iPhone 8: skaner tęczówki i system rozpoznawania twarzy potwierdzone?

Tomek Czech   15 czerwca 2017

Wczoraj dostaliśmy kolejne potwierdzenie nie tylko tego, że iPhone 7s, 7s Plus oraz iPhone 8 będą posiadały wzmocnioną wodoszczelność klasy IP68 oraz możliwość ładowania bezprzewodowego/indukcyjnego, ale też tego, że topowy model będzie wyposażony w skaner tęczówki i system rozpoznawania twarzy.

berrolia

Nikkei pisze, że firma Largan Precision potwierdziła, że w drugiej połowie roku zacznie dostarczać klientom obiektywy dla modułów 3D wykorzystywanych w kamerach smartfonów. Firma nie zdradziła oczywiście kto będzie jej klientem, ale eksperci nie mają wątpliwości, że będzie to Apple: Largan Precision od dawna jest kluczowym dostawcą obiektywów do kamer iPhone’ów. Cytowany przez Nikkei analityk Jeff Pu twierdzi, że tylko Apple wprowadzi w tym roku na rynek telefony z tak zaawansowanymi modułami 3D-sensing.

Takie sensory umożliwiają skanowanie tęczówki i rozpoznawanie twarzy. Słyszeliśmy już wiele razy, że Apple zastosuje te dwie biometryczne metody rozpoznawania użytkownika w iPhonie 8. Trzecią będzie Touch ID, który najprawdopodobniej będzie wbudowany w ekran.

iPhone 8: 3D-sensing i kamera FaceTime

Już kilka miesięcy temu FastCompany podawało, że wspólnie z firmą Lumentum, Apple opracowało nową technologię „3D-sensing”, która może zostać użyta do rozpoznawania twarzy, a zastosowana w kamerze może pomóc uzyskać lepszej jakości zdjęcia. Może być też wsparciem dla technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Również analityk Ming-Chio Kuo prognozuje, że iPhone 8 będzie wyposażony w “rewolucyjną” kamerę 3D, która będzie potrafiła tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system ma się składać z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni. Ma to pozwolić przede wszystkim na uwierzytelnianie użytkownika przez rozpoznanie jego twarzy oraz na podstawie skanu tęczówki.

Dostawcą systemu kamer 3D do iPhone’a 8 ma być LG. Według serwisu MacOtakara będą to dwie kamery – jedna z ogniskową 32 mm, czyli taką, jaką posiada obecnie posiada kamera FaceTime oraz drugą, z ogniskową 24 lub 28 mm.

System dwóch kamer ma pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w iPhonie 8 będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D (wiemy też, że w Galaxy S8 można oszukać nawet skaner tęczówki).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Nikkei

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: