W czwartym kwartale 2018 Apple sprzedało mniej komputerów niż rok wcześniej, udział w rynku jednak minimalnie wzrósł

Łukasz Bernaczyk   15 stycznia 2019

Analitycy firmy Gartner podsumowali sprzedaż komputerów Mac w ostatnim kwartale 2018 r. Jak wynika z ich raportu, Apple w tym okresie sprzedało na całym świecie 4,9 miliona Maców, czyli o 3,8% mniej niż w tym samym kwartale rok wcześniej (5,1 mln). Mimo to udział Apple w rynku komputerów wzrósł minimalnie z 7,1% do do 7,2%.

berrolia

Estymowana sprzedaż

Warto dodać, że są to wartości szacowane przez analityków rynku. Apple przedstawi wyniki finansowe za czwarty kwartał dopiero 29 stycznia, ale i tak nie dowiemy się wtedy oficjalnie, ale Maców sprzedało w tym okresie – pod koniec ubiegłego roku firma poinformowała, że nie będzie w przyszłości podawać ilości sprzedanych sztuk każdego produktu.

Porównując jednak dane analityków z poprzednich okresów z liczbami, jakie jeszcze wtedy podawało oficjalnie Cupertino, trzeba stwierdzić, że analizy ekspertów były zazwyczaj dość dokładne.

Sprzedaż Maców w 4. kwartale 2018 r.

Patrząc dalej na dane sprzedażowe widać, że globalna sprzedaż całego rynku komputerowego w omawianym okresie spadła o 4,3% w stosunku do roku 2017. Dlatego, mimo że Apple obniżyło w tym czasie poziom sprzedaży o 3,8%, udział firmy w rynku komputerów wzrósł minimalnie z 7,1% do 7,2%.

Pamiętajmy przy tym, że mowa tu o porównaniu czwartych kwartałów w latach 2017 i 2018. Biorąc pod uwagę cały rok 2018, jest jednak nieco gorzej.

Całkowita sprzedaż Maców w 2018 roku

W całym 2018 r. Apple sprzedało 18,016 miliona komputerów – o 5% mniej niż w roku 2017. Udział firmy w rynku spadł z 7,2% do 6,8%.

Globalnie w poprzednim roku sprzedano 259 mln komputerów – o 1,3% mniej niż rok wcześniej.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: