Router FRITZ!Box 6820 LTE – recenzja

Tomek Czech   17 lipca 2017

W czasach, gdy operatorzy przedstawiają coraz korzystniejsze oferty domowego czy firmowego internetu LTE, coraz więcej osób zastępuje nim internet dostarczany przez dostawców drogą naziemną. Czasem 3G/LTE to też jedyna opcja w miejscach, do których sieć naziemna w ogóle nie dociera lub oferuje bardzo wolne łącza (tak właśnie jest w moim przypadku – poza internetem mobilnym mam dostęp jedynie do Neostrady z prędkością 10 Mb/s, w centrum drugiego największego miasta w Polsce…). W takim przypadku najlepszym sposobem zapewnienia sobie dostępu do szybkiego internetu w domu czy w biurze jest skorzystanie z routera 3G/LTE.

berrolia

Postanowiłem przetestować FRITZ!Box 6820 LTE. Mały, prosty w obsłudze router z modemem 3G/LTE i z wszystkimi funkcjami, jakich wymagamy od nowoczesnych routerów. Niemiecka firma AVM przebojem wdarła się na polski rynek i liczne recenzje podkreślały wysoką jakość i niezawodność produktów z serii FRITZ!Box. No to liczyłem więc i ja.

FRITZ!Box 6820 LTE pozwala na połączenie z siecią 4G, 3G i 2G (oczywiście ta ostatnia opcja raczej nie będzie nas interesowała). Został wyposażony w modem LTE kategorii 4 (FDD) działający z prędkością do 150 Mbit/s w przypadku pobierania i 50 Mbit/s przy wysyłaniu. Anteny LTE znajdują się w środku urządzenia i działają w standardzie MIMO.

Po zakupie i aktywowaniu karty SIM u dowolnego operatora (w abonamencie lub w opcji prepaid), wkładamy kartę w znajdujące się na dole, pomysłowo ukryte gniazdo SIM, podłączamy router do prądu, wybieramy odpowiednią sieć WiFi, wpisujemy podane na urządzeniu hasło i już. Do szybkiego, zwyczajnego połączenia się z internetem nie jest wymagana żadna dodatkowa konfiguracja routera. Z moich poprzednich recenzji wiecie, że cenię takie proste rozwiązania, nie jestem geekiem lubiącym godzinami grzebać w ustawieniach.

FRITZ!Box 6820 tworzy sieć WiFi z transferem do 450 Mbit/s (WLAN N 450). Działa w paśmie 2,4 GHz MIMO i obsługuje standardy 802.11n oraz 802.11b/g. Bezpieczeństwo połączenia zapewnia szyfrowanie WPA2, WPA/WPA2.

Jak większość obecnych routerów, FRITZ!Box 6820 jest wyposażony w przycisk WPS (Wi-Fi Protected Setup), który pozwala szybko połączyć się z WiFi bez konieczności wpisywania długiego hasła. Możemy też ustanowić ograniczony dostęp dla gości z oddzielną nazwą i kluczem sieciowym.

Jeśli potrzebujemy większej szybkości, do routera możemy podłączyć się też oczywiście przez szybki port Gigabit LAN (1000 Mbit/s)

Firma mocno chwali się system FRITZ!OS, dzięki któremu wszystkie opcje konfiguracyjne oraz dodatkowe możliwości routera są dostępne przez przeglądarkę po wpisaniu adresu http://fritz.box (“Interfejs był wielokrotnie nagradzany i doceniany przez użytkowników za prostotę i przejrzystość oraz bogate opcje konfiguracyjne”). Rzeczywiście, interfejs jest dość przejrzysty, co ułatwia poruszanie się w gąszczu ustawień (również na smartfonie, bo FRITZ!OS stosuje Responsive Web Design). Jest też dostępny w języku polskim.

Wiele osób doceni możliwość dodatkowej konfiguracji oraz podglądu bardzo szczegółowych informacji o połączeniu i statystyk, mi akurat do szczęścia nie jest to potrzebne. Ale doceniłem jedną opcję – dostępnego w menu asystenta, wskazującego siłę sygnału, co pozwala znaleźć optymalną lokalizację routera.

W dzisiajszych czasach coraz powązniej musimy podchodzić do ochrony prywatnosci w sieci, dlatego doceniłem też to, że system pozwala nam też na skonfigurowanie VPN (Virtual Private Network) na poziomie routera (Fritz!Box używa sprawdzonego standardu przemysłowego IPsec), dzięki czemu wszystkie urzadzenia łączące się z domową czy biurową siecią WiFi łączą się ze światem przez VPN.

FRITZ!Box 6820 może być dobrą opcją dla osób wybierających się na wakacje za granicą. Oczywiście nie polecam spędzania w czasie podróży dużej ilosci czasu w sieci, ale jeśli ktoś wybiera się w podróż większej grupie osób (np. z rodziną), może kupić kartę zagranicznego operatora (lub – po ostatnich zmianach zasad roamingu – polskiego, jeśli jest to wewnątrz UE) i w prosty sposób stworzyć własną sieć WiFi pozwalającą podłączyć się do internetu wszystkim osobom i wielu urządzeniom. Router jest kompaktowych rozmiarów i bardzo lekki. Działa w sześciu zakresach częstotliwości LTE – w zależności od dostępności automatycznie wykorzystuje wszystkie popularne zakresy sieci komórkowych w Europie.

Jeśli chodzi o wady – osoby, którym zależy na wzmocnieniu sygnału mogą narzekać na brak możliwości dokręcenia dodatkowych anten, trzeba też zauważyć brak wsparcia dla pasma 5 GHz.

FRITZ!Box 6820 LTE nie jest niestety tani – kosztuje 899 zł. Nie jest to więc propozycja dla osób szukających najtańszego routera z modemem LTE, ale dla osób szukających najwyższej jakości i gotowych zainwestować więcej w router, który będzie służył długie lata (na FRITZ!Box 6820 dostajemy aż 5 lat gwarancji producenta).

Więcej informacji o tym modelu znajdziecie na stronie producenta.

Inne recenzje: 

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: