“Bo tańszy”. “Bo lepszy system”. Czyli dlaczego przesiadamy się z iOS na Androida lub z Androida na iOS

Łukasz Bernaczyk   26 sierpnia 2018

Przesiadkę z Androida na iOS lub w odwrotnym kierunku zaliczyła pewnie większość z nas przynajmniej jeden raz. Dlaczego to robimy zbadał PCMag.

berrolia

Ja sam należę do tej grupy, która jest wierna jednemu systemowi  – od czasu premiery pierwszego iPhone’a nie zmieniłem już iOS na inny system operacyjny w smartfonie.

Nie jest jednak tak, że poza iOS świata nie widzę i nie miałem żadnego innego telefonu. W międzyczasie zdążyłem przetestować dziesiątki różnych modeli telefonów, w zdecydowanej większości z Androidem, a jakby liczyć te, które z jakichś powodów przewinęły się przez moje ręce, np. w celach konfiguracji czy naprawy, to liczba idzie już w setki.

Mam więc porównanie obu systemów operacyjnych. Znam ich plusy i minusy, i dlatego tego typu badania wydają mi się bardzo ciekawe. Pozwalają bowiem sprawdzić, jak inni postrzegają oba systemy oraz telefony, na których są instalowane.

Przesiadka z Androida na iPhone’a lub z iOS na Androida – powody

Z raportu PCMag wynika, że 29% użytkowników telefonów komórkowych zmieniało w nieodległej przeszłości system operacyjny smartfona.

Z pośród tej grupy 18% przesiadło się z Androida na iOS, natomiast 11% robiło to w odwrotnym kierunku. Tim Cook pewnie jest z takiego wyniku dumny, bo sam wielokrotnie powtarzał, że to właśnie grono osób przesiadające się na iOS stanowi o wzroście sprzedaży iPhonów.

Wejdźmy jednak głębiej w tą analizę a oczom naszych ukażą się interesujące fakty.

„Better user experience”

Jednym z istotniejszych powodów przesiadek między systemami operacyjnymi okazał się czynnik „lepszych wrażeń z użytkowania systemu”. Jako decydujący podawało go:

  • 47% przesiadkowiczów w kierunku Android -> iOS
  • 30% przesiadkowiczów w kierunku iOS -> Android

O tyle, o ile te 47% nie dziwi mnie w ogóle, to już te 30% przesiadkowiczów na Androida jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Moim zdaniem akurat „user experience” na Androidzie jest bardzo słabe.

“Better prices”

“Lepsze ceny” jako główny powód przesiadki podało:

  • 29% zmieniających system na Androida
  • 11% zmieniających na iOS

Tu nie ma niespodzianek – nie od dzisiaj wiadomo, że iPhone jest droższy od konkurencji, choć już nie tak bardzo jak kiedyś, o czym najlepiej świadczy 11% użytkowników, którzy stwierdzili, że jednak taniej będzie na iPhone’ie z iOS.

W ostatnich miesiącach kilka telefonów pod sterami Androida pokazało, że wysoka cena urządzenia to nie tylko domena Apple. Nowe Samsungi z serii Galaxy czy Huawei P20 Pro to już półka cenowa iPhone’a 8, a nawet 8 Plus.

“Better features”

Ostatnim istotnym powodem zmiany systemu operacyjnego w telefonie to „lepsze funkcje”. Tą cechę jako główny czynnik przesiadki podało:

  • 25% przesiadkowiczów w kierunku Android -> iOS
  • 24% przesiadkowiczów w kierunku iOS -> Android

W przypadku tej kategorii mamy praktycznie remis ze wskazaniem na iOS. Jeżeli brać pod uwagę telefon jako pojedyncze urządzenie, jestem w stanie zrozumieć taki podział.

Jeżeli natomiast używasz większej ilości urządzeń Apple, ekosystem z Cupertino oferuje naprawdę więcej bardzo użytecznych funkcji niż połączenie Androida z Windowsem. (Gdyby zainteresował Was ten temat, dajcie znać w komentarzach, a opiszę w szczegółach, co dokładnie ułatwia życie w przypadku, jeżeli posiadasz np. Maca, iPhone’a i Apple Watcha).

Pozostałe powody przesiadki z jednego systemu operacyjnego na drugi stanowiły na tyle mały procent, że zdecydowałem nie opisywać ich szczegółowo. Znajdziecie je natomiast na grafice powyżej.

Jeżeli Ty również zmieniłeś system, na którym pracuje twój telefon, a powód nie znalazł się w powyższym zestawieniu, napisz pod artykułem, co Ciebie skłoniło do przesiadki.

Źródło

PROMOCJA: AirPods 3 w bardzo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: