Negative – czytnik PDF-ów z trybem nocnym

Tomek Czech   5 maja 2018

Warto promować produkty polskich deweloperów (aplikacje, nie zamknięte osiedla), zwłaszcza jeśli deweloperzy ci są jednocześnie kolegami po fachu. Krystian Kozerawski, redaktor naczelny MyApple, a od niedawna programista iOS/macOS, stworzył właśnie i wprowadził do Mac App Store swoją pierwszą aplikację dla Maca: Negative – czytnik PDF-ów z trybem nocnym.

berrolia

Pomysły na aplikacje bardzo często biorą się stąd, że deweloperzy nie znajdują w sklepie z aplikacjami programu, jakiego sami potrzebują. Tak też było w tym przypadku:

Od początku uczę się programowania z podręczników wydawanych w formie PDF-ów (…) Wszystkie one, jak to e-booki w formacie PDF, posiadają białe tło. Nauka po zmroku, nieważne, czy dany podręcznik wyświetlony był na Macu czy iPadzie, była po prostu zabójcza dla moich oczu. Zmniejszenie jasności ekranu i tak nie za wiele dawało. Białe tło po prostu raziło.

Tryb nocny oferują oczywiście e-booki, ale…

Z ePubami mam problem. Fragmenty kodu są w nich zwykle źle wyświetlane. Jeśli w e-booku ustawione są zbyt duże litery, to linie kodu są zwykle przycinane. Trzeba je przewijać, otwierać w nowym oknie lub zmniejszyć wielkość liter całego podręcznika do takich, że czytanie go staje się mało przyjemne.

Pozostało stworzenie czytnika PDF-ów z trybem nocnym samemu. Tak właśnie powstał Negative.

Program ma trzy tryby pracy:

  • normalny (bez odwróconych kolorów);
  • odwrócony (kolory odwrócone jak w negatywie);
  • odwrócony z sepią (obraz w negatywie z dołożoną sepią; zdaniem autora “jeszcze bardziej poprawia to wygodę czytania w ciemności).

PDF-y można przeglądać na cztery sposoby: pojedyncza strona, pojedyncza strona w trybie ciągłym, dwie strony oraz dwie strony w trybie ciągłym.

Z pewnością sam, jako zwierzę wybitnie nocne, niejednokrotnie skorzystam z aplikacji.

Polecam.

Negative jest dostępny za darmo w Mac App Store.

Więcej szczegółów na temat genezy powstania aplikacji i prac nad nią znajdziecie we wpisie Krystiana.

Oficjalna strona programu.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: