Kiedy następna konferencja Apple? Żaden termin nie jest idealny, ale dwie daty są najbardziej prawdopodobne

Tomek Czech   17 października 2018

Według doniesień, które słyszymy od wielu miesięcy, przed końcem 2018 r. Apple ma pokazać jeszcze kilka nowości – nowe modele iPada Pro oraz nowe modele MacBooków, łącznie z “tańszym następcą MacBooka Air”. Oczywiście, mogłoby ogłosić wprowadzenie ich na rynek za pomocą zwykłej informacji prasowej, ale są to zbyt ważne produkty, żeby prezentować je światu w ten sposób, dlatego jednak powinniśmy spodziewać się kolejnej konferencji.

Ale kiedy się ona odbędzie?

Konferencja Apple – październik czy listopad 2018?

Skoro Apple jeszcze nie rozesłało zaproszeń, a ma to w zwyczaju robić na co najmniej 10 dni przed wydarzeniem, to zdecydowanie nie powinniśmy się spodziewać, że konferencja odbędzie się w następnym tygodniu. Zresztą, w przyszły piątek, 26 października, na rynku zadebiutuje iPhone XR i – jak słusznie zauważył Łukasz – nie miałoby sensu wywoływanie szumu medialnego związanego z nowymi produktami, który odciągnąłby uwagę od premiery trzeciego z tegorocznych flagowych iPhone’ów – modelu bardzo ważnego dla firmy z Cupertino (to właśnie XR ma być modelem, który sprzeda się w największej ilości egzemplarzy).

Dlatego wydawało się, że konferencja może się odbyć na początku listopada – szóstego (wtorek) lub siódmego (środa) dnia tego miesiąca (w ostatnich latach specjalne eventy Apple prawie zawsze odbywały się we wtorek lub środę). Jednak amerykańscy obserwatorzy świata Apple zwrócili uwagę, że 6 listopada w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory (midterms), więc Tim i spółka raczej nie będą chcieli organizować eventu w ten, ani następny dzień.

Kolejny tydzień? Za późno. To będzie już połowa listopada, przedświąteczny sezon zakupowy w praktyce będzie już trwał (co prawda w 2015 r. pierwszy model iPada Pro został wprowadzony na rynek dopiero 11 listopada, ale jego prezentacja odbyła się dużo wcześniej – już we wrześniu).

Być może event mógłby się więc odbyć 30 (wtorek) lub 31 (środa) października? Kłopot w tym, że na 1 listopada (czwartek) Apple zapowiedziało ogłoszenie wyników finansowych za ostatni kwartał. Mogłoby nie chcieć robić tego dzień czy dwa po ważnej konferencji – wyjątkowe dobre lub wyjątkowo złe wyniki odciągnęłyby uwagę medialną od nowych produktów.

Ale nie jest przesądzone, że event odbędzie się właśnie w tym terminie – w 2014 r. kwartalne wyniki finansowe Apple ogłosiło cztery dni po październikowym evencie, a w 2012 r. właśnie dwa dni po… Wtorek, 30 października, możemy więc realnie brać pod uwagę.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na inny szczegół – dwie ostatnie październikowe konferencje Apple, w 2016 r. i 2014 r., odbyły się w czwartek. To daje nam jeszcze jedną możliwość – czwartek, 8 listopada. Byłoby to co prawda dość późno, ale nie można całkowicie wykluczyć tej daty.

Jakich nowych produktów spodziewać się na konfrencji? 

Pewniakami są nowe modele iPada Pro (w nowych rozmiarach, z Face ID, portem USB-C, złączem Magnetic Connector i procesorem A12X – czytaj więcej) oraz co najmniej jeden nowy, “tańszy” MacBook, określany jako następca MacBooka Air.

Całkiem prawdopodobne jest też, że zobaczymy nowe modele 12-calowego MacBooka (o ile Apple nie ujednolici linii MacBooków i ów “tańszy” model nie okaże się po prostu wejściowym modelem MacBooka 12″).

Być może doczekamy się odświeżonych modeli Maca mini oraz iMaca.

Ciągle czekamy na zapowiedziane już w ubiegłym roku nowe etui do AirPodsów, które można ładować bezprzewodowo. Niestety, jego premiera może być powiązana z premierą ładowarki AirPower, z którą Apple ma najwyraźniej spore problemy, dlatego debiutu obydwu produktów możemy nie doczekać się przed końcem 2018 r.

Będziemy trzymać rękę na pulsie i poinformujemy Was o terminie konferencji, jak tylko Apple zwyczajowo roześle zaproszenia do mediów.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: