Londyńska policja ma sposób na dostanie się do iPhone’ów przestępców – kradnie je, gdy są odblokowane

Tomek Czech   8 grudnia 2016

met-police

Sprawa Apple vs. FBI pokazała całemu światu jak trudno dostać się do zablokowanego iPhone’a. W przypadku najnowszych modeli jest to właściwie niemożliwe – nie ma do tej pory potwierdzonego przypadku zhakowania iPhone’a z tzw. bezpieczną enklawą (5s i nowsze) działającego na iOS z pełnym szyfrowaniem (iOS 8 lub nowszy). Policjanci z Londynu znaleźli jednak prostszy sposób na dostanie się do iPhone’a przestępcy – kradzież odblokowanego telefonu.

berrolia

Metoda została “opracowana” przez specjalną komórkę londyńskiej policji o nazwie Falcon, zajmującą się cyberprzestępczością. Agenci rozpracowywali grupę zajmującą się handlem fałszywymi kartami kredytowymi i w pewnym momencie śledztwa zdali sobie sprawę, że kluczowe dowody obciążające przestępców mogą znajdować się w iPhonie jednego z nich.

Jako że zgodnie z prawem nie można zmusić aresztowanej osoby do odblokowania swojego telefonu (prawo do nieobciążania zeznaniami samego siebie), policjanci wpadli na inny pomysł – trzeba ukraść telefon w momencie, gdy jest on odblokowany.

Operacja została przeprowadzona w czerwcu. Agenci śledzili podejrzanego przemieszczającego się po londyńskich ulicach i czekali, aż odblokuje telefon, żeby wykonać połączenie. Gdy tak się stało, jeden z agentów natychmiast wyrwał iPhone’a z dłoni podejrzanego, a reszta agentów aresztowała go. Natychmiast przystąpiono do pobierania danych – w tym czasie jeden z agentów cały czas dotykał ekranu telefonu, żeby ten się nie zablokował.

Dowody znalezione w iPhonie okazały się kluczowe dla śledztwa i pozwoliły na oskarżenie czterech kolejnych osób i powiązanie ze sprawą dodatkowych stu. Dzięki informacjom z telefonu agenci dotarli też do miejsca, w którym były wytwarzane fałszywe karty kredytowe.

Główny oskarżony w sprawie – właściciel iPhone’a, został w ubiegłym tygodniu skazany na pięć i pół roku więzienia.

300x300-oslo

Wszystko o sprawie “Apple vs. FBI”:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: BBC

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: