Raport: Apple chce zaszachować cały technologiczny świat – w tajnym laboratorium prowadzi zaawansowane prace nad ekranami MicroLED

Tomek Czech   19 marca 2018

Bloomberg pisze dzisiaj, że od kilku lat Apple posiada tajne laboratorium w Kalifornii, w którym pracuje nad technologią MicroLED: ekrany MicroLED mają w przyszłości zastąpić wyświetlacze OLED – są od nich cieńsze, lżejsze, jaśniejsze i mniej energochłonne. Pozwalają na wyświetlenie szerszej gamy kolorów i uzyskanie większych rozdzielczości.

Według Ray’a Soneira z DisplayMate to “złota okazja” dla Apple. “Każdy może kupić ekrany OLED lub LCD, ale Apple może mieć MicroLED na własność” – powiedział.

berrolia

Według informatorów Bloomberga, w tajnym laboratorium w miasteczku Santa Clara nie tylko trwają zaawansowane prace nad MicroLED, ale Apple może tam nawet produkować niewielkie, testowe ilości wyświetlaczy w tej technologii. Posiada już prototyp Apple Watcha z takim ekranem – jest on znacznie jaśniejszy od obecnego wyświetlacza OLED, a inżynierowie mają znacznie większą kontrolę nad wyświetlaniem przez niego poszczególnych kolorów.

To właśnie applowski zegarek ma jako pierwszy zostać wyposażony w wyświetlacz MicroLED. Bloomberg nie podaje, kiedy może się to stać, ale zaznacza, że na iPhone’y z takim ekranem możemy poczekać jeszcze nawet 3-5 lat.

Dzięki zastosowaniu technologii MicroLED Apple mogłoby nie tylko uzyskać ogromną przewagę nad konkurencją (urządzenia posiadałby znacznie lepszy wyświetlacz, mogłyby być cieńsze, lżejsze i dłużej działać na jednym ładowaniu), ale też uniezależnić się od zewnętrznych dostawców paneli LCD i OLED, zwłaszcza od Samsunga, który jest niemal monopolistą na rynku paneli OLED i sprzedaje je Apple bardzo drogo. A to mogłoby pozwolić na obniżenie ceny iPhone’ów (ekran OLED jest jednym z najdroższych komponentów iPhone’a X).

Informatorzy Bloomberga twierdzą, że Apple podchodzi do projektu bardzo poważnie i zainwestowało w niego “ogromne pieniądze”. Projektem “T159” kieruje Lynn Youngs, który brał udział w tworzeniu ekranów dotykowych do pierwszych iPhone’ów i iPadów. Zarządza 300-osobowym zespołem. Tajne, nieoznaczone laboratorium położone jest w odległości około 15 minut jazdy do Apple Park.

MicroLED

Od dawna pojawiały się doniesienia, że Apple pracuje nad technologią MicroLED (nazywaną też “mLED”). W 2014 r. Apple przejęło firmę LuxVue Technology, która specjalizowała się w MicroLED. Na początku 2015 r. powstało sekretne laboratorium na Tajwanie, w którym Apple pracuje nad udoskonaleniem tej technologii.

W zeszłym roku Taipei Times pisał, że ekrany MicroLED trafią najpierw do Apple Watcha. Jednak cytowana przez dziennik analityczka IDC, Annabelle Hsu, twierdzi, że komercyjne wykorzystanie mLED będzie możliwe najwcześniej w 2020 r.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: