Tego jeszcze nie widzieliście – automatyzujemy cały dom przy użyciu HomeKit! (nowy cykl ThinkApple; odcinek #1)

Dawid Olczak   13 sierpnia 2018

Recenzje najlepszych akcesoriów z HomeKit. Opisy instalacji i działania w praktyce. Dziesiątki przykładów zastosowania. Zdjęcia. Wideo. Odpowiedzi na Wasze pytania. Specjalistyczna grupa wsparcia na Facebooku. Konkurs.

To wszystko (i wiele, wiele więcej!) znajdziecie w moim nowym cyklu.

Zautomatyzowałem cały dom przy użyciu HomeKit i przez następne tygodnie będę Wam o tym opowiadał.

Gdy dojdziemy do końca cyklu, HomeKit nie będzie miał dla Was żadnych tajemnic.

Zapraszam!

berrolia

Apple HomeKit

Automatyka domowa oraz jej zastosowania w naszym życiu codziennym fascynują mnie odkąd tylko sięgam pamięcią. Jednak jeszcze jakiś czas temu dla zwykłego śmiertelnika była ona praktycznie nieosiągalna – wysokie ceny sprawiały, że próg wejścia w świat automatyzacji był dla wielu nie do przeskoczenia, a poza tym instalacja i zarządzanie całym systemem było niesłychanie skomplikowane.

Jednak kiedy Apple we wrześniu 2014 roku zaprezentowało technologię, konfigurowania, komunikowania oraz sterowania urządzeniami inteligentnego domu, scalającą różnych producentów – HomeKit, rynek powoli, lecz sukcesywnie zaczął stawać się bardziej otwarty i dostępny.  

Oczywiście trzeba otwarcie przyznać, że produkty oparte na technologi HomeKit ciągle oferują nam mniej możliwości niż np. Z-Wave, aczkolwiek w ciągu ostatnich dwóch lat można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania produktami wykorzystującymi platformę stworzoną przez Apple. Powodów takiego obrotu spraw jest kilka, ale głównym z nich jest łatwość obsługi, konfiguracji oraz duża dostępność.  

Producenci dostrzegli, że tylko technologia, którą zainteresują się masy ma aktualnie rację bytu w naszym świecie i tylko w takie technologie opłaca się inwestować.

Oczywiście przedstawiłem to Wam w naprawdę wielkim uproszczeniu i w najbliższej przyszłości zamierzam mocno rozwinąć ten wątek, lecz dziś skupmy się na czymś innym. 

Nie robimy niczego na pół gwizdka

Od bardzo dawana w redakcji ThinkApple planowaliśmy stworzenie cyklu poświęconego technologii HomeKit. Uważamy, że aktualnie jest to najlepszy wybór jakiego można dokonać, chcąc stworzyć własny smart home.

Dla użytkowników sprzętu Apple od zawsze szczególnie ważne było bezpieczeństwo, prywatność i łatwość obsługi, a HomeKit jest w stanie nam to wszystko zagwarantować. Oczywiście macie prawo uważać, że jest inaczej, lecz moim zdaniem rozwiązania, które są natywnie wbudowane w system, zawsze będą w długiej perspektywie lepszym wyborem niż rozwiązania firm trzecich. 

Jednak kiedy odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, dlaczego chcemy tak mocno inwestować w HomeKit, nasunęły nam się dwa kolejne:

 1. W jaki sposób najlepiej przekazać Wam wiedzę, doświadczenie oraz nasze subiektywne odczucia z użytkowania inteligentnych urządzeń?
 2. Jakie produkty wybierzemy?  

Oczywiście początkowe założenie nie pozwalało nam robić niczego na pół gwizdka. Wprawdzie mogliśmy napisać recenzje kilku wybranych przez nas produktów, ale nie o to nam chodziło? Odpowiedzielibyśmy tylko na kilka nurtujących nas/Was pytań, a pozostałe ciągle pozostałyby bez odpowiedzi. 

Automatyzujemy całe mieszkanie 

Podstawowym kryterium naszego cyku było założenie, aby otrzymać odpowiedź na pytanie: czy automatyzacja całego mieszkania w ogóle ma sens? Posiadając tylko pojedyncze egzemplarze produktów, na pewno nie bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć.

Dlatego poszedłem na całość i postanowiłem zautomatyzować dosłownie całe mieszkanie – każde gniazdko, każdy włącznik światła, każdy kaloryfer, wszędzie porozstawiałem czujniki ruchu, również na każdych drzwiach i oknach znajdują się odpowiednie czujniki.

Zautomatyzowałem także drzwi główne do mieszkania, w niektórych miejscach zamontowałem inteligentne LEDy oraz kamery, natomiast w pomieszczeniach, w których było to konieczne, rozstawiłem czujniki zalania oraz czujniki czadu. 

Oczywiście brakuje mi jeszcze kilku elementów, np. urządzenia odpowiedzialnego za automatyczne otwieranie rolet, lecz w niedalekiej przyszłości mam nadzieję zautomatyzować także tan element.    

Jakie produkty wybraliśmy?

Paradoksalnie, wybór odpowiednich produktów nie był dla nas taki prosty, jak się może wydawać. Tak jak wspomniałem wcześniej, HomeKit z założenia ma łączyć z sobą urządzenia różnych firm, więc teoretycznie mogliśmy się zdecydować na akcesoria wielu producentów. Jednak w końcowej fazie naszej analizy doszliśmy do wniosku, że to nie ma sensu.

Jeśli zamierzasz wyposażyć całe swoje mieszkanie w produkty inteligentnego domu, nagle zaczynasz patrzeć na to z innej strony i stosować nieco inne kryteria. Ostatecznie nie mieliśmy wątpliwości, że należy zastosować jak najwiecej produktów jednej firmy, która dodatkowo musi spełnić następujące wymagania:

 1. W swojej ofercie powinna posiadać produkty, które pomogą nam zautomatyzować co najmniej 70% – 80% naszego mieszania.
 2. Oferuje swoim przyszłym i dotychczasowym klientom łatwy dostęp do produktów.
 3. Posiada polską infolinię, aby bezproblemowo można było rozwiązać wszystkie problemy czy najzwyczajnej w świecie się poradzić. 
 4. Produkty powinny być świetne jakościowo i oferować jak najwięcej możliwości, które obecnie oferuje HomeKit. 

Mając to wszystko na uwadze, postawiliśmy na firmę Fibaro. Według nas, z dużą nawiązką spełnia ona wszystkie powyższe kryteria.

Bardziej szczegółowo uzasadnię nasz wybór w kolejnym artykule, ale już dziś chciałem wspomnieć o jednej ważnej zalecie wyposażania domu właśnie w produkty Fibaro.

Gdy kontaktowałem się z centralą, by dopytać o kilka szczegółów dotyczących ich produktów, po udzieleniu mi odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania, przekierowano mnie do jednego z dystrybutorów w moim miejscu zamieszkania. Jakież było moje zdziwienie, kiedy odwiedziłem salon kompletnie wyposażonym we wszystkie możliwe automatyzacje, które oferuje Fibaro.

W dodatku spotkałem naprawdę bardzo kompetentnego człowieka, Konrada Bieleckiego – ma on ogromną wiedzę na temat produktów, które sprzedaje i gołym okiem widać, że jest to również jego pasja (więc jeżeli tylko mieszkasz w Rzeszowie lub okolicy, koniecznie odwiedź salon Konrada, a na własne oczy przekonasz się, jak może wyglądać inteligentny dom i czego możesz oczekiwać).

Takie salony można spotkać w wielu miastach i jest to ogromna zaleta wyposażania domu w system Fibaro – przed zakupem mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się wszystkim urządzeniom, sprawdzeniu jak działają, poradzenia się ekspertów, itd. Według mnie, jest to niesłychanie ważne.

Fibaro i produkty uzupełniające 

W tym miejscu muszę jednak postawić sprawę jasno – żaden producent nie posiada w swojej ofercie produktów, które byłyby w stanie zaspokoić nasze wszystkie potrzeby. Dlatego podzieliłem automatyzację mojego mieszkania na dwie grupy – urzadzenia ogólne i uzupełniające.

Produkty ogólne – Fibaro

Tak jak wspominałem wcześniej, produkty Fibaro pomogły mi zautomatyzować 70% – 80% mojego mieszania i dlatego uważam, że są one sercem całego mojego systemu.

Wykorzystałem do tego następujące akcesoria: 

 • Motion Sensor – czujnik ruchu 
 • Flood Sensor – czujnik zalania 
 • Door/Window Sensor – czujnik otwarcia drzwi i okien 
 • CO Sensor – czujnik czadu
 • Wall Pług – włącznik urządzeń elektrycznych 
 • The Heat Controller – głowica do sterowania ogrzewaniem 
 • Single Switch – za jego pomocą możemy sterować oświetleniem lub urządzeniami elektrycznymi.
 • The Button – wyzwalacza scen oraz pojedynczych urządzeń 

Produkty uzupełniające – Gerda Lock

Produktami uzupełniającymi są akcesoria, których firma Fibaro nie posiadała w swojej ofercie, lecz moim zdaniem inteligentny dom bez nich nie ma racji bytu. 

Pierwszym i zarazem najważniejszym takim akcesorium jest Gerda Lock V3 – głowica, za [S] pomocą której możemy zdalnie otwierać i zamykać drzwi mieszkania.

Dzięki temu zamkowi mogłem nareszcie zapomnieć o noszeniu kluczy (prawdę mówiąc, nie mam w tej chwili pojęcia, gdzie się znajdują). Dzisiaj nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez tego akcesorium i moim zdaniem jest to jeden z produktów, który powinniście sobie zakupić jako pierwszy “inteligentny” nabytek. 

Pozostałe produkty, które posiadam w swoim mieszkaniu stanowią niejako tło, lecz świetnie dopełniają całość. Są nimi LEDy od firmy Koogeek oraz kamera Ezvis. Kamera wprawdzie nie ma nic posiada wsparcia z HomeKit, lecz i tak włączyłem ją do swego systemu.

Dla kogo jest przeznaczony cykl i czego możecie się spodziewać

Cały cykl o inteligentnym domu powstał po to, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania związane z automatyzacją przy użyciu HomeKit.

Przeznaczony jest zarówno dla osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem, jak i dla tych, którzy ją już rozpoczęli – każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

Dzięki cyklowi dowiecie się jakie akcesoria będą dla Was najlepszym wyborem, od jakich produktów najlepiej zacząć, których elementów domu lepiej nie automatyzować, jak rozplanować całą automatyzacje, jak to później wszystko ogarnąć, itp.

Tematów, które poruszymy jest naprawdę cała masa i na pewno nie pominiemy niczego. Cykl o inteligentnym domu z założenia ma być kompendium wiedzy zebranym w jednym miejscu. 

Grupa HomeKit na Fecebooku

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że niektórzy z Was podczas czytania naszego cyklu będą mieli ochotę wszystko przedyskutować, poradzić się w temacie, który będzie przez nas poruszony w późniejszym terminie, itp. Dlatego postanowiliśmy otworzyć grupę na Facebooku poświęconą wyłącznie HomeKitowi. Uważamy, że jest to dużo lepsze narzędzie do komunikacji i dyskusji niż standardowe komentarze dostępne na naszej stronie. 

Wiec jeśli masz ochotę podyskutować z nami na dowolny temat związany z HomeKit – wbijaj na naszą grupę. 

KONKURS!

Jednak cykl o inteligentnym domu to nie tylko wiedza i konkretne rozwiązania, które Wam zaserwujemy. Cykl to też konkurs i ekstra zniżki na produkty, które firma Fibaro postanowiła przeznaczyć dla naszych Czytelników!

Tylko u nas będziecie mieć możliwość wygrania nagrody o wartości prawie 1000zł oraz uzyskania zniżek na produkty Fibaro, które pozwolą zaoszczędzić Wam sporo pieniędzy.

Wszystkie informacje o konkursie znajdziecie pod tym linkiem.

W tym miejscu chciałem bardzo serdecznie podziękować firmie Fibaro za przekazanie do konkursu kilku swoich produktów oraz za przekazanie nam kodów rabatowych dla naszych Czytelników.

***

Już niedługo drugi odcinek cyklu – podstawy i największe zalety HomeKit.

Produkty Apple w super cenach

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: