Negative – czytnik PDF-ów z trybem nocnym

Tomek Czech   5 maja 2018

Warto promować produkty polskich deweloperów (aplikacje, nie zamknięte osiedla), zwłaszcza jeśli deweloperzy ci są jednocześnie kolegami po fachu. Krystian Kozerawski, redaktor naczelny MyApple, a od niedawna programista iOS/macOS, stworzył właśnie i wprowadził do Mac App Store swoją pierwszą aplikację dla Maca: Negative – czytnik PDF-ów z trybem nocnym.

berrolia

Pomysły na aplikacje bardzo często biorą się stąd, że deweloperzy nie znajdują w sklepie z aplikacjami programu, jakiego sami potrzebują. Tak też było w tym przypadku:

Od początku uczę się programowania z podręczników wydawanych w formie PDF-ów (…) Wszystkie one, jak to e-booki w formacie PDF, posiadają białe tło. Nauka po zmroku, nieważne, czy dany podręcznik wyświetlony był na Macu czy iPadzie, była po prostu zabójcza dla moich oczu. Zmniejszenie jasności ekranu i tak nie za wiele dawało. Białe tło po prostu raziło.

Tryb nocny oferują oczywiście e-booki, ale…

Z ePubami mam problem. Fragmenty kodu są w nich zwykle źle wyświetlane. Jeśli w e-booku ustawione są zbyt duże litery, to linie kodu są zwykle przycinane. Trzeba je przewijać, otwierać w nowym oknie lub zmniejszyć wielkość liter całego podręcznika do takich, że czytanie go staje się mało przyjemne.

Pozostało stworzenie czytnika PDF-ów z trybem nocnym samemu. Tak właśnie powstał Negative.

Program ma trzy tryby pracy:

  • normalny (bez odwróconych kolorów);
  • odwrócony (kolory odwrócone jak w negatywie);
  • odwrócony z sepią (obraz w negatywie z dołożoną sepią; zdaniem autora “jeszcze bardziej poprawia to wygodę czytania w ciemności).

PDF-y można przeglądać na cztery sposoby: pojedyncza strona, pojedyncza strona w trybie ciągłym, dwie strony oraz dwie strony w trybie ciągłym.

Z pewnością sam, jako zwierzę wybitnie nocne, niejednokrotnie skorzystam z aplikacji.

Polecam.

Negative jest dostępny za darmo w Mac App Store.

Więcej szczegółów na temat genezy powstania aplikacji i prac nad nią znajdziecie we wpisie Krystiana.

Oficjalna strona programu.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Przełomowe urządzenia inteligentnego domu Legrand i Netatmo z HomeKit.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: