Udział Maca w rynku komputerów osobistych wzrósł, choć wszyscy producenci, łącznie z Apple, odnotowali spadek sprzedaży

Łukasz Bernaczyk   11 kwietnia 2019

Co prawda Apple sprzedało w pierwszym kwartale 2019 r. mniej komputerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak globalna sprzedaż wszystkich marek spadła jeszcze bardziej. Sprawia to, że udział Maca w rynku minimalnie wzrósł.

berrolia

Sprzedaż Maców w pierwszym kwartale 2019 r.

Specjaliści z firmy Gartner opublikowali raport dotyczący sprzedaży komputerów osobistych na świecie w pierwszym kwartale 2019 r. Z dokumentu wynika, że Apple sprzedało w tym czasie 3,977 miliona sztuk Maców, co jest wynikiem gorszym niż w pierwszym kwartale 2018 roku o 2,5%.

Generalny spadek sprzedaży komputerów

Jak się jednak okazuje, wynik Apple był lepszy od średniej, jaką uzyskał cały rynek komputerów osobistych, który odnotował spadek o 4,6%, a sprzedaż całkowita wyniosła 58,523 mln sztuk w pierwszym kwartale 2019 r., wobec 61,375 mln sztuk sprzedanych przez pierwsze trzy miesiące 2018 r.

Udział Apple w rynku

Biorąc powyższe pod uwagę, udział Apple w rynku komputerów wzrósł  z 6,6% w pierwszym kwartale 2018 r. do 6,8% w pierwszych trzech miesiącach 2019 r.

Czy iPad to komputer?

Dla firmy Gartner iPad nie jest komputerem, w związku z czym sprzedaż tabletów Apple nie była brana pod uwagę.

Jeżeli jednak potraktowalibyśmy iPada, a zwłaszcza iPada Pro, jako komputer, to tabela zestawiająca firmy sprzedające najwięcej komputerów wyglądałaby zupełnie inaczej.

Nie mamy danych na temat sprzedaży iPadów w pierwszym kwartale 2019 r., ponieważ Apple już od jakiegoś czasu takich danych nie podaje. Pozostaje nam więc czekać na opracowania analityków.

Gdyby jednak bazować na sprzedaży z pierwszego kwartału 2018 r., to mamy w tym czasie sprzedanych 9,1 mln iPadów, a dodając to do sprzedaży Maców otrzymamy 13,077 mln sprzedanych komputerów.

Taki wynik stawia Apple na drugiej pozycji, tuż za Lenovo, które uzyskał wynik 13,196.

Wielka promocja na etui Spigen do iPhone’a – tańsze nawet o 50%!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: