iPhone ze wsparciem 5G już w 2019? Tak, ale za miniumum 1300 dolarów – raport

Tomek Czech   5 października 2018

Serwis Digitimes analizuje dzisiaj potencjalne plany Apple wobec technologii 5G, czyli superszybkiej i transmisji danych, która według wielu może całkowicie zmienić świat urządzeń mobilnych. Kiedy Apple wprowadzi na rynek iPhone’a ze wsparciem 5G?

berrolia

iPhone 5G

Chociaż większość operatorów komórkowych nie uruchomi sieci 5G wcześniej niż w 2020 r., niektórzy producenci smartfonów, jak Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo czy Vivo będą się starali wprowadzić na rynek pierwsze telefony ze wsparciem tej technologii już w 2019 r. – wynika z informacji uzyskanych przez Digitimes w azjatyckim łańcuchu dostaw.

O ile Apple często nie spieszy się ze wdrażaniem wsparcia dla “raczkujących” dopiero technologii, a żaden z amerykańskich operatorów nie wdroży raczej 5G już w 2019 r., o tyle informatorzy Digitimes uważają, że jeśli konkurencja zacznie sprzedawać smartfony 5G, Apple może próbować zrobić to samo już w 2019 r. – w innym wypadku nie wyglądałoby dobrze, gdyby firma z Cupertino wprowadziła na rynek we wrześniu przyszłego drogie flagowce ze wsparciem jedynie dla 4G, podczas gdy konkurencja będzie już oferowała smartfony wspierające 5G, w dodatku znacznie tańsze.

Apple może więc zaprezentować w 2019 r. zarówno modele 4G, jak i topowy model wspierający 5G.

Ale jak będzie wyglądała wtedy strategia cenowa Apple? Raczej wątpliwe jest, żeby firma znacząco obniżyła ceny flagowców 4G, więc model 5G musiałby być od nich jeszcze droższy. Według osób związanych z łańcuchem dostaw Apple, taki telefon kosztowałby co najmniej 1299 dolarów.

Ich zdaniem, firma z Cupertino mogłaby co prawda zastosować agresywną politykę cenową i próbować sprzedawać taki model znacznie taniej, za 899 – 999 dol., żeby szybko zdobyć jak największy udział w rynku 5G, ale jest to mało prawdopodobne, bo wtedy musiałaby wycofać ze sprzedaży obecne modele wspierające “tylko” 4G oraz znacznie obniżyć swoją marżę, co wiązałoby się ze znacznym spadkiem zysków firmy (a obniżenie cen również ze znacznym spadkiem jej przychodów).

Wiele będzie zależało od operatorów, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie – im szybciej uporają się z wdrożeniem 5G, tym szybciej najwięksi gracze na rynku smartfonów wprowadzą na rynek modele ze wsparciem tej technologii.

Warto zauważyć, że w najnowszych iPhone’ach XS/Max zastosowano nowe anteny LTE pozwalające na znacznie szybszą transmisję danych do 1 gigabiata, ale niewiele operatorów komórkowych oferuje w ogóle w praktyce tak szybką sieć.

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: