Recenzja: VELUX ACTIVE – okna dachowe i rolety wreszcie z HomeKit

Tomek Czech   11 kwietnia 2019

Od kilku miesięcy Dawid opisuje Wam jak żyje się w inteligentnym domu naszpikowanym smart-urządzeniami wpierającymi HomeKit. Ja opiszę Wam jeden ciekawy produkt – VELUX ACTIVE with NETATMO – prawdopodobnie jedyny system pozwalający na podpięcie okien i rolet dachowych do HomeKita. To też jedyny sposób na automatyzację okien dachowych Velux sterowanych pilotem – właśnie takie miałem w mieszkaniu i szukałem sposobu na sterowanie nimi przez aplikację, zdalnie, czy automatyzację. Na początku nie marzyłem nawet, że uda się podpiąć je do HomeKit.

berrolia

VELUX ACTIVE with NETATMO z HomeKit – recenzja

Velux Active został stworzony przez producenta okien – Velux, przy współpracy z Netatmo – jednym z liderów rynku smart home.

Zestaw składa się z trzech urządzeń: przycisku “wyjścia”, czujnika klimatu i bramki.

Przycisk montujemy przy drzwiach wejściowych – umożliwia on szybkie zamknięcie wszystkich okien i opuszczenie rolet przy wychodzeniu z domu.

Bramka łączy wewnętrzne czujniki klimatu, przyciski „wyjście” oraz wszystkie okna czy rolety VELUX (z serii INTEGRA). Łączy się również z internetem przez router, umożliwiając sterowanie podpiętymi do systemu produktami ze smartfona. Do jednej bramki możemy dodać maksymalnie 10 czujników (jeśli chcemy używać więcej niż 10 czujników, musimy podzielić dom na dwie strefy i używać po jednej bramce dla każdej z nich).

Z kolei czujnik klimatu nieustannie mierzy temperaturę, wilgotność i jakość powietrza (poziomy CO2) w pomieszczeniu. To on, w połączeniu z zewnętrzną stacją pogodową ma być sercem systemu – bazując na aktualnej pogodzie oraz danych z czujników powietrza i temperatury, samodzielnie zarządza roletami i oknami VELUX.

VELUX ACTIVE został tak zaprogramowany, żeby automatycznie wpuszczać do pomieszczenia świeże powietrze, kiedy wyczuje taką potrzebę. W oparciu o lokalne warunki pogodowe system wentyluje pomieszczenie co najmniej trzy razy dziennie. Inteligentne czujniki wewnętrzne nieustannie mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie CO2 i na tej podstawie otwierają lub zamykają okna dachowe. Dodatkowo, system chroni mieszkanie czy dom przed przegrzaniem – jeśli wyczuje, że robi się w nim zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy.

Mimo, że czujnikiem możesz sterować ze smartfona, głosowo, itd., są na nim też fizyczne przyciski, które służą do szybkiego zamykania i otwierania elektrycznych okien dachowych.

Tyle teorii.

VELUX ACTIVE z HomeKit w praktyce

Do systemu od razu podpiąłem okna dachowe. Robi się to w dość prosty sposób, “parując” pilot zdalnego sterowania oknem z aplikacją  VELUX ACTIVE with NETATMO.

Okna posiadają czujniki deszczu, więc zamykają się automatycznie, gdy zaczyna padać (nie muszę się obawiać zostawienia ich otwartych, gdy wychodzę z domu), dzięki timerowi można zaplanować ich zamknięcie po pewnym czasie – ale są to jedynie bardzo proste, zupełnie podstawowe funkcje. Podpięcie ich do HomeKita otwiera setki nowych możliwości. I niesamowicie ułatwia codzienne życie.

Pierwsza rzecz, której mi brakowało, to możliwość otwarcia (tak, otwarcia, nie zamknięcia) okien spoza domu. Co prawda zamykają się automatycznie, gdy zaczyna padać, ale nie otwierają się potem samodzielnie, gdy z powrotem zaświeci słońce. Było to problemem w upalne dni – wychodziliśmy zostawiając okna otwarte, ale gdy zaraz potem przyszła przelotna mżawka zamykały się i pozostawały zamknięte przez resztę dnia, kiedy słońce świeciło mocno i mieszkanie niemiłosiernie się nagrzewało.

Na szczęście Velux Active rozwiązuje ten problem – gdy jestem poza domem, dostaję powiadomienie o zamknięciu okien z powodu opadów deszczu. Mogę więc otworzyć je (z aplikacji Velux czy Dom) zaraz, gdy przestanie padać (no, chwilkę trzeba odczekać, aż czujniki deszczu wyschną i pozwolą otworzyć okna). Jeśli jest ciepły dzień, mam wtedy pewności, że po powrocie do domu nie zastanę tam zaduchu.

Co prawda ostatnio pogoda raczej nie dopisywała, ale było już kilka bardzo ciepłych dni, więc maiłem okazję przetestować właśnie taką opcję. A latem będzie to tym bardziej przydatne.

Tutaj muszę przypomnieć, że żeby móc sterować urządzeniami podpiętymi do HomeKita spoza domu musimy posiadać hub w postaci Apple TV 4/4K, HomePoda lub iPada. Ja wykorzystuję do tego Apple TV 4 (obecnie oficjalnie nazywana „Apple TV HD”).

Kolejna świetna opcja i pierwsza automatyzacja, którą zrobiłem po dodaniu okien do HomeKit, to automatyczne wietrzenie po wyjściu z domu – kiedy wychodzę i nie wracam przez 10 minut (czyli nie poszedłem wyrzucić śmieci czy nie wyskoczyłem na chwilę do spożywczego) okno w salonie otwiera się i zamyka po 30 minutach.

Jeśli nikogo nie ma w domu dłużej, np. przez cały dzień, mogę z iPhone’a otworzyć je jeszcze raz przed przyjściem, żeby przewietrzyło się ponownie.

Niestety nie ma jeszcze żadnego czujnika smogu działającego z HomeKit, więc nie mogę uzależnić wietrzenia od stężenia PM 2.5/10 i muszę o to dbać ręcznie – jeśli dostaję powiadomieni o otwarciu okien, a wiem, że tego dnia jest duży smog, zamykam je z powrotem.

Kolejną automatyzacją, którą uruchomiłem już gdy zrobiło się chłodniej, było połączenie: okna – ogrzewanie. Jeśli okno w danym pokoju jest otwarte, termostat Fibaro automatycznie zamyka obieg – nie ogrzewa pokoju. Nie musze pamiętać o “zakręceniu kaloryferów”, gdy otwieram okno.

“Połączyłem” też okna z czujnikiem czadu od Fibaro – jeśli czujnik wykryłby tlenek węgla, okna natychmiast się otworzą. Nie przydało mi się to jeszcze i mam nadzieję, że nigdy nie przyda.

Jeśli chodzi o rolety – właściwie używam ich tylko w lecie, więc podpięcie do HomeKita jeszcze się nie przydało, ale mam już w głowie automatyzację, którą wykonam, jak tylko zrobi się cieplej: zasunięcie rolet o określonej rannej godzinie lub po prostu wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie ustawianą temperaturę – często, jeśli późno wstanę, temperatura jest już za wysoka, bo idąc spać zapominam opuścić rolety.

Pozwoliłem podziałać czujnikowi klimatu – wiele razy sam, bez pytania wywietrzył mi mieszkanie kiedy uznał, że powietrze w środku jest złej jakości. Oczywiście na zewnątrz wcale nie jest dużo lepsze (krakowski smog…), ale badania pokazują, że i tak lepiej wietrzyć mieszkana niż nie wietrzyć, nawet jeśli za oknem smog (chyba, że stężenia są już bardzo wysokie, wtedy trzeba myśleć już tylko o porządnym uszczelnieniu okien).

Jakie jeszcze automatyzacje można wykonać? Dziesiątki. Np. automatyczne wietrzenie sypialni na pół godziny przed pójściem spać.  Wymaga to oczywiście rutyny – kładzenia się spać zawsze o ustalonej porze, którą ustawiamy w systemie. W moim przypadku nie miało to jednak sensu – w całym życiu nie położyłem się chyba spać dwa razy o tej samej porze.

VELUX ACTIVE z HomeKit – sterowanie przez Siri i aplikacje

Możliwość starowania głosowego oknami doceniłem już pierwszy dzień testów – siedziałem wygodnie na kanapie, zrobiło się zimno, chciałem zamknąć okno, już miałem wstać, żeby znaleźć pilota (tak, pilota zawsze trzeba poszukać…), kiedy przypomniałem sobie, że teraz już mogę inaczej… Zagadałem do Siri i okno zamknięte.

Dodając okna do aplikacji Dom z rozpędu popełniłem typowy błąd użytkownika HomeKit w Polsce – nazwałem urządzenia po polsku. Nie należ tego robić  – żeby móc sterować nimi głosowo, najlepiej nazwać je po angielsku. Wtedy Siri będzie rozumiała, co do niej mówimy.

Ale… Siri okazała się bardziej kumata, niż się o niej mówi – bez problemu poradziła sobie z komendą dwujęzyczną “Open/close the okno salon”. Podobnie z roletą.

Stworzyłem scenę, dzięki której otwieram wszystkie okna dachowe jedną komendą. To strasznie wygodne, bo zaoszczędza chodzenia po wszystkich pokojach i otwieraniu kolejnych okien, kiedy chcę mocno przewietrzyć mieszkanie. Podobnie z roletami – w lecie przyda się możliwość opuszczenia wszystkich rano lub podniesienia, gdy zajdzie już słońce.

Całym systemem można sterować też ze specjalnej aplikacji Veluxa lub natywnej aplikacji Dom. W obydwu mamy nie tylko informację o tym, czy okna/rolety są otwarte/zamknięte, ale też wyrażony w procentach stopień otwarcia oraz wygodne suwaki d0 sterowania.

Kilka dodatkowych informacji 

Sterownik VELUX ACTIVE z bramką Netatmo jest kompatybilny ze wszystkimi oknami elektrycznymi i akcesoriami VELUX – silniki do okien, żaluzje, markizy, żaluzje wewnętrzne i żaluzje weneckie. Współpracuje z nimi wykorzystując protokół komunikacji bezprzewodowej io-homecontrol.

Może także współpracować z wybranymi produktami elektrycznymi do zastosowań zewnętrznych marki Somfy – żaluzje pionowe, markizy pionowe, pionowe żaluzje wewnętrzne i pionowe żaluzje weneckie), wykorzystując ten sam protokół.

Systemu może sterować maksymalnie 200 produktami.

Zestaw VELUX ACTIVE kosztuje 1049 zł.

Dziękujemy firmie RuSE za wypożyczenie sprzętu do testów.

Grupa HomeKit na Facebooku

Przypominamy o naszej grupie HomeKit na Facebooku – jest nas już ponad tysiąc! Pomogliśmy już Wam rozwiązać sporo problemów. Bardzo dużo się też od Was nauczyliśmy.

Dołącz do dyskusji! 

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: