e-Dowody osobiste już od 4 marca

Łukasz Bernaczyk   26 lutego 2019

e-Dowód staje się rzeczywistością – od 4 marca, każdy obywatel Polski, który złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma nowy dowód z elektroniczną warstwą danych.

berrolia

Jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Cyfryzacji, dowody osobiste wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 roku, będą miały warstwę elektroniczną.

Nowy e-Dowód będzie posiadał wszystkie dotychczasowe dane i funkcje dowodu osobistego. Będzie zatem potwierdzał naszą tożsamość i obywatelstwo oraz uprawniał (w takim samym zakresie jak obecny dowód osobisty) do przekraczania granic.

Warstwa elektroniczna

Nowością w dowodach wydawanych od 4 marca będzie elektroniczna warstwa danych, czyli wbudowany bezstykowy chip.

Elektroniczna warstwa zawarta w dowodzie osobistym pozwoli między innymi na komunikację elektroniczną z administracją publiczną. E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Elektronicznych właściwości nowego dowodu osobistego będziemy mogli użyć przez przyłożenie dokumentu do czytnika, podobnie jak obecnie korzystamy z bankowych kart zbliżeniowych.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi również, że cyfrowa warstwa dowodu sprawi, że dokument będzie bezpieczniejszy, a zastosowane zabezpieczenia uniemożliwią dostęp bez wiedzy i zgody właściciela dowodu do zapisanych w nim danych.

Uwaga: wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: