Czy iPhone zwalnia po instalacji nowego iOS? Czy Apple celowo spowalnia starsze modele swojego smartfona?

Tomek Czech   9 października 2017

Konspiracyjne teorie o tym, że Apple celowo spowalnia starsze modele iPhone’a pojawiają się od lat, właściwie od momentu debiutu iPhone’a 3G. Osoby bardziej zorientowane wiedzą, że jest dokładnie odwrotnie – Apple stara się tak optymalizować nowe wersje iOS, żeby jak najlepiej działały na starszych telefonach. Udowodniła to właśnie firma Futuremark.

Futuremark zajmuje się tworzeniem narzędzi do pomiaru wydajności procesorów i szybkości działania urządzeń. Przez ostatnie półtora roku firma zebrała dane z ponad stu tysięcy testów przeprowadzonych przez użytkowników na siedmiu modelach iPhone’a z trzema ostatnimi wersjami iOS (9/10/11). Pokazują one, że żaden z iPhonów generalnie nie zwolnił po zainteresowaniu nowego iOS.

berrolia

Najstarszy model, z którego zebrano dane, to iPhone 5s. Uśrednione wyniki z każdego miesiąca przez ostatnie półtora roku pokazują, że telefon działa mniej więcej tak samo szybko na iOS 11, jak działał na iOS 10 i iOS 9.

Potwierdzają to testy benchmark zarówno CPU, jak i układu graficznego.

Podobnie jest w przypadku pozostałych modeli – iPhone’a 6, 6s i 7. Wyniki testu CPU są co prawda z biegiem czasu gorsze, ale tylko minimalnie, różnice są rzędu kilku procent – na pewno nie jest to “znaczne, wyraźne spowolnienie iPhone’a”, jak twierdzi wielu użytkowników.

Testy GPU pokazują nawet, że grafika w iPhone’ach często nieznacznie przyspieszała po instalacji nowej wersji iOS.

Dlaczego więc wielu użytkowników jest przekonanych, że ich iPhone znacznie zwolnił na nowym iOS? Futuremark podaje kilka możliwych powodów:

  • nowy iOS zawiera nowe funkcje, które często wymagają większych zasobów i mocniej obciążają procesor;
  • nowe aplikacje, zoptymalizowane pod najnowsze iPhone’y, nie działają tak sprawnie na starszych modelach;
  • z kolei starsze aplikacje mogą nie działać płynnie na nowej wersji iOS;
  • do tego wszystkiego dochodzi efekt psychologiczny: wiemy, że pojawiły się nowe, superszybkie iPhone’y, więc nasz model może automatycznie wydawać się nam wolniejszy.

Oczywiście, jak pisaliśmy wiele razy, nie ma w tym nic dziwnego, że nowy iOS nie będzie działał tak sprawnie na starszych iPhone’ach, jak na najnowszych modelach. Apple po prostu musi optymalizować go przede wszystkim pod swoje flagowce.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Tydzień z iPhonem 8 Plus

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Futuremark

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: