Inteligentne ogrzewanie – jak to działa i jaką głowicę z HomeKit kupić?

Dawid Olczak   3 listopada 2018

W ostatnią niedzielę przestawiliśmy zegarki z czasu letniego na zimowy. Jest sygnał, że już najwyższa pora zainteresować się na poważnie inteligentnym ogrzewaniem. Jednak jak to działa w praktyce? Jakie korzyści może przynieść? Czy faktycznie można w ten sposób zaoszczędzić?

Ten artykuł powinien pomóc Wam odpowiedzieć na powyższe pytania.

berrolia

Pytania od naszych Czytelników oraz klientów ThinkStore

Od kiedy w ofercie ThinkStore pojawiły się inteligentne głowice, codziennie odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniem:  w jaki sposób instalacja inteligentnych głowic pomoże mi zaoszczędzić na przyszłych rachunkach?

Żeby znaleźć odpowiedzi na to pytanie, musicie odpowiedzieć sami sobie na kilka ważnych pytań:

 • czy zmniejszacie temperaturę wychodząc z mieszkania?
 • czy zmniejszacie temperaturę, kiedy kładziecie się spać?
 • czy któreś z pomieszczeń w Waszym mieszkaniu jest przez Was przegrzewane? 
 • czy wyłączacie ogrzewanie, kiedy wietrzycie mieszkanie?
 • czy zmniejszacie ogrzewanie w pomieszczeniach, które nie są aktualnie używane? 

Odpowiedź zapewne brzmi „nie przykładam do tego zbyt wiele uwagi” albo “zapominam to robić…”. Niestety właśnie takie drobnostki wpływają na znaczne obniżenie kosztów rachunku. Prawdę mówiąc, zmniejszenie kosztów za ogrzewanie był moim głównym motywatorem, dzięki któremu zakupiłem inteligentne głowice. 

Oczywiście możecie powidzieć, że przecież już od dawna montuje się w piecach gazowych (posiadam taki w domu) zewnętrze czujniki, które o określonych godzinach zwiększają lub zmniejszają temperaturę. Niestety takie przestarzałe instalacje nie rozwiązują kilku ważnych problemów – ale ten temat rozwinę w dalszej części tekstu. 

Jak działa inteligentna głowica?

Zapewne część z Was wie jak działają inteligentne głowice. Jednak z moich obserwacji wynika, że ciągle jest wiele osób, które nie mają zielonego pojęcia, dlaczego warto wydać na taką głowicę niemałe pieniądze i jakie korzyści Wam to przyniesie. 

Inteligentne głowice – działanie 

Ogólnie zasada działania inteligentnych głowic wydaje się bardzo prosta – zakręcać i odkręcać zawór, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wydaję się banalne prawda? Jednak w rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane, niż Wam się wydaję. 

Skąd głowica wie, jaka jest temperatura?

Głowica posiada wbudowany czujnik temperatury, który skanuje otoczenie i na tej podstawie wie, czy ma zakręcić czy odkręcić głowicę. Jednak istnieje jeszcze druga metoda mierzenia temperatury, którą oferuje Fibaro – w zestawie znajdziemy niewielki zewnętrzny czujnik temperatury, który parujemy z głowicą i ustawiamy w odpowiednim miejscu pomieszczenia.

Taki zewnętrzny czujnik daje nam pewność, że temperatura zostanie zmierzona prawidłowo. Wyobraźcie sobie taką sytuację – grzejnik znajduje się za szafą lub kuchennym blatem. Temperatura tuż przy samym kaloryferze jest oczywiście wyższa, a wbudowany czujnik nie może prawidłowo zeskanować pomieszczenia, żeby określić, jaka temperatura panuje w bardziej oddalonych od niego miejscach. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby wyposażyć się w czujnik zewnętrzny. Da nam on gwarancję poprawnego pomiaru temperatury w pomieszczeniu.   

Rozwiązania innych firm, np. Netatmo, oferują możliwość ręcznej korekty sczytywanej przez głowicę temperatury (robi się to w aplikacji), tak, aby temperatura w pomieszczeniu określona była prawidłowo. Jest to pracochłonne i nie do końca intuicyjne, ale jednak da się uzyskać taki sam efekt, jak w przypadku czujnika Fibaro.  

Ale co dalej?

Skoro już masz jakiś podstawowy zakres wiedzy na temat działania inteligentych głowic, zapewne zadajesz sobie pytanie: jak się tym steruje?

Automatyzacje 

Całe piękno inteligentych głowic tkwi w możliwości ich zautomatyzowania w taki sposób, żeby w ogóle nie zaprzątać sobie głowy zastanawianiem się, czy już trzeba zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę. Wszytko dzieje się samo. Aby Wam to wyjaśnić w jak najbardziej przystępny sposób pozwólcie, że posłużę się kilkoma przykładami.

Wyjście z domu 

Wyobraźcie sobie sytuację, że jest sobota w południe i wychodzisz z rodziną z domu na dwie godziny. W tym czasie w Waszym mieszkaniu automatycznie zmniejsza się ogrzewanie z 22 st. C do 20 st. C. Zadziałała automatyzacja: gdy nikogo nie ma w domu -> obniż temperaturę do 20 st. C. 

Jest to przykład, który pokazuje, że klasyczne termostaty sparowane z naszym piecem (o ile takie w ogóle mamy), w których z góry ustalamy tygodniowe harmonogramy, nie zadziałałyby automatycznie w takiej sytuacji. Musielibyśmy pamiętać o ręcznym ustawieniu ich przed wyjściem. Ale możemy o tym zapomnieć, jeśli niespodziewanie okaże się, że musimy wyjść i dodatkowo robimy to w pośpiechu.

Oczywiście inteligentne głowice również możemy programować czasowo. W moim przypadku ogrzewanie zmniejsza się z 22 st. C do 20,5 st. C w nocy, natomiast rano znów mieszkanie jest ogrzewane do 22 st. C.

Otwarcie okien

Wietrzenie mieszkania w zimie to kolejny temat do poruszenia w kontekście inteligentnych głowic. Na pewno zauważyliście, że kiedy wietrzycie mieszkanie i nie przykręciliście kaloryferów, zaczynają one mocniej grzać. Oczywiście jest to spowodowane chwilowym spadkiem temperatury. Jedak ze względów ekonomicznych jest to mało opłacalne. 

Możemy temu zapobiec za pomocą czujników otwarcia drzwi i okien, które po ustaleniu odpowiedniej automatyzacji zakręcą głowice na czas wietrzenia mieszkania. Pozwoli Wam to zaoszczędzić kolejnych kilka złotych.

Automatyzacje dla różnych użytkowników 

Wyobraźmy sobie sytuację, że mieszkamy z dwójką starszych dzieci i każde z nich ma swój pokój. Załóżmy, że są to straszne zmarzluchy i bardzo lubią, kiedy w ich sypialni jest ustawiona temperatura powyżej 23 st. C. Teraz zastanówmy się, czy opłaca się nam cały czas w ich pomieszczeniach utrzymywać tak wysoką temperaturę?

Oczywiście, że nie. Kiedy ich nie ma w domu, marnujemy pieniądze. Jednak kiedy wracamy do domu bez dzieci, chcemy, aby w mieszkaniu było już ciepło, ale jednocześnie nie chcemy ogrzewać nieużywanych pomieszczeń. Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście odpowiednią automatyzacją.

Przykład:

Kiedy wszyscy wychodzą z domu temperatura jest obniżana do 20 st. C. Natomiast kiedy do domu wracają tylko rodzice, ogrzewane są wszystkie pomieszczenia, poza pokojami dzieci. Kiedy nasze pociechy pojawia się w mieszkaniu, automatycznie w ich pokojach temperatura zostanie podniesiona do 23 st. C. 

Indywidualne podejście 

Tak naprawdę, każdy z nas ma bardzo indywidualne potrzeby i oczekiwania względem inteligentnego ogrzewania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dobrać automatyzację pod swoje potrzeby. To właśnie one pozwolą Wam zaoszczędzić pieniądze, które możecie w coś zainwestować lub najzwyczajniej w świecie odłożyć. 

Od kiedy mam w mieszkaniu inteligentne urządzenia, moje rachunki za prąd spadły o niemal 40 zł miesięcznie. Możecie powiedzieć, że jest to niewiele, ale kiedy dołożymy do tego oszczędności na inteligentnym ogrzewaniu, uzbiera się z tego całkiem ładna sumka.

Poza tym liczy się również wygoda, której nie doświadczymy, jeśli nie wyposażymy się w kilka urządzeń inteligentnego domu.    

Inteligentna głowica a piec gazowy 

Czy inteligentne głowice możemy zamontować posiadając piec gazowy? To chyba jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań. Odpowiedź brzmi – tak, możecie bez problemu zamontować głowice na Waszych kaloryferach, jeśli posiadacie piec gazowy.

Sam posiadam piec gazowy dwufunkcyjny i nie mam żadnych problemów z jego obsługą w połączeniu z inteligentnymi głowicami. Kiedy wszystkie głowice są zakręcone, piec najzwyczajniej w świecie przestaje ogrzewać wodę w układzie. Natomiast kiedy jedna z głowic się odkręci, piecyk się włącza i na nowo zaczyna podgrzewać wodę. 

Inteligentne głowice tak samo dobrze sprawdzają się oczywiście przy centralnym ogrzewaniu z sieci miejskiej.

Jaką głowice wybrać?

Ponieważ na rynku jest dostępnych kilka inteligentnych głowic różnych producentów, osoba która nie interesuję się tym zbytnio tym tematem może mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu. 

Opiszę Wam wady i zalety dwóch najpopularniejszych na naszym rynku inteligentnych głowic (które oczywiście sam testowałem) – Fibaro i Netatmo.

Fibaro Heat Controller z HomeKit

Plusy: 

 • zewnętrzny czujnik temperatury w zestawie;
 • wbudowany akumulator ładowany za pomocą przewodu micro USB (pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy na bateriach);
 • kompaktowy rozmiar;
 • przyjemy wygląd.

Minusy:

 • głowice są dość głośne (w ciągu dnia to nie przeszkadza, ale w nocy już tak);
 • krótki zasięg Bluetooth (jeśli masz jedną centralkę i mieszkanie większe niż 50m2, koniecznie zainwestuj w kolejne Apple TV, HomePoda lub iPada, który poszerzy zasięg Twoich inteligentnych urządzeń);
 • produkt posiada problemy wieku dziecięcego, które mogą spowodować, że będziecie musieli odesłać produkt do serwisu;
 • nie można sterować głowicą podczas ładowania urządzenia za pomocą przewodu micro USB.

Netatmo – termostat Valve (z HomeKit)

Plusy:

 • są bardzo ciche (praktycznie niesłyszalne), zwłaszcza w porównaniu do głowic Fibaro;
 • posiadają wbudowany wyświetlacz, który informuje nas o aktualnej temperaturze w danym pomieszczeniu oraz o tym, jaka temperatura została przez nas ustawiona;
 • możliwość dokupienia zewnetrznego termostatu, z pomocą którego możemy sterować piecem;
 • bardzo duży zasięg (nie ma problemów z łącznością);
 • produkt jest obecny na rynku już od dłuższego czasu i nie posiada problemów wieku dziecięcego.

Minusy:

 • system wymaga dokupienia zewnętrznej bramki;
 • głowice są bardzo duże i przez to może się okazać, że nie da się ich zamontować w bardzo ciasnych i mało dostępnych miejscach;
 • brak zewnetrznego czujnika temperatury.

Podsumowanie: jaką głowicę wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, która głowica będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, odpowiedz brzmi – Netatmo. Niestety, mimo mojej wielkiej sympatii do firmy Fibaro, na razie nie mogę zarekomendować Wam zakupu ich produktu. W przyszłości kiedy producent upora się z problemami wieku dziecięcego, na pewno się to zmieni (jak to było w przypadku Wall Plug, który po początkowych problemach, po ostatniej aktualizacji stał się fantastycznym produktem – zdecydowanie jednym z najlepszych na rynku w swojej kategorii). Jednak na dzień dzisiejszy produkt firmy Netatmo moim zdaniem jest bezkonkurencyjny.

Inteligentne głowice Fibaro oraz Netatmo możecie kupić w ThinkStore.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o głowicach Netatmo, dajcie znać w komentarzach. Mogę szczegółowo opisać działanie samych głowic, dodatkowe akcesoria oraz puruszyć temat podłączania centralki sterującej z piecem gazowym.

Specjalistyczna grupa HomeKit na Facebooku

Wraz z rozpoczęciem cyklu o automatyzacji mieszkania założyliśmy dla naszych Czytelników specjalną grupę na Facebooku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat HomeKit – jak to działa, co się z czym łączy, co można zautomatyzować…, albo po prostu chcecie porozmawiać na temat automatyzacji Waszych gadżetów – zapraszamy.

Grupa ThinkApple HomeKit została stworzona dla wszystkich, niezależnie od Waszego poziomu wiedzy na temat tego zagadnienia. Ma ona na celu pomóc, nauczyć i wyjaśnić wiele kwestii, które w temacie HomeKit mogą być niejasne dla przeciętnego zjadacza chleba.

Pamiętaj: kupując w ThinkStore, wspierasz ThinkApple.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: