Apple ma już Maca z własnym procesorem ARM? Wyciekły benchmarki – jeśli są prawdziwe, Apple już pokonało Intela

Łukasz Bernaczyk   19 marca 2019

W sieci pojawiły się informacje rzekomo przedstawiajace testy wydajnościowe pierwszych Maców z procesorami ARM, wyprodukowanymi przez Apple. Wyniki są lepsze od najmocniejszych Maców z procesorami Intela. Aczkolwiek trudno powiedzieć, czy upublicznione dane są prawdziwe.

berrolia

Procesory ARM od Apple w Macach

O przesiadce komputerów Apple z procesorów Intela na układy ARM własnej produkcji mówi się już od dłuższego czasy. W październiku 2018 r. znany w świecie Apple analityk Ming-Chi Kuo informował, że Apple zamierza przejść na procesory ARM w 2020-2021 roku.

Z kolei w lutym tego roku jeden z oficjeli Intela powiedział, że gigant z Cupertino przejdzie na własne procesory ARM w przyszłym roku.

Benchmark Maca z procesorem ARM

Do ostatniego piątku nie było żadnych szczegółowych informacji na temat prac Apple nad własnym procesorem ARM w wersji dla Maców. Sytuację tę zmienił wyciek testów wydajnościowych Geekbench, które rzekomo zostały przeprowadzone na Macach z 10-cio i 12-sto rdzeniowymi procesorami ARM.

Informacje na portalu Slashleak zamieścił anonimowy użytkownik twierdząc, że pokazane przez niego zrzuty ekranu obrazują wyniki testów 10-cio rdzeniowego ARM-a z taktowaniem 3,4 GHz oraz 12-sto rdzeniowego ARM-a z zegarem 3,19 GHz.

Na grafice widać wyniki odpowiednio 7335 pkt. I 6912 pkt. dla testów single-core oraz 20580 pkt. i 24240 pkt. dla testów multi-core.

Wyniki single-core są lepsze niż najwyższe obecnie wyniki uzyskane przez 27-calowego iMaca z ekranem Retina 5K (procesor 4,2 GHz Intel Core i7-7700K).

Jeżeli chodzi o wyniki multi-core, to również rzekome ARM-y wypadają lepiej od najmocniejszego obecnie MacBooka Pro 2018 (procesor 2,9 GHZ Intel Core i9-8950HK).

Oczywiście pamiętajmy, że musimy podchodzić z dystansem do tego rzekomego przecieku. Są duże wątpliwości co do jego wiarygodnośći – autor jest anonimowy, a wskazane na zrzutach ekranowych nazwy procesorów ARM nie korespondują z systemem nazewnictwa przyjętym przez Apple w pozostałych produktach, takich jak iPhone’y czy iPady.

Jednak sądząc po tym, jak świetne, niesamowicie wydajne procesory Apple robi do swoich urządzeń mobilnych, możemy podejrzewać, że również ARM-y do Maców stworzone w Cupertino będą bardzo mocne, z dużym prawdopodobieństwem bardziej wydajne niż chipy Intela.

Przeczytaj też: Rewolucja w Macach – 5 największych zalet zastosowania przez Apple własnych procesorów

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: