Test: bateria w Twoim iPhonie 8/X będzie do wyrzucenia po 20 miesiącach. Czy aby na pewno?

Marcin Chrobak   14 marca 2018

Według Adriana Kingsley-Hughesa z ZDNet, częste korzystanie z bezprzewodowych ładowarek powoduje szybsze zużywanie baterii w iPhonie 8 czy iPhonie X i już po 20 miesiącach mogą się one nadawać do wymiany. Nie do końca się z tym zgadzam.

berrolia

18 miesięcy i 500 cykli baterii

Adrian postanowił przeprowadzić własne testy – użył w tym celu iPhone’a 8 Plus, z którego korzysta na co dzień od daty premiery, czyli połowy września zeszłego roku.

Po prawie pół roku użytkowania ma on aktualnie 135 cykli ładowania. Adrian przewiduje w związku z tym, że po 18 miesiącach liczba cykli będzie wynosić około 450, a liczbę 500 przekroczy po kolejnych dwóch miesiącach.

Czym są właściwie cykle ładowania baterii?

Pozwolę sobię przytoczyć wycinek z dokumentu wsparcia technicznego Apple:

Cykl ładowania następuje po całkowitym wyczerpaniu baterii — ale nie musi to oznaczać jednego naładowania. Można na przykład zużyć połowę naładowania w jeden dzień, a potem naładować baterię do 100%. Powtórzenie tego samego w kolejnym dniu oznaczałoby naliczenie jednego cyklu ładowania baterii, a nie dwóch. W ten sposób jeden cykl może zająć kilka dni.

Wróćmy teraz do liczby 500 cykli, która w przypadku iPhone’a jest dosyć kluczowa. Kolejny fragment z innego dokumentu wsparcia technicznego Apple mówi więcej o tym, jak żywotność baterii i ilość cykli się ze sobą łączą:

Każda bateria przeznaczona do wielokrotnego ładowania ma ograniczoną żywotność i po pewnym czasie trzeba będzie ją oddać do serwisu lub poddać recyklingowi. Żywotność konkretnej baterii zależeć będzie od sposobu użytkowania urządzenia oraz wybranych ustawień.

I dalej:

Bateria urządzenia została tak zaprojektowana, by po 500 cyklach pełnego ładowania zachowała do 80% pierwotnej pojemności. Roczna gwarancja obejmuje serwis wadliwej baterii. W przypadku urządzeń, które nie są już objęte gwarancją, lokalny autoryzowany serwis Apple może oferować obsługę serwisową baterii. Mogą obowiązywać różne warunki i ceny.

Cykle baterii, a ładowanie bezprzewodowe

Wiemy już, że bateria w iPhonie powinna wytrzymać 500 cykli, po czym jej żywotność (stosunek oryginalnej pojemności do aktualnej) zacznie spadać, a sam telefon będzie krócej trzymał na baterii.

Adrian Kingsley-Hughes twierdzi, że lekko przeraził go wynik jego iPhone’a 8 Plus, szczególnie biorąc pod uwagę to, że nie używał go codziennie. Z racji wykonywanej pracy (reporter technologiczny) testuje on wiele różnych urządzeń, w tym i smartfonów.

Według niego, wynik ten może być spowodowany częstym korzystaniem z ładowarek bezprzewodowych – kładzie na nich swojego iPhone’a nawet wtedy, kiedy ma on około 50% baterii.

Kingsley-Hughes twierdzi, że podczas ładowania iPhone’a kablem, to właśnie kabel zasila telefon, a obciążenie baterii jest wtedy dużo mniejsze niż w przypadku ładowarek bezprzewodowych, kiedy bateria jest w ciągłym użytku – to ona dalej zasila iPhone’a i jest jedynie “doładowywana” bezprzewodowo.

Nie do końca się z tym zgadzam

I tak, co do szybszego naliczania cykli ładowania w przypadku korzystania z ładowarek bezprzewodowych – Adrian ma rację i jest to dosyć oczywiste.

Jeżeli mocno korzystamy, a tym samym często ładujemy naszego iPhone’a, to niezależnie od metody ładowania liczba cykli będzie duża – a bateria szybciej się będzie zużywać.

Nie zgadzam się natomiast w kwestii szybszego zużycia baterii. Ilość cykli podana przez Apple (500), po której bateria teoretycznie nadaje się do wymiany to tylko szacunkowa liczba, po przekroczeniu której dane urządzenie będzie po prostu pracować krócej na baterii niż gdy było nowe.

500 cykli ładowania baterii iPhone’a jest liczbą umowną, ponieważ ogniwa baterii zawsze się od siebie w nieznacznym stopniu różnią i niektóre zużyją się po prostu szybciej.

Oczywiście, większa ilość cykli oznacza większe zużycie baterii, ale nie oznacza wcale, że powinniśmy wymieniać baterie w swoich iPhone’ach po 500 cyklach ładowania – byłoby to bzdurą.

Podsumowanie

Osobiście uważam, że powinniśmy korzystać z naszych iPhone’ów tak jak chcemy, a baterią możemy zacząć się martwić wtedy kiedy faktycznie zauważymy krótszy czas pracy swoich smartfonów.

Jeżeli jednak jesteś jedną z osób, która bardzo lubi sprawdzać dokładną ilość procent żywotności baterii to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – już w iOS 11.3 (który powinien pojawić się naprawdę niedługo) będzie można sprawdzić te dane w Ustawieniach.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: ZDNet

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: