Wydaję Ci się, że wiesz wszystko o 3D Touch? Sprawdź mniej znane sposoby wykorzystania tej technologii

by Dawid Olczak on 15 czerwca 2017

Wydawać by się mogło, że temat 3D Touch został już wystarczająco dużo razy omówiony w wielu artykułach (zrobiliśmy też kiedyś dla Was o tym wideo), lecz istnieje spora ilość osób, które nie wiedzą jak można w pełni wykorzystać funkcje rozpoznawania siły nacisku na ekran. Postanowiłem wiec przedstawić kilka mniej znanych trików, które w jeszcze leszy sposób pozwolą wykorzystać Wam Wasze urządzenia.

3D Touch vs. Force Touch

Force Touch – interfejs haptyczny, dzięki któremu możliwe jest rozpoznawanie siły nacisku na ekran, został zaimplementowany w urządzeniach:

 • Apple Watch – kwiecień 2015 r.
 • MacBook Pro – marzec 2015 r.
 • MacBook – kwiecień 2015 r.
 • Magic Trackpad 2 – październik 2015 r.

3D Touch – bardziej zaawansowany interfejs haptyczny, rozpoznający siłę nacisku, montowany w urządzeniach:

 • iPhone 6s/6s Plus – wrzesień 2015 r.
 • iPhone 7/7 Plus – wrzesień 2016 r.

Porównanie

Choć pozornie może się wydawać, że obie technologie są identyczne, nie jest to prawda.

Force touch zastosowany w Apple Watchu daje nam możliwość dość ograniczonej interakcji z interfejsem użytkownika (rozpoznaje nacisk na całej powierzchnie ekranu). Force Touch w gładziku MacBooka jaki i Magic Trackpad 2 również rozpoznaje siłę nacisku na całej powierzchni, ale daje nam jeszcze jedną możliwość – możemy wciskać kursor myszy obojętnie w jakim miejscu trackpada się znajdujemy.

3D Touch – rozpoznaje konkretne miejsce w interfejsie, a nie tylko całą powierzchnię, i potrafi ocenić siłę nacisku, dzięki czemu możemy wykonywać różne rodzaje akcji i gestów.

Warto również nadmienić, że zarówno Force Touch, jak i 3D Touch mierzą laserowo zmiany w odległościach dwóch osobnych warstw ekranu.

Peek i Pop

Krótkie wprowadzenie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z iPhonem (jeśli znasz podstawy posługiwania się 3D Touch przejdź sekcję niżej)

Peek i pop – tak nazywają się akcje, które możemy wykonywać za pomocą mocniejszych wciśnięć ekranu w iPhone.

 • Peek – dzięki tej funkcji możemy w szybki sposób (delikatnie wciskając ekran) podejrzeć nieodczytane jeszcze wiadomości iMessage, e-mail, większość aplikacji firm trzecich (np. Messenger) również wspiera tą technologię. Oczywiście mamy także możliwość szybkiego podglądu linków, zdjęć, notatek, itp.
 • Pop – mocniejsze przyciśnięcie ekranu uruchamia daną akcje, np. pozwala nam na przejście do pełnoekranowej aplikacji, zdjęcia, strony internetowej, itp.

Jest jedną z funkcji, z których osobiście korzystam chyba najczęściej na iPhonie.

Przykład: lekko wciskając link w wiadomości iMessage, którą właśnie otrzymaliśmy, możemy podejrzeć jej zawartość i jeśli nas zainteresuje, docisnąć jeszcze mocniej i przejść do przeglądania pełnoekranowego w Safari.

Mniej znane funkcje 3D Touch

Tekst

 • Kasowanie – jeśli np. pisząc wiadomość do znajomego chcemy szybko skasować ostatnie zdanie, wystarczy mocniej wcisnąć klawisz backspace, a tekst zniknie w dużo szybszym tempie.
 • Kursor – podczas edytowania tekstu, wciskając mocniej klawiaturę możemy sterować kursorem, jakbyśmy używali gładzika w laptopie.
 • Zaznaczanie tekstu – żeby uruchomić tę funkcję, musimy aktywować „kursor” lekko wciskając klawiaturę i docisnąć ekran jeszcze mocniej – teraz możemy zaznaczyć dowolne słowo lub nawet całe zdania.
 • Szybkie zaznaczanie ostatniego wyrazu – jeśli chcemy szybko zaznaczyć ostanie wpisane przez nas słowo żeby je np. skopiować, dociskamy mocniej pustą przestrzeń zaraz nad klawiaturą.
 • Lupka – za pomocą lupki możemy zaznaczyć całe wyrazy lub zdania; wystarczy, jak w poprzednich przypadkach, mocniej wcisnąć ekran na danym słowie, które chcemy zaznaczyć.

Aparat

 • Podgląd zdjęć – jeśli aktualnie znajdujemy się w aplikacji aparatu i wykonaliśmy kilka zdjęć, możemy je szybko podejrzeć bez wchodzenia w osobną aplikację „Zdjęcia”. Wciśnijmy lekko miniaturkę zdjęcia w dolnym prawym rogu i już możemy przeglądać ostatnio wykonane fotografie.

Safari

 • Zakładki – często w Safari mamy otwartych kilka okien i ciężko jest podejrzeć którąkolwiek z nich bez jej otwierania w trybie pełnoekranowym. Wystarczy jednak delikatnie musnąć wybraną przez nas kartę a ona się wysunie ukazując swoją zawartość.

Email

 • Podgląd/kasowanie/odznaczanie – chcąc podejrzeć nieodczytaną wiadomość wciskamy ją lekko, zerkając i sprawdzając jej zawartość. Jeśli to nic ważnego przesuwamy ją lekko w prawo, automatycznie oznaczając ją jako przeczytaną. Jeśli jednak trafił nam się spam, przesuwamy ją w lewo i przenosimy do kosza.

Powiadomienia

 • Kasowanie powiadomień – chcąc skasować wszystkie powiadomienia naraz, wystarczy docisnąć krzyżyk widoczny z prawej strony „chmurki” i wybrać opcję „Wymaż wszystkie powiadomienia”.

Narzędzia

 • Latarka/minutnik/kalkulator/aparat w centrum sterowania – jeśli wciśniemy mocniej ikonę któregokolwiek z tych narzędzi, wyświetlą się dodatkowe opcje, takie jak np. ustawienie jasności światła latarki, kopiowanie ostatniego wyniku w kalkulatorze czy skróty do aktywacji różnych trybów aparatu.

PDF

 • Export do PDF – jeśli chcemy wyeksportować i udostępnić stronę internetową, zdjęcia, dokumenty w aplikacji (w zasadzie wszystko co można “wydrukować”), możemy posłużyć się funkcją 3D Touch zamiast korzystać z aplikacji firm trzecich. Na przykład, jeśli chcemy zapisać stronę z Safari do PDF: wciskamy ikonkę udostępnij -> wybieramy opcję drukuj -> wciskamy mocno miniaturkę podglądu -> ponownie wciskamy ikonkę udostępnij i już możemy wysłać lub zapisać stronę w formacie PDF.

Podsumowanie

W moim przypadku funkcja rozpoznawania siły nacisku na ekran całkowicie odmieniła sposób, w jaki korzystam z telefonu czy laptopa. Nie wyobrażam sobie przesiadki na urządzenie, które jej nie wspiera.

Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe zastosowanie technologii 3D Touch, dajcie znać w komentarzach. Napiszcie również czy, tak jak ja, nie wyobrażacie sobie korzystania z urządzenia nieposiadającego tej funkcji, czy może nie korzystacie z niej aż tak często.

Przeczytaj też: iPhone 8 z 3D Touch drugiej generacji

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Latest posts by Dawid Olczak (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: