Bomba ukryta w iPadzie powodem zakazu wnoszenia tabletów i laptopów na pokład samolotów

Tomek Czech   27 marca 2017

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zakazały wnoszenia na pokład samolotu tabletów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych większych do smartfona pasażerom podróżującym z niektórych lotnisk kilku krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Powodem miały być informacje od służb specjalnych o zwiększonym ryzyku zamachu terrorystycznego. Dzisiaj okazało się, że bezpośrednim powodem zakazu było znalezienie bomby ukrytej w iPadzie.

berrolia

Według Guardiana, służby wpadły na ślad grupy, która planowała wysadzenie samolotu za pomocą bomby ukrytej w iPadzie. Urządzenie miało do złudzenia przypominać prawdziwy tablet od Apple. Być może wykorzystano oryginalną obudowę iPada, być może była to jedna z podróbek. W środku umieszczono materiały wybuchowe.

Informatorzy gazety nie podali żadnych informacji na temat planowanej daty zamachu, kraju, z którego odlatywał samolot, ani osób planujących zamach.

Amerykańskie służby zdradziły wcześniej, że zakaz wynikał z podejrzeń, że terroryści znaleźli nowe sposoby na wniesienie materiałów wybuchowych na pokład samolotu. W ubiegłym roku do samolotu startującego z Mogadiszu wniesiono bombę ukrytą w laptopie lub torbie na laptopa. Eksplozja zabiła jednego człowieka i uszkodziła samolot (zdjęcie powyżej), który jednak zdołał bezpiecznie wylądować. Gdyby bomba wybuchła, gdy samolot znajdowałby się na większej wysokości, prawdopodobnie zginęliby wszyscy pasażerowie.

300x300-oslo

Może Cię zainteresować:

Źródło: The Guardian, za 9to5Mac
Zdjęcie: Al Jazeera

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: