AppleOS, czyli połączone iOS i macOS – koncept (wideo)

Tomek Czech   13 sierpnia 2017

Apple wielokrotnie zapewniało, że ani nie stworzy Maca z dotykowym ekranem, ani nie połączy iOS z macOS. Nie wszyscy w to jednak wierzą. Ceniony projektant UX Avi Barel twierdzi, że wcześniej czy później zaprojektowanie jednego systemu dla wszystkich urządzeń (a przynajmniej dla iPhone’a, iPada i Maca) będzie nieuniknione. I stworzył wizualizację takiego systemu, który nazywa AppleOS lub macOS Touch.

Barel powołuje się na swoje wieloletnie doświadczenie jako szef działu UX w centrum badawcz0-rozwojowym Microsoftu i w pracy nad wieloma projektami cross-platformowymi (iOS – Android – Mac – Windows). Według niego, Apple w przyszłości zrobi to, co zrobił Microsoft wprowadzając Windowsa 10 – system dostosowany zarówno do urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych i laptopów.

Więcej – projektant twierdzi, że Apple już zaczęło to robić – duży krok w tym kierunku Apple wykonało według niego w iOS 11, dodając do iPada wiele nowych funkcji znanych z macOS (m.in. multitasking, dock, manager plików). Również do Maca zostały dodane funkcje znane wcześniej z iOS, jak Siri, Touch ID czy inspirowane iOSem elementy dizajnu macOS.

Takie połączenie byłoby według Barela korzystne nie tylko dla użytkowników, którzy na każdym urządzeniu spotykaliby się ze znanym im interfejsem i sposobem działania aplikacji oraz całego systemu, ale w dużej mierze również dla deweloperów, którzy mogliby tworzyć jedną aplikację działającą od razu na wszystkich urządzeniach.

Barel proponuje modułowego MacBooka, czyli Maca z odczepianą klawiaturą (zupełnie zapomina tutaj jednak, że Apple ma już podobne urządzenie – iPada Pro, który po doczepieniu klawiatury staje się właściwie laptopem).

Pomysł projektanta polega na tym, że system rozpoznawałby, kiedy odłączamy/podłączamy klawiaturę do “bazy” i odpowiednio do tego dostosowywał wszystkie ustawienia. Tryb “desktopowy” (Desktop-Mode) byłby trybem “pracowym”, natomiast “tabletowy” (Tablet-Mode) – “konsumpcyjnym”.

System odpowiednio dostosowywałby wtedy wyświetlanie interfejsu i działanie niektórych funkcji. Na przykład, po odłączeniu klawiatury, w momencie, kiedy potrzebujemy wprowadzić tekst, automatycznie wyświetlałaby się klawiatura ekranowa.

Interfejs zawsze byłby jednak “touch friendly”, co oznacza, że mógłby być sterowany dotykowo również w trybie desktopowym. Jednocześnie moglibyśmy kontrolować system za pomocą myszki, gładzika czy klawiatury – wybór zależałby tylko od tego, jaki sposób byłby dla nas w danym momencie najwygodniejszy.

Wizualizację i wideo znajdziecie poniżej.

Jaki jest największy problem z tym całym pomysłem? Że Barel jest projektantem interfejsów, a nie programistą. Stworzenie jednego systemu z responsywnym interfejsem dla wielu typów urządzeń jest bez wątpienia możliwe (pokazał to np. Microsoft), ale nie oznacza to jeszcze, że taki system będzie sprawnie działać na wszystkich urządzeniach i będzie IDEALNYM (a tylko takie akceptuje Apple) systemem dla tych urządzeń.

Choć wszystkie systemy od Apple wywodzą się od macowego OS X (on był bazą dla iOS, na podstawie którego stworzono z kolei watchOS i tvOS), to jednak cięgle są to osobne system. To strategia, której firma z Cupertino trzyma się od lat i nic nie zapowiada, żeby zmieniło się to w najbliższej przyszłości. Nie możemy jednak ostatecznie wykluczyć, że Apple zdecyduje się na połączenie systemów w bardziej odległej przyszłości.

Avi Barel – ApppleOS (macOS Touch) 

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – Apple Watch LTE, Apple TV 4K, iPhone 7s i 8

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: UX Planet

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: