Bluetooth 5 oficjalnie zatwierdzony, może zadebiutować w iPhonie 8

Tomek Czech   8 grudnia 2016

bluetooth-5

Bluetooth 5 został wczoraj oficjalnie zatwierdzony przez SIG (The Bluetooth Special Interest Group) jako najnowszy z obowiązujących standardów Bluetooth. W porównaniu z powszechnie używaną dzisiaj – także w najnowszych produktach Apple – wersją 4.2, Bluetooth 5 jest przede wszystkim znacznie szybszy i ma większy zasięg.

berrolia

Jego główne zalety to:

  • większa szybkość: jest dwa razy szybszy niż Bluetooth 4.2;
  • większy zasięg: cztery razy większy zasięg niż wersji 4.2. Teraz jest to około 40 metrów;
  • większa “przepustowość”: Bluetooth 5 przesyła dane nie tylko szybciej, ale jest też w stanie ich przesyłać więcej w jednym momencie (większe paczki danych);
  • większa odporność na oddziaływanie innych sieci: Bluetooth 5 jest mniej podatny na zakłócenia powodowane oddziaływaniem innych fal, np. radiowych czy sieci Wi-Fi.

Zdaniem SIG, pierwsze urządzenia z Bluetooth 5 pojawią się na rynku najwcześniej za dwa, a najpóźniej za sześć miesięcy. Nie wiadomo, czy Apple zdąży zaimplementować nowy standard do nowych modeli iPadów, które mają pojawić się wiosną, ale jest bardzo prawdopodobnie, że Bluetooth 5 znajdziemy w iPhonie 8 (7s?), którego premiera spodziewana jest we wrześniu.

thinkapple-300x300-dragonfly

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bluetooth.com

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: