W sieci pojawiły się informacje rzekomo przedstawiajace testy wydajnościowe pierwszych Maców z procesorami ARM, wyprodukowanymi przez Apple. Wyniki są lepsze od najmocniejszych Maców z procesorami Intela. Aczkolwiek trudno powiedzieć, czy upublicznione dane są prawdziwe.
Procesory ARM od Apple w Macach
O przesiadce komputerów Apple z procesorów Intela na układy ARM własnej produkcji mówi się już od dłuższego czasy. W październiku 2018 r. znany w świecie Apple analityk Ming-Chi Kuo informował, że Apple zamierza przejść na procesory ARM w 2020-2021 roku.
Z kolei w lutym tego roku jeden z oficjeli Intela powiedział, że gigant z Cupertino przejdzie na własne procesory ARM w przyszłym roku.
Benchmark Maca z procesorem ARM
Do ostatniego piątku nie było żadnych szczegółowych informacji na temat prac Apple nad własnym procesorem ARM w wersji dla Maców. Sytuację tę zmienił wyciek testów wydajnościowych Geekbench, które rzekomo zostały przeprowadzone na Macach z 10-cio i 12-sto rdzeniowymi procesorami ARM.
Informacje na portalu Slashleak zamieścił anonimowy użytkownik twierdząc, że pokazane przez niego zrzuty ekranu obrazują wyniki testów 10-cio rdzeniowego ARM-a z taktowaniem 3,4 GHz oraz 12-sto rdzeniowego ARM-a z zegarem 3,19 GHz.
Na grafice widać wyniki odpowiednio 7335 pkt. I 6912 pkt. dla testów single-core oraz 20580 pkt. i 24240 pkt. dla testów multi-core.
Wyniki single-core są lepsze niż najwyższe obecnie wyniki uzyskane przez 27-calowego iMaca z ekranem Retina 5K (procesor 4,2 GHz Intel Core i7-7700K).
Jeżeli chodzi o wyniki multi-core, to również rzekome ARM-y wypadają lepiej od najmocniejszego obecnie MacBooka Pro 2018 (procesor 2,9 GHZ Intel Core i9-8950HK).
Oczywiście pamiętajmy, że musimy podchodzić z dystansem do tego rzekomego przecieku. Są duże wątpliwości co do jego wiarygodnośći – autor jest anonimowy, a wskazane na zrzutach ekranowych nazwy procesorów ARM nie korespondują z systemem nazewnictwa przyjętym przez Apple w pozostałych produktach, takich jak iPhone’y czy iPady.
Jednak sądząc po tym, jak świetne, niesamowicie wydajne procesory Apple robi do swoich urządzeń mobilnych, możemy podejrzewać, że również ARM-y do Maców stworzone w Cupertino będą bardzo mocne, z dużym prawdopodobieństwem bardziej wydajne niż chipy Intela.
Przeczytaj też: Rewolucja w Macach – 5 największych zalet zastosowania przez Apple własnych procesorów
Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast:
Co pokaże Apple na WWDC 2023 + pierwsze info o… iPhonie 21 (tak!) – ThinkApple Podcast #33
Zobacz także:
- Przegląd najciekawszych etui do iPhone’a 11
- Nowe iPhone’y 11/Pro sprzedają się lepiej, niż się spodziewano – raport
- Raport: iPhone 11/Pro posiada hardware potrzebny do bezprzewodowego ładowania dwukierunkowego, ale jest ono wyłączone software’owo
- iPhone’y 11 i 11 Pro posiadają wbudowany nowy chip Apple U1 – czym jest i do czego służy ten układ?
- iPhone 11 Pro z procesorem A13 Bionic znacznie szybszy od topowych flagowców z Androidem