Dlaczego Apple Watch to wartościowy produkt?

Dawid Olczak   28 lipca 2017

Apple Watch przez wielu uważany jest za urządzenie podpadające pod kategorię produktów „wypełniaczy”, których zadaniem jest dopełnić lukę pomiędzy urządzeniami bądź wspomagać inne produkty. Pod tą samą kategorię niektórzy próbują również podpinać iPady czy Apple TV i niestety z przykrością muszę stwierdzić, że trudno (przynajmniej po części) się z nimi nie zgodzić. Istnienie Apple TV i iPada bez iPhone’a czy Maca trudno byłoby racjonalnie wytłumaczyć, aczkolwiek mogłyby one funkcjonować samodzielnie i choć w dość ograniczonym zakresie potrafiłyby wówczas zaspokoić nasze potrzeby. Z Apple Watchem jest trochę inaczej, bo bez iPhone’a jego egzystencja nie miałaby żadnego sensu i mówiąc trywialnie- byłby najzwyklejszą cegłą. Być może dlatego jest on tak bardzo niedocenianym urządzeniem i wielu osobom trudno jest dostrzec drzemiący w nim potencjał.

W tym artykule chciałbym pokrótce opowiedzieć Wam historie mojego Apple Watch’a, oraz wyjaśnić dlaczego uważam, że życie bez niego nie byłoby już tak takie samo.

Cyfrowy/Analogowy Apple Watch

Ponad dziesięć lat temu otrzymałem od swojej żony mój pierwszy naprawdę wartościowy zegarek, z którym nie rozstawałem się nawet na krok. Po kilku latach tak bardzo byłem przyzwyczajony do noszenia go na ręce, że czasami kiedy zdarzyło mi się go zapomnieć czułem się jakoś nieswojo. Niestety około trzech lat temu mój zegarek wydał swoje ostatnie tchnienie i postanowił mnie opuścić. Długo szykowałem się do zakupu nowego, lecz zawsze coś mnie powstrzymywało, aż w końcu na początku 2016 roku postanowiłem zdecydować się na zakup Apple Watch w wersji Sport. Dlaczego nie kupiłem sobie zwykłego, analogowego zegarka? Jeśli zdarzyło się Wam czytać niektóre moje teksty, z pewnością orientujecie się, że kocham gadżety ponad wszystko i nie byłbym sobą, gdybym chociaż nie wypróbował nowego urządzenia od Apple. Jednak muszę przyznać, że z początku brałem również pod uwagę opaski fitnesowe jak „Fitbit” czy zegarek Pebble. Lecz po dłuższym namyśle doszedłem do wniosku, że kupno urządzenia od firmy trzeciej będzie wiązało się z wieloma ograniczeniami, które w dłuższej perspektywie z pewnością będą mi przeszkadzać.

Thirteen reasons why..

Być może zastanawiacie się dlaczego powstał ten artykuł? Czy mam jakiś ukryty cel, do którego dążę? Bo przecież nie poświęcam kilku godzin na pisanie tego tekstu tak bez powodu. Oczywiście, powodów znalazłbym kilka, ale najważniejszy i zarazem najbardziej motywujący był jeden. Komentarze hejterów czy osób, które uparcie twierdzą, że smartwatch’e nie nadają się do niczego. Chyba największym znanym Polskim przeciwnikiem smart zegarków w ogóle jest Kuba Klawiter. Którego swoją drogą bardzo szanuję, lecz uważam, że w tej kwestii nie ma racji. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie i wyrażać swoje poglądy wszem i wobec ale Kuba, czy naprawdę nie jesteś w stanie znaleźć choć jednej zalety?

Powiadomienia

Koronny argument każdego hejtera „Po co mi te powiadomienia skoro i tak nie mogę w dyskretny sposób na nie odpisać, jeżeli akurat jestem na spotkaniu” itp. Koledzy, przecież mamy predefiniowane odpowiedzi, które możemy dyskretnie wybrać z listy i w ten sposób szybko odpowiedzieć.

BTW – Zanim moją żona kupiła sobie Apple Watch, wiele moich połączeń było ignorowanych, ponieważ telefon znajdował się w jej torebce, gdzieś na samym dnie. Teraz problem już nie istnieje. Sam odkąd posiadam Apple Watch, odkładam telefon na półkę w mieszkaniu kiedy przychodzę po pracy. Dawniej telefon zawsze nosiłem przy sobie. Jeśli jednak boicie się o ilość powiadomień, które będą się pojawiać na Waszych nadgarstkach, możecie je spokojnie skonfigurować pod Wasze oczekiwania.

Plusów powiadomień oczywiście jest znacznie więcej, w szczególności dostrzegą je kobiety, które mają w zwyczaju telefon wrzucać do swojej „skarbnicy”.

Poza tym, dyktowanie tekstu, z którego możemy skorzystać, aby odpowiedzieć na wiadomość działa naprawdę wyśmienicie i szczególnie przydaje się podczas jazdy samochodem.

Mac

Z pewnością większość osób posiadających Maki będzie chciała skorzystać z możliwości odblokowania go za pomocą urządzenia, które znajduje się na naszych nadgarstkach. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasami szybciej jest wpisać hasło ręcznie, ale w określonych sytuacjach lepiej jest skorzystać z Apple Watch’a. Sam siadając do biurka na którym znajduję się mój MacBook wykonuję kilka czynności na raz, otwieram laptopa, szukam czegoś czy przeglądam Twittera na iPhonie a w tym czasie laptop zdąży się już odblokować. Najlepsze w tym jednak jest to, że my nic nie musimy robić, wystarczy, że znajdujemy się w pobliżu urządzenia. Czas, jaki Apple Watch potrzebuję na autoryzacje i danie nam dostępu do naszych danych to około 3 sekundy.

Kontrola Apple TV

Tak, Apple Watch też obsługuję aplikację „TV remote”. Zanim jednak część osób zacznie twierdzić,  że to przecież niewygodne, powiem Wam tylko tyle: poczekajcie aż w Waszym domu pojawi się dziecko!

Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego w jakich miejscach dzieci potrafią chować takie małe, błyszczące zabaweczki. Oczywiście, mogę jeszcze skorzystać z iPhone’a, ale spróbujcie odebrać go dziecku jeśli akurat czyta bajkę czy gra w Lego. Poza tym, obsługa pilota przez Apple Watch wcale nie jest tak niewygodna…

Nawigacja

Ile to razy zdażyło się Wam przejechać zjazd na autostradzie bo najzwyczajniej w świecie zamyślicie się lub coś Was rozproszyło? Sam bardzo często jeżdżę samochodem i przyznam się, że zdarzało mi się to dosyć często. Jednak od kiedy posiadam Apple Watcha, włączając nawigację (mapy Apple), zegarek za każdym razem przypomina mi o zmianie kierunku jazdy, pukając mnie w rękę i wydając przy tym cichy, lecz dobrze słyszalny dźwięk. Zanim jednak napiszecie w komentarzach, że Mapy Apple do niczego się nie nadają, polecam po prostu odgrzebać aplikację na iPhonie i spróbować ich jeszcze raz.

Zagubiony iPhone

Każdemu, komu choć raz nie zdażyło się zgubić iPhone’a w swoim mieszkaniu niechaj pierwszy rzuci kamieniem. Mi zdarza się to nagminnie, jestem strasznie zapominalski i roztrzepany, nigdy nie wiem gdzie co leży i się znajduje. Dobrze, że chociaż telefon mogę znaleźć dzięki mojemu zegarkowi, który po aktywacji pewniej funkcji wyzwala dźwięk i wibrację w iPhone.

Aplikacje

Przyznam się, że korzystanie z większości aplikacji na zegarku nie jest może zbyt wygodne, ale nie oznacza to, że nie mam swoich ulubionych. Najczęściej zdarza mi się korzystać z Things, Workflow, 1Password (do odczytywania bezpiecznych notatek) czy OverCast.

Naprawdę nie ma nic lepszego niż lista zakupów, czy automatyzacja pewnych czynności za pomocą Workflow na Apple Watch’u.

Muzyka

Zastanawiacie się na zakupem AirPods’ów lub może już jesteście ich właścicielami? Jeśli tak, to z pewnością przypadnie Wam do gustu kontrolowanie odtwarzacza muzycznego wprost z Waszego nadgarstka. Mnie niestety jeszcze nie udało się ich zakupić, lecz posiadam słuchawki Beats Solo 3, które również kontroluję za pomocą zegarka, jeśli akurat nie mam pod ręką mojego iPhone’a. Dodatkowo zegarek może działać jako samodzielny odtwarzacz i bezpośrednio łączyć się ze słuchawkami.

 

Trening

Wiem, że podczas prezentacji pierwszego Watch’a narzekano na brak wbudowanego GPS, bez którego nie dało się przeprowadzić w pełni zarejestrowanego treningu. Lecz odkąd na rynku pojawił się „series 2”, nie musimy już zabierać ze sobą naszego telefonu. Każdy kto choć raz odbył trening z samym Apple Watch’em wie, jak bardzo jest to wygodne. Możecie słuchać muzyki, biegać, spacerować czy jeździć na rowerze bez dodatkowego obciążenia jakim był iPhone. Oczywiście muszę pozostać obiektywny i przyznać rację tym, którzy twierdzą że dla profesjonalistów Apple Watch się nie nadaję. Dla takich osób są zegarki typu Garmin, które swoją drogą są dużo droższe, ale jak sami wiecie kierowane dla innego odbiorcy.

Budzik

Fajnie jest być nastolatkiem- w tych czasach większość z Was ma własne pokoje, w których możecie robić to, co Wam się żywnie podoba. Kładziecie się późno spać i równie późno wstajecie. Ale powiem Wam coś w tajemnicy- Was też czeka dorosłość i spanie w jednym łóżku z dwójką dzieci. Wtedy z pewnością docenicie budzik znajdujący się na Waszej ręce, który obudzi Was delikatnym pukaniem w rękę, nie budząc przy tym „diabłów tasmańskich”.

 

Sen

Skoro było już o budzeniu, wspomnę tylko jeszcze o analizie snu, której pomiary możemy dokonywać dzięki naszemu urządzeniu naręcznemu. Niestety sam Apple Watch nie posiada takiej funkcji lecz możemy ściągnąć aplikacje, która nam to umożliwi, jeśli mogę Wam coś polecić to zainteresujcie się „AutoSleep”.

Wprawdzie trzeba trochę zmienić przyzwyczajenia i sam zegarek zamiast ładować w nocy, należy podłączać na krótką chwilę przed spaniem i zaraz po przebudzeniu.

iPhone został w pracy

Wiem, że rzadko się tak dzieje, bo jak można zapomnieć zabrać skądś swój telefon, ale mimo wszystko mi zdażyło się to już kilkukrotnie. Przyjmijmy na potrzeby tego artykułu, że jednak zostawiłeś w pracy swój telefon i będziesz mógł go odebrać dopiero w dniu jutrzejszym. Co robisz? Jeśli masz Maca to sprawę masz załatwioną, możesz z niego dzwonić czy wysyłać wiadomości, a co jeśli nie masz w domu takiego sprzętu? No właśnie! Jeśli masz Apple Watch’a który znajduję się w zasięgu Twojego wifi, możesz dokładnie jak na Maku odbierać połączenia i wiadomości oraz odbierać wszystkie powiadomienia.

Siri

Wiem, że w naszym kraju funkcjonalność asystentki głosowej jest dość mocno ograniczona, ze względu na brak obsługi języka polskiego. Ale to nie znaczy, że nie możemy z niej korzystać w ogóle. Sam często jej używam kiedy akurat mojego telefonu nie ma w pobliżu lub nie chcę mi się krzyczeć do Siri, bo akurat znajduję się cztery metry ode mnie. O czym można porozmawiać z Siri na zegarku? Ja najczęściej wysyłam wiadomości, ustawiam przypomnienia lub korzystam z minutnika. Wiem, że nie są to funkcje dla których wydaje się ponad 1000zł, ale skoro są, to czemu z nich nie korzystać?

Pieśń przyszłości „Apple Pay”

Wielu z nas może korzystać już z tej usługi, lecz niestety tylko jeśli znajdujecie się poza granicami naszego kraju. Mimo wszystko nie mam najmniejszych wątpliwości, że prędzej czy później ta usługa również zawita do Polski. Przez jakiś czas korzystałem, jak zapewne wielu z Was, z aplikacji Boon, którą można było płacić za nasze zakupy. Po jednym dniu stwierdziłem, że płacenie Apple Watch’em to najwygodniejsza rzecz na świecie. O ile można się spierać czy płacenie telefonem jest szybsze niż płatność kartą, to płacenie zegarkiem deklasuję całą konkurencję.

Podsumowanie

Oczywiście zalet korzystania z Watch’a jest znacznie więcej, ale tylko od Was zależy w jakim stopniu uda się Wam wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Pamiętajcie tylko, by nie dać sobie wmówić, że opisywany przeze mnie produkt nie nadaję się do niczego i że jego istnienie na rynku nie ma najmniejszego sensu. Mnie również nie wierzcie na słowo- postarajcie się wyrobić sobie własne zdanie, by świadomie podjąć decyzję o jego zakupie bądź nie.

Kiedy już skończyłem pisać tekst o Apple Watchu, postanowiłem zapytać się mojej żony jaka jest według niej największa zaleta zegarka, którego oboje posiadamy. Odpowiedziała, że według niej, największą zaletą jest to, że Apple Watch jest w stanie świetnie dopasować się do Ciebie i do Twojego stylu życia, nic na Tobie nie wymuszając. Wręcz przeciwnie, daje Ci możliwość zaprzyjaźnienia się z nim.

Więcej o Apple Watch

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym rozmawiamy o iPhonie 8

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Z miłości do Apple

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: