Będzie wielki powrót Touch ID do iPhone’a? Apple pracuje nad innowacyjną technologią

Łukasz Bernaczyk   2 maja 2019

Touch ID i Face ID to dwa rozwiązania biometrycznego uwierzytelniania użytkownika stosowane w iPhone’ach i Padach. W urządzeniach tych zawsze znajduje wyłącznie jedno z zabezpieczeń, ale już niedługo ten stan rzeczy może ulec zmianie – okazuje się, że Apple mocno pracuje nad nową wersją Touch ID, która pozwalałaby na skan odcisku palca w dowolnej części ekranu.

berrolia

Touch ID pod całym ekranem iPhone’a

Na to, że Apple ostatecznie nie porzuciło prac nad czytnikiem linii papilarnych wskazują dwa nowe patenty przyznane firmie z Cupertino w ostatnich dniach. Dotyczą one Touch ID działającego pod całą powierzchnią ekranu.

Akustyczny Touch ID

Patenty opisują „akustyczny system zbierania obrazu z powierzchni urządzenia”. Jak wyjaśnia Apple w ich opisie, wykorzystując kombinację przetworników akustycznych do wibrowania powierzchni ekranu w odpowiedni sposób, można przekształcić cały ekran w jeden wielki skaner linii papilarnych.

We wniosku patentowym możemy przeczytać o następujących szczegółach działania nowego Touch ID:

Fale z przetworników akustycznych styką się z grzbietami linii papilarnych, zmieniając sposób, w jaki poruszają się po powierzchni. Rozdzielacz obrazu wykorzystuje sygnały elektryczne zebrane z innych przetworników akustycznych, aby utworzyć cały obraz elementów stykających się z wyświetlaczem.

Znając położenie i rozmiar grzbietów stykowych, przelicznik obrazu jest w stanie wytworzyć obraz odcisku palca, który można następnie porównać z zarejestrowanymi wersjami w celu uwierzytelnienia.

Drugi patent uzyskany przez Apple opisuje niemalże to samo rozwiązanie, bardziej skupiając się na samych przetwornikach akustycznych oraz ich położeniu.

Jak wiadomo, Apple patentuje masę różnych rozwiązań, z których tylko część trafia do ich urządzeń. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze doniesienia o ciągłych pracach nad nowym Touch ID,  jest całkiem prawdopodobne, że to akurat rozwiązanie zobaczymy w kolejnych modelach iPhone’ów, a być może nawet iPadów.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: