W reakcji na żądania FBI Apple chce całkowicie zabezpieczyć iPhone’a i iCloud

Marek Twejn   29 lutego 2016

iphone6s_touchid

Giganta z Cupertino czeka prawdopodobnie długa batalia sądowa z rządem USA w głośnej sprawie z FBI, ale Apple postanowiło nie czekać na ostateczny wyrok sądu: według The New York Times i Financial Times, firma rozpoczęła intensywne prace nad zabezpieczeniem iPhone’a i iCloud tak, żeby sama nie mogła w żaden sposób uzyskać do nich dostępu.

Dzięki temu, wysuwanie wobec Apple podobnych żądania, jak teraz wysuwa FBI, byłyby w przyszłości całkowicie pozbawione sensu – uzyskanie dostępu do zablokowanego iPhone’a i danych w iCloud nie byłoby po prostu technicznie możliwe bez posiadania kodu zabezpieczającego.

berrolia

Choć obecnie nawet Apple nie jest w stanie w łatwy sposób dostać się do zabezpieczonego hasłem iPhone’a, to prawdopodobnie ostatecznie byłoby w stanie to zrobić, np. poprzez stworzenie specjalnej wersji iOS, która umożliwiłaby przeprowadzenie ataku brute force – czyli dokładnie tak, jak chce teraz FBI. Jeśli Apple wprowadzi nowe zabezpieczenia do przyszłego iOS, żaden nakaz sądowy nie byłby w stanie zmusić firmy do zhakowania konkretnego iPhone’a, bo nie istniałaby już taka możliwość.

Niewykluczone jest, że stuprocentowe zabezpieczenie telefonu wymagałby również zmian hardware’owych, więc całkowicie bezpieczni byliby jedynie użytkownicy nowych urządzeń.

Jedno z możliwych rozwiązań jest takie, żeby instalacja nowego OSu wymagała zatwierdzenia hasłem, które posiada jedynie użytkownik. Próba wgrania nowego systemu bez kodu dostępu kończyłaby się automatycznym wymazaniem wszystkich danych z iPhone’a. Choć wprowadzanie hasła jest konieczne przy instalacji nowego iOS  już teraz, Apple najprawdopodobniej jest w stanie wgrać nowy system bez hasła tak, by żadne dane nie zostały utracone.

Firma z Cupertino ma obecnie również dostęp do naszych danych w iCloud – choć są one zaszyfrowane, klucz odszyfrowujący jest w posiadaniu Apple. Na żądanie władz firma wielokrotnie przekazywała im dane z iCloud, przekazała je również FBI w sprawie zamachu w San Bernardino.

Teraz Apple chce nie tylko ostatecznie zabezpieczyć iPhone’a, ale też ma opracowywać nową metodę szyfrowania danych w iCloud tak, żeby klucz odszyfrowujący był w jakiś sposób powiązany z konkretnym iPhonem konkretnego użytkownika – tylko on miałby dostęp do swoich danych w iCloud. Takie rozwiązanie wiązałoby się jednak z takim ryzykiem, że w przypadku, gdyby użytkownik zapomniał hasła dostępu do iCloud, wszystkie trzymane tam dane straciłby na zawsze.

Nie wiadomo jeszcze, czy którekolwiek z nowych zabezpieczeń trafią do iOS 10 i iPhone’a 7.

Więcej o sprawie Apple vs. FBI:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Czytaj też:

Źródło: The New York Times, Financial Times, za 9to5Mac

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: