Wszystko, co Apple ogłosiło dzisiaj na konferencji w Chicago

Marcin Chrobak   27 marca 2018

Na dzisiejszej konferencji Apple całkowicie skupiło się na edukacji. Pokazało bardzo ciekawe rozwiązania dla nauczycieli i uczniów. Postanowiliśmy podsumować wszystkie informacje, uaktualnienia aplikacji oraz nowości, które dzisiaj ogłosiło Apple.

berrolia

Nowy iPad 9,7″

Nowy iPad, czyli iPad 9,7″ szóstej generacji. Wygląd nowego iPada się nie zmienił, ale dzięki nowym podzespołom jest on zdecydowanie szybszy od swojego poprzednika.

Nowy iPad 9,7″ – specyfikacja:

 • 9,7-calowy wyświetlacz Retina
 • procesor A10 Fusion
 • kamera 8 MP
 • kamera FaceTime HD
 • Touch ID
 • 4G LTE do 300 Mbps
 • GPS
 • kompas
 • Apple SIM
 • bateria 10 godzin
 • obsługa Apple Pencil

Przeczytaj więcej o nowym iPadzie.
Polskie ceny wszystkich modeli nowego iPada.

Apple Pencil

Po cichu liczyliśmy na nową wersję Apple Pencil, ale tak się nie stało. Jednak mamy dobre wieści dla fanów stylusa Apple – cena aktualnie sprzedawanego modelu została w Polsce obniżona z 479 na 429 zł.

Aplikacja Klasa (Classroom)

Apka Klasa ma umożliwić nauczycielom zarządzanie iPadami oraz monitorowanie postępu pracy uczniów w czasie rzeczywistym (np. podczas trwania lekcji).

Pozwala ona także na łatwe udostępnianie informacji, zarówno między uczniami, jak i z nauczycielem. Może służyć także do wyświetlania obrazu z wybranego iPada na dużym ekranie w celu wyświetlenia np. prezentacji.

Aplikacja Zadane (Schoolwork)

Apple zapowiedziało nowe narzędzie nazwane Classroom (Zadane), które będzie pozwalało nauczycielom zadawać prace domowe uczniom bezpośrednio przez iPada.

Firma z Cupertino porównała prostotę tego rozwiązania do wysyłania maili – do zadań można dołączać notatki, PDFy, zdjęcia i linki do stron internetowych.

Dodatkowo, nauczyciele będą mogli zadawać uczniom zadania w innych aplikacjach, które będą współpracować z Classroom. W tym celu zostanie stworzony specjalny zestaw narzędzi dla developerów – ClassKit.

Podczas prezentacji programu Zadane Apple zapowiedziało, że prywatność jest dla nich najważniejsza. Zadania i materiały rozsyłane przez tę aplikację będą widoczne tylko dla nauczycieli i uczniów.

Aplikacja Zadane zadebiutuje w czerwcu na iOS i macOS. Wersja na Maki będzie potrzebna do skonfigurowania iPadów uczniów.

“Shared iPad” i 200GB miejsca na iCloud dla uczniów

Jest to rozbudowanie funkcjonalności, która była już przedtem dostępna dla sektora edukacyjnego korzystającego z urządzeń Apple. Pozwala ona na korzystanie z wielu kont użytkowników w systemie iOS.

Rozbudowa polega na dodaniu opcji grupowego tworzenia Apple ID dla wszystkich uczniów jednocześnie, dzięki czemu nie będą musieli oni tworzyć nowych kont, których będą używać w szkole.

Wszystkie Apple ID stworzone w ten sposób otrzymają 200 GB darmowego miejsca na iCloud.

Swift Playgrounds z AR

Aplikacja Swift Playgrounds służy do nauki programowania dla dzieci (ale nie tylko!) w języku Swift. Bazuje ona na elementach wizualnych, które pomagają w pisaniu kodu.

Apple zapowiedziało, że do Swift Playgrounds zostanie dodany moduł AR (wykorzystujący ARKit), dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć model 3D Bajta (postaci na której zachowanie wpływamy pisząc kod) w świecie rzeczywistym, korzystając z wbudowanej kamery.

Aktualizacje iWork – Pages, Numbers, Keynote

Aplikacja Pages otrzyma największą aktualizację – funkcjonalność “smart annotation”, która pozwala na dodawanie wskazówek i poprawianie pracy uczniów na żywo przez nauczyciela.

Dodatkowo, do Pages zostanie dodana możliwość tworzenia cyfrowych książek. Uczniowie i nauczyciele będą mogli wspólnie tworzyć prace, które mogą się składać z tekstu, galerii, podpisów, obrazków i wideo. Możliwa będzie także grupowa praca w czasie rzeczywistym na tym samym elemencie.

Do Pages, Number i Keynote zostanie dodana obsługa Apple Pencil.

Aktualizacje Pages, Numbers i Keynote są dostęne już dzisiaj.

Akcesoria Logitech – stylus  i etui z klawiaturą

Apple zapowiedziało dzisiaj także akcesoria firm trzecich – stylus firmy Logitech o nazwie Crayon. Będzie on kosztował 49 dolarów. Oprócz stylusa, Logitech będzie sprzedawał także nową, wzmacniane etui z wbudowaną klawiaturą (cena – 99 dolarów).

Magic Keyboard, Magic Mouse 2, Magic Trackpad 2 w kolorze Space Grey

Do tej pory tylko klienci, którzy kupili iMaca Pro mieli możliwość kupna urządzeń wskazujących w kolorze Space Grey. Od dzisiaj w oficjalnym sklepie Apple Store możemy teraz kupić je osobno. Jest to świetna informacja dla osób, którzy wolą ciemne akcesoria do swoich Maców!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Zdjęcie: The Verge

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: