Muzyka sięga po innowacje, czyli przegląd najciekawszych projektów hackathonu Abbey Road Studios

Natalia Woszczek-Taszycka   19 listopada 2018

W zeszłym tygodniu w siedzibie Abbey Road Studios odbył się pierwszy hackathon w historii legendarnego studia nagrań. ​Celem wydarzenia było wykorzystanie nowych technologii do zmierzenia się z problemami twórców muzyki na całym świecie.
24-godzinne wyzwanie zgromadził blisko 100 uczestników z całego świata.

Tematem przewodnim hackathonu były innowacyjne rozwiązania technologiczne, które – zastosowane w przyszłości na szeroką skalę – mogłyby zrewolucjonizować sposób produkcji muzyki.

berrolia

Rozwój przemysłu audio w oparciu o Data Science

Hackathon Abbey Road Studios odbył się w ważnym dla branży muzycznej czasie, określonym przez ​Financial Times jako ​‘moneyball moment’​ (ang. okres finansowej kuli śnieżnej). Nowoczesne technologie pozwalają na gromadzenie i interpretowanie danych dotyczących preferencji użytkowników czy obecnych trendów. Fakt ten otwiera to nowe możliwości w dziedzinie multimediów.

“Branża muzyczna zmieniała powoli do momentu oparcia rozwiązań audio o technologię Data Science. Mam nadzieję, że Abbey Road Studios po raz kolejny zmieni oblicze historii muzyki.” – podsumował hackathon Krzysztof Gudowski, Business Developer w Miquido.

Nie mylił się. Podczas wydarzenia udało się stworzyć szereg innowacyjnych projektów skupiających się na dostępności aplikacji, współpracy użytkowników oraz spersonalizowanym UX.

Muzyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Wśród najciekawszych projektów wymienić można m.in projekt​ Face Beat, ​​który pozwala na tworzenie muzyki za pomocą ruchów mimicznych w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy.

Innym rozwiązaniem adresowanym dla osób z niepełnosprawnościami był T-Shirt umożliwiający tworzenie muzyki przez sensory badające ciepłotę ciała, umieszczone na wysokości klatki piersiowej.

Imponujące rozwiązanie zaprezentował również podczas swojego występu ​Kris Halpen​​. Ze względu na porażenie mózgowe, artysta nie jest w stanie używać tradycyjnych instrumentów. W twórczości pomagają mu jednak ​rękawice Mi.Mu​​, które za pomocą elastycznych czujników wychwytują ruch ręką, odtwarzając na tej podstawie dźwięk bębnów, gitary basowej czy fortepianu.

Łatwa współpraca i spersonalizowany UX

Najlepszą aplikacją umożliwiającą użytkownikom łatwą współpracę w procesie tworzenia muzyki okazał się ​HRMNI.​​ Twórcy rozwiązania u​tworzyli sieć pozwalającą użytkownikom na wspólne granie na rozmaitych wirtualnych instrumentach. Projekt zwyciężył w kategorii “Design przyjazny użytkownikowi”.

Kolejny pomysł ułatwiający pracę artystów zaprezentował ​zespół Lyra, ​​który stworzył generator treści utworów. Aplikacja wydobywa dane z profili społecznościowych czy wiadomości głosowych, dostarczając inspiracje twórcom tekstów.

Nagroda za “najlepsze użycie sztucznej inteligencji” została przyznana przez Microsoft zespołowi ​Rapple​​. Jego członkowie zaprezentowali aplikację wykorzystującą AI do generowania tekstów rapowych naśladujących styl użytkownika. W efekcie rozwiązanie umożliwia bitwę rapową między artystą a sztuczną inteligencją, która w przeciągu 15 sekund generuje swoją odpowiedź.

“Jeśli Rapple umożliwi sztucznej inteligencji mówienie głosem konkretnych muzyków, jego potencjał może być ogromny. Skalowana wersja tego rozwiązania może zostać zintegrowana z popularnymi aplikacjami takimi jak np. Snapchat”- podsumowuje jeden z uczestników hackathonu.

Szczegółowa relacja z wydarzenia oraz wywiady z artystami dostępne są na ​Facebooku i Twitterze​ Miquido oraz widoczne pod #RedHackathon.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Natalia Woszczek-Taszycka

Content Marketing i Social Media w Miquido

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: