Co nowego dla Apple TV, czyli wszystkie nowości w tvOS 11

Dawid Olczak   12 czerwca 2017

„Usłyszycie dużo więcej o tvOS jeszcze w tym roku” – tymi słowami, podczas konferencji WWDC 2017 Tim Cook podsumował bardzo krótkie przypomnienie najważniejszych zmian wprowadzonych ostatnio w tvOS oraz zapowiedział pojawienie się aplikacji Amazon Prime Video. Czy to oznacza, że wkrótce zobaczymy następcę Apple TV 4?

berrolia

Krótkie wprowadzenie

tvOS 9, zaprezentowane we wrześniu 2015 roku wraz z Apple TV 4-tej generacji, nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem w naszym kraju. Zbyt mała funkcjonalność oraz ograniczenia, które wprowadziło Apple, odcisnęło swoje piętno.

Po prawie dwóch latach oraz aktualizacji do tvOS 10 możliwości, które oferuje Apple TV znacząco się zwiększyły:

  • pojawiła się możliwość przeglądania wszystkich zdjęć zgromadzonych w iCloud;
  • możliwość słuchania podcastów;
  • w App Store dla Apple TV pojawia się coraz więcej wartościowych aplikacji;
  • dodano aplikację „TV” agregująca treści VOD (niestety nie jest dostępna w naszym kraju);
  • pojawiło się też kilku dostawców VOD, m.in, Showmax czy Filmbox Live; w tym roku pojawi się również zapowiedziana przez Tima Cooka aplikacja Amazon Prime Video.

Przeczytaj: „Apple TV 4 w 2017 r.”

Razem z pierwszymi betami pozostałych systemów – iOS 11, macOS High Sierra i watchOS 4, Apple udostepniło deweloperom pierwszą wersje testową tvOS 11.

Nowości w tvOS 11

Synchronizacja słuchawek z chipem W1

Po połączeniu AirPods (oraz innych słuchawek posiadających chip W1) z iPhonem, słuchawki są automatycznie parowane za pomocą iCloud z wszystkimi naszymi urządzeniami (Mac, Apple Watch, iPad). Do tej pory Apple TV 4 było pozbawione tej funkcji.

Wraz z nadejściem tvOS 11 wszystkie nasze słuchawki Bluetooth posiadające chip W1 będą również automatycznie synchronizowane z naszą przystawką do telewizora.

Ciemny i jasny motyw

W poprzedniej wersji systemu Apple udostępniło nam możliwość zmiany motywu z jasnego na ciemny, który możemy ręcznie zmieniać w ustawieniach.

tvOS 11 przynosi automatyzację zmiany motywu: jasny będzie włączany od wschodu do zachodu słońca, ciemny – od zachodu do wschodu.

Więcej niż jedno Apple TV

Jeśli posiadasz więcej niż jedno Apple TV 4, które jest podpięte do tego samego Apple ID, z pewnością przyda Ci się nowa funkcja „synchronizacji ekranu początkowego”.

Jej aktywacja spowoduje zsynchronizowane ekranu początkowego (układ aplikacji) oraz aplikacji, które kupiliśmy i pobraliśmy na swoje urządzenie z kolejnym Apple TV.

AirPlay 2

tvOS w wersji 11 będzie wspierał AirPlay 2, dzięki któremu wiele głośników (HomePod oraz inne kompatybilne z AirPlay 2) rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach naszego mieszkania będzie mogło się z sobą komunikować i dostosowywać dźwięk w zależności od położenia.

Więcej

Pojawiły się również ułatwienia dla deweloperów, m.in zwiększenie limitu wielkości aplikacji z 200 MB do 4 GB.

tvOS zostanie też objęty programem Apple Beta Software Program, co oznacza, że firma z Cupertino będzie udostępniała publiczne bety systemu operacyjnego dla Apple TV. Pierwsza beta będzie dostępna jeszcze przed końcem czerwca.

Podsumowanie

Jak widać tvOS 11 nie wprowadza wielu zmian, lecz możliwości naszej przystawki do telewizora, choć bardzo powoli, ciągle się zwieszają. Mam nadzieję, że następca Apple TV 4 czymś nas zaskoczy.

Jeśli w kolejnych betach pojawią się nowe funkcje, będziemy Was informować na bieżąco.

Dajcie znać, czy według Was wprowadzenie tak małej ilości zmian w tvOS 11 to brak pomysłu na Apple TV ze strony firmy z Cupertino, czy może czekają na wprowadzenia następcy Apple TV 4?

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: