Przegląd nowość w iOS 12 – Memoji i Animoji

Łukasz Bernaczyk   17 września 2018

Zapraszam do lektury pierwszej części przewodnika po nowościach udostępnionego dzisiaj przez Apple iOS 12. Na pierwszy ogień idą Memoji i Animoji, które na pewno zapewnią Wam sporo zabawy.

berrolia

iOS 12 – nowe Animoji

Jeżeli jesteś użytkownikiem iPhone’a X, z pewnością znasz Animoji. Są to animowane emotikony, które odwzorowują ruchy twarzy i mimikę użytkownika. Kamera TrueDepth używana do Face ID, skanuje twarz użytkownika, mikrofon rejestruje jego głos, a system iOS zbiera to w całość i przekłada na animowaną głowę, np. jednorożca czy lwa, mówiącą Twoim głosem.

Animację taką możesz przesłać w Wiadomościach, zapisać jako wideo, utworzyć z niej naklejkę, a w iOS 12 użyć także w rozmowach FaceTime.

W iOS 12 Animoji zostały udoskonalone. Dokładniejsze śledzenie ruchów mimicznych twarzy oraz odwzorowywanie także ruchów języka – to zmiany, jakie Apple wprowadziło do animowanych emotikonek.

W iOS 12 pojawiają się też 4 nowe Animoji: duszek, koala, tygrys i T-Rex.

Dodatkowo, możemy teraz zarejestrować wiadomość za pomocą Animoji o maksymalnej długości 30 sekund – iOS 11 oferowało nam tylko 10-sekundowe animacje.

iOS 12 – Memoji

iOS 12 oferuje też spersonalizowane Animoji, czyli Memoji. Funkcjonalność Memoji jest taka sama jak Animoji, co oznacza, że własnych emotikonek możemy używać w FaceTime, w Wiadomościach poprzez przesyłanie nagranych wideo, jako naklejki i w wysyłanych zdjęciach.

Przewagą Memoji jest natomiast to, że możemy je tworzyć od podstaw i dowolnie konfigurować.

Kreując własną Memoji mamy zatem możliwość edycji takich cech wyglądu jak:

 • kolor i odcień skóry oraz czy Twoja animowana emotka ma mieć piegi
 • fryzurę oraz kolor i odcień włosów
 • kształt głowy
 • kształt oczu oraz ich kolor i odcień
 • kształt, kolor i odcień brwi
 • typ nosa oraz kształt i kolor ust
 • wielkość uszu oraz czy nasz Memoji ma mieć kolczyki
 • rodzaj zarostu oraz jego kolor
 • rodzaj okularów oraz osobno kolor szkieł i kolor oprawy
 • rodzaj nakrycia głowy oraz jego kolor

Sposoby użycia Memoji i Animoji

W iOS 12, zarówno Memoji jak i Animoji, możemy wykorzystywać na cztery podstawowe sposoby:

 • pierwszym jest nagranie wideo, które możemy wysłać znajomym za pomocą aplikacji Wiadomości;
 • drugi to przesłanie j Animoji/Memoji jako naklejka w aplikacji Wiadomości;
 • trzeci to użycie animowanej głowy w rozmowach FaceTime. Osoba, z którą rozmawiasz będzie widziała otoczenie oraz Twoją postać, zgodnie z tym, co przekazuje kamera, ale w miejsce twojej głowy zostanie wstawiona animowana Memoji, która będzie wiernie naśladowała Twoją mimikę;
 • ostatnią, czwartą możliwością wykorzystania Memoji i Animoji jest wykonywanie zdjęć z użyciem wspomnianych, animowanych emotek. Nie jest to jednak możliwe z poziomu aplikacji Aparat – by wykonać zdjęcie z Memoji lub Animoji należy przejśź do aplikacji Wiadomości.

Pamiętajcie, że żeby używać animowanych, personalizowanych emotek, musicie posiadać zeszłorocznego iPhone X lub jeden z tegorocznych modeli – iPhone’a Xs, Xs Max lub iPhone’a Xr. Funkcja działa tylko z przednią kamerą TrueDepth.

Życzę Wam miłej zabawy z nowymi Memoji i Animoji i zapraszam do kolejnego odcinka przeglądu nowości w iOS 12 – znajdziecie w w nim wszystko, co powinniście wiedzieć o nowych zgrupowanych powiadomieniach.

Produkty Apple w super cenach

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: