iPhone najlepiej „trzyma” cenę. Flagowce Samsunga tracą na wartości 2 razy szybciej

Łukasz Bernaczyk   11 marca 2019

Jeżeli kupiłeś iPhone’a z założeniem, że sprzedasz go po pewnym czasie, nie mogłeś wybrać lepszego telefonu. iPhone traci na wartości najmniej i najwolniej, a różnica w porównaniu do smartfonów z Androidem jest kolosalna.

Bardzo ciekawe badania opublikował na swojej stronie reseller Bank My Cell, analizując spadek wartości poszczególnych smartfonów na rynku wtórnym.

berrolia

Utrata wartości: iPhone vs. Samsung

Po raz kolejny smartfonami najmniej i najwolniej tracącymi na wartości okazały się iPhone’y. Konkurenci innych firm wypadli na tle iPhone’a, mówiąc delikatnie – blado.

Autorzy opracowania porównali ceny ponad stu modeli telefonów będących w sprzedaży w 2018 roku, nadmieniając przy tym, że najbardziej obrazujące wartość danej marki są modele, które były flagowymi modelami w tym okresie.

Porównując zatem na przykład iPhone’a X i Samsunga Galaxy S9 okazuje się, że telefon południowokoreańskiego producenta tracił na wartości 2 razy szybciej od iPhone’a.

iPhone X w czasie premiery kosztował 999 dolarów, a 9 miesięcy później można go było nabyć za średnią cenę 690$, co daje nam spadek wartości o 30%.

Galaxy S9 w dniu premiery kosztował 720$, ale 9 miesięcy później był średnio wart już tylko 290$, osiągając spadek wartości równy 59%.

Dwukrotnie większy spadek wartości zeszłorocznego flagowca od Samsunga to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że wspomniany Galaxy S9 tylko po pierwszym miesiącu sprzedaży stracił 41% na wartości, czyli o blisko 11% więcej niż iPhone X w ciągu dziewięciu miesięcy!

Bank My Cell ocenia, że Galaxy S10 może tracić na wartości podobnie szybko jak jego poprzednik i stracić niemal połowę wartości już po pierwszym miesiącu od premiery. Jeśli więc planujesz zakup S10/S10+, możesz zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy, jeśli tylko wstrzymasz się z zakupem przez zaledwie 30 dni.

iPhone’y z 2018

Jeżeli chodzi o ostatnią serię iPhone’ów, czyli modele XS, XS Max i XR, wygląda na to, że podtrzymają one trendy iPhon’ea X i również stracą najmniej wśód wszystkich najnowszych smartfonów.

Do końca 2018 roku urządzenia te straciły na wartości odpowiednio:

  • iPhone XS Max: -15,3%
  • iPhone XS: – 12,89%
  • iPhone XR: 5,38% (premiera tego modelu odbyła się dopiero pod koniec października)

Ruszył wspólny projekt ThinkApple i iSpot!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: