Apple ogłoszone najbardziej innowacyjną firmą na świecie

Marcin Chrobak   21 lutego 2018

Portal Fast Company opublikował listę najbardziej innowacyjnych firm na świecie w roku 2018 – na samej górze znalazło się Apple. Z jakiego powodu? “Za dostarczanie przyszłości dzisiaj“.

berrolia

2017 jednak udał się Apple

Na początku zeszłego roku zainteresowanie iPhone’ami spadło, sprzedaż iPadów także. Nowe wersje Maców zawiodły fanów.

Apple nigdy nie ma lekko – zarówno wtedy, kiedy odnoszą sukcesy, jak i kiedy zaliczają wpadki.

Zeszły rok można jednak zdecydowanie zaliczyć na plus.

Jak pisze FastCompany:

Apple według wielu nie miało prawdziwego przełomu od czasu iPada w 2010, ale w 2017 sporo się zmieniło. Bezprzewodowe AirPodsy stały się bardzo popularne, Apple Watch Serii 3 jest bestsellerem, developerzy gorąco przyjęli ARKit (framework rozszerzonej rzeczywistości). Nawet najwięksi sceptycy zostali oczarowani nowym iPhone X. Apple zostało najbogatszą firmą na świecie będąc wybitnym twórcą urządzeń komputerowych – zacząwszy od tych, które stoją na biurku (Mac), do tych, które zakładamy na nadgarstek (Apple Watch).

Własne komponenty, sztuczna inteligencja i prywatność

Firma z Cupertino została także doceniona za swoją niezrównane umiejętności łączenia oprogramowania z urządzeniami:

Inni producenci telefonów i tabletów umieszczają w swoich urządzeniach te same podzespoły co ich konkurenci. Apple projektuje własne – dzięki temu iPhone posiada procesor specjalnie zoptymalizowany dla własnego systemu operacyjnego, a także aplikacji, ekranu, aparatu i czujnika dotykowego. Apple stało się tak dobre w projektowaniu układów scalonych, że procesor A10 Fusion w iPhonie 7 dosłownie miażdży konkurencję w niezależnych testach wydajnościowych

FastCompany uważa także, że Apple zrobiło bardzo duże postępy na polu sztucznej inteligencji – wykorzystując ją na przykład do wydłużenia pracy na baterii swoich produktów.

Zostało też zauważone podejście do prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników. Wszystkie potrzebne dla AI obliczenia wykonywane są bezpośrednio na urządzeniu, w przeciwieństwie do Google, które do tych celów używa chmury.

Pierwsze miejsce dla Apple zostało nadane także za wykraczanie poza swoje granice, zarówno jeżeli chodzi o rozrywkę – Apple Music, Apple TV, jak i dbanie o nasze zdrowie – CareKit:

W marcu 2016 roku Apple zaprezentowało CareKit, platformę open-source, która umożliwia deweloperom agregowanie i dzielenie się informacjami medycznymi pacjentów z ich opiekunami – za zgodą obu stron. CareKit już zostało wykorzystane do stworzenia aplikacji, które pomagają pacjentom radzić sobie z cukrzycą (One Drop), monitorować depresję (Iodine), śledzić swoje zdrowie reprodukcyjne (Glow) i rejestrować objawy astmy (Cleveland Clinic). Podejście Apple do zdrowia polega na działaniu za kulisami, pomagając naukowcom, pacjentom i programistom w korzystaniu z danych dotyczących zdrowia, które zbierają za pośrednictwem smartfona.

Dzięki tym osiągnięciom Apple zostało nazwane najbardziej innowacyjną firmą na świecie w roku 2018.

Pozostałe pozycje w pierwszej piątce zajmują kolejno: Netflix, Square, Tencent i Amazon.

Samsung, Google i Microsoft nie znajdują się w top 50 według Fast Company.

A co Wy o tym sądzicie? Czy Apple należy się pierwsze miejsce?

KONKURS: Wygraj ładowarkę bezprzewodową mophie

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Fast Company

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: