komfort, Pakiet dla Biznesu, Nowy PB

Na stronie internetowej T-Mobile znajdziemy informację, że wszystkim klientom, którzy spełnią warunki aktywacji, T-Mobile aktywuje usługi automatycznie, ale na Twitterze operator podał, że w celu aktywacji należy wysłać SMSa:

 • VoLTE – SMS o treści TAK na 80534;
 • VoWiFi – SMS o treści TAK na 80535.

Aktywacja ma być potwierdzona SMS do 72 godz.

Kiedy połączenie jest realizowane w VoLTE lub VoWiFi, w górnej części ekranu pojawi się ikonka słuchawki ze znacznikiem WiFi lub LTE.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: T-Mobile

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: