Apple: wszystkie Maki, iPhone’y i pozostałe urządzenia iOS potencjalnie zagrożone przez Meltdown i Spectre, ale w tym momencie nie ma żadnych znanych niebezpieczeństw

Tomek Czech   5 stycznia 2018

Apple odniosło się oficjalnie do sprawy dwóch potężnych luk bezpieczeństwa, nazwanych Meltdown i Spectre, które dotyczą właściwie wszystkich współczesnych procesorów, a w związku z tym wszystkich komputerów, urządzeń mobilnych i systemów operacyjnych – również, jak przyznało Apple, Maków oraz urządzeń iOS.

berrolia

Firma z Cupertino oświadczyła jednak, że obecnie nie ma żadnych znanych zagrożeń, których w związku z tymi lukami bezpieczeństwa mogliby obawiać się użytkownicy jej sprzętu.

Żeby zmniejszyć ewentualne zagrożenie ze strony Meltdown, Apple dodało już odpowiednie zabezpieczenia do iOS 11.2, macOS 10.13.2 i tvOS 11.2, które zostały udostępnione na początku grudnia. Apple Watch nie jest zagrożony przez Meltdown.

W najbliższych dnia Apple zamierza dodać kilka zabezpieczeń do Safari, żeby zminimalizować zagrożenie ze strony Spectre i będzie pracowało nad kolejnymi zabezpieczeniami dla wszystkich systemów (iOS, macOS, tvOS i watchOS). 

Firma twierdzi, że zastosowane już w iOS i macOS zabezpieczenia oraz te, które zostaną dodane do Safari nie powodują zauważalnego spadku szybkości urządzeń (było to mierzone przy pomocy Geekbench 4, Speedometer, JetStream oraz ARES-6). 

Jako że atak z wykorzystaniem tych dwóch luk bezpieczeństwa przeprowadzany jest przy użyciu złośliwych aplikacji, Apple zaleca instalowanie programów tylko ze sprawdzonych źródeł (takich jak App Store).

W opublikowanym dokumencie firma z Cupertino wyjaśnia też szczegóły działania Meltdown i Spectre. 

Źródło: Apple

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: