Monitor aktywności, czyli Macowe CTRL + ALT + DEL

Marcin Chrobak   24 maja 2018

Monitor aktywności jest bardzo przydatną systemową aplikacją, o której nie każdy z użytkowników macOS wie. A powinien, bo może on bardzo nam się przydać!

Monitor aktywności umożliwia podgląd zadań aktualnie wykonywanych przez nasz komputer – dzięki niemu jesteśmy w stanie w szybki sposób zdiagnozować, który program zabiera więcej zasobów niż powinien.

Jeżeli Twój Mac czasem wydaje z siebie odgłosy jak mały odrzutowiec i często widzisz na ekranie tzw. spinning beach ball of death, to jest to artykuł dla Ciebie.

Monitor aktywności znajdziecie w Aplikacjach – folder ‘Narzędzia’. Po jego otwarciu ukaże nam się takie okno:

Domyślnie otwartą zakładką będzie CPU, czyli procesor.

Każda z zakładek wyświetla listę wszystkich aktualnie uruchomionych procesów (aplikacji). Wśród nich znajdują się też programy uruchomione przez Ciebie, ale w większości są to procesy, których wymaga macOS, działające w tle (np. synchronizacja iCloud).

macOS jest bardzo stabilnym systemem i zazwyczaj nie otwiera niepotrzebnych procesów w tle, w związku z czym, nawet jeżeli nie znasz 80% nazw na liście, to nie oznacza to, że możesz je wyłączyć, ponieważ są potrzebne do normalnej pracy systemu.

Jak najszybciej zlokalizować problem z jakąś aplikacją dzięki Monitorowi aktywności?

Będąc w zakładce CPU kliknij w kolumnę ‘%CPU’ – na samej górze listy zobaczysz procesy, które najbardziej obciążają procesor.

Teraz uwaga! To, że aplikacja aktualnie obciąża nasz procesor np. w 70% nie oznacza zawsze, że coś jest nie tak – może po prostu w tym momencie pracować.

W razie wątpliwości polecam googlowanie nazwy procesów, których nie znacie.

Jeżeli jesteśmy pewnie, że dana aplikacja nic nie robi, nie potrzebujesz jej w danym momencie, bądź też się zawiesiła, to możemy ją zamknąć.

Najpierw powinniśmy spróbować zamknąć aplikację przez wybranie z jej menu polecenia ‘Zamknij’ (skrót ⌘ + Q). Jeżeli program nie reaguje, to wybieramy go z listy i klikamy w ikonę ‘X’ na czarnym tle. Monitor aktywności poprosi o potwierdzenie wymuszenia zamknięcia, po czym zamknie daną aplikację.

A co jeżeli Mak się zawiesił i nie reaguje na nic? Zanim go zrestartujesz i być może stracisz niezapisane dane, spróbuj przytrzymać jednocześnie ⌘ + ⌥ + esc.

Uruchamia to okno, z którego będziesz mógł wymusić zamknięcie programu. W przypadku braku reakcji na tą kombinację klawiszy pozostaje tylko restart.

Bonus tip: ikonę Monitora aktywności w Docku można zmienić w interaktywny wyświetlacz obciążenia podzespołów Waszego Maca – wystarczy kliknąć w nią prawym przyciskiem myszy i z wyświetlonego w ten sposób menu po kolei wybrać np. ‘Ikona docka -> Pokaż zużycie CPU’.

NIE PRZEGAP: iWalk Watchman – wyjątkowy powerbank ze zintegrowaną ładowarką do Apple Watcha i wbudowanym kablem Lightnin!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Codziennie nowy HOT DEAL na Apple!

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: