EKG i powiadomienia o arytmii na Apple Watchu – zobacz, jak to wszystko działa

Dawid Olczak   14 maja 2019

Wczoraj, wraz z aktualizacją oprogramowania watchOS do wersji 5.2.1, posiadacze Apple Watcha Series 4 w Polsce otrzymali długo wyczekiwaną funkcję pomiaru EKG i powiadomienia o arytmii serca. Należy jednak spełnić kilka warunków, aby nowe funkcjonalności w ogóle mogły zadziałać. Postaram się Wam wszystko dokładnie wyjaśnić.

Zaktualizuj oprogramowanie iPhone’a oraz Apple Watcha

Aby aktywować funkcję EKG oraz powiadomień o arytmii serca na Apple Watch Series 4, niestety nie wystarczy zaktualizować oprogramowania (watchOS 5.2.1) na samym zegarku. Konieczne okazuje się również zaktualizowanie iPhone’a do najnowszej wersji iOS 12.3.

Aktywacja EKG

Teraz musimy udać się do aplikacji Zdrowie na iPhonie. Niestety, aktywacji EKG nie da się zainicjować na Apple Watchu.

Tuż po zaktualizowaniu oprogramowania do iOS 12.3 i włączeniu aplikacji Zdrowie na iPhonie, przywita nas ekran informujący o możliwości konfiguracji EKG (tylko na Apple Watch Series 4). Znajdziemy tam również praktyczne porady i informacje, takie jak:

Twoje tętno może mieć wpływ na ogólny stan Twojego zdrowia. Aplikacja EKG rejestruje Twoje tętno przy użyciu Digital Crown Twojego Apple Watch i sprawdza odczyty pod kątem migotania przedsionków (jednej z form nieregularnego rytmu serca).

Nawet jeżeli mieliśmy wcześniej w pełni skonfigurowaną „Kartę medyczną” w aplikacji Zdrowie, konieczne będzie podanie daty naszego urodzenia.

 

Jak działa aplikacja EKG?

Tuż po prowidłowym skonfigurowaniu EKG na naszym telefonie, naszym oczom ukaże się skrócony opis działania powyższej funkcji oraz możliwe przykłady wyników:

Aplikacja EKG zapisuje tak zwany elektrokardiogram (EKG lub ECG), który prezentuje impulsy elektryczne powodujące bicie serca. Aplikacja analizuje te impulsy, aby określić tętno i sprawdzić, czy skurcze przedsionków i komór serca są ze sobą zsynchronizowane. Brak takiej synchronizacji nazywany jest migotaniem przedsionków.

Rytm zatokowy – Wynik “rytm zatokowy” wskazuje, że serce bije jednostajnie.

Migotanie przedsionków – Wynik “migotanie przedsionków” wskazuje, że serce bije w nieregularnym rytmie.

 

Migotanie przedsionków/arytmia serca

Aktualizacja oprogramowania Apple Watcha do wersji 5.2.1 przyniosła również powiadomienia o wykryciu migotania przedsionków, którą mogą aktywować właściciele zegarków – Apple Watch S1/ S2/S3/S4.

Powiadomienie o arytmii: gdy Apple Watch wykryje, że masz nieregularny rytm serca, który może oznaczać migotanie przedsionków, otrzymasz powiadomienie.

Migotanie przedsionków jest formę arytmii serca. Apple Watch może Ci wysyłać powiadomienie, gdy wykryje nieregularne tętno mogqce wskazywać na migotanie przedsionków.

Wczesna diagnoza i leczenie może zapobiec komplikacjom zdrowotnym, w tym — udarom.

Aby prawidłowo skonfigurować powyższą funkcjonalność, znów konieczne okazuję się podanie naszej daty urodzenia.

Cztery rzeczy, o których warto pamiętać

Apple Watch nie może wykrywać zawału serca. 

  • Jeśli poczujesz ból w klatce piersiowej, ucisk, naprężenie lub uważasz, że masz zawał serca, natychmiast zadzwoń na pogotowie ratunkowe. 

Apple Watch nie sprawdza migotania przedsionków na bieżąco. 

  • Oznacza to, że Apple Watch nie zawsze może wykrywać migotanie przedsionków i osoby z tym schorzeniem mogę nie otrzymać powiadomienia. 

Jeśli nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z lekarzem (nawet jeśli nie otrzymasz powiadomienia). 

  • Objawy takie jak szybkie, kołaczące lub trzepoczące bicie serca, zawroty głowy czy omdlenia mogą wskazywać na poważne schorzenie. 

Nie zmieniaj leków bez konsultacji z lekarzem.

Wykonywanie pomiarów EKG w praktyce

Aby zainicjować wykonane badania EKG na Apple Watchu, konieczne jest włączenie aplikacji EKG. Podczas wykonywania badania palec wskazujący przeciwnej ręki w stosunku do tej, na której trzymamy zegarek, musimy umieścić na koronce Apple Watcha. Badanie trwa dokładnie trzydzieści sekund i po jego wykonaniu od razu otrzymamy stosowną informację z wynikami. W moim przypadku była to informacja:” “Brak wykrycia migotania przedsionków”.

 

Aplikacja zdrowie

Wyniki każdego badania przeprowadzonego na Apple Watchu będziemy mogli później przeanalizować w aplikacji Zdrowie na naszym iPhone. Znajdziemy tam dokładne wykresy i wiele innych szczegółów.

Bez najmniejszym problemów możemy także wygenerować plik PDF, który możemy pokazać naszemu lekarzowi.

Podsumowując

Takie funkcje jak EKG, powiadomienia o migotaniu przedsionków, wysokim czy niskim tętnie, informacje o liczbie kroków, spalonych kalorii, itd., jasno i wyraźnie pokazują, w którym kierunku dąży technologia ubieralna. To nie są już gadżety wyłącznie dla geeków i osób zafascynowanych technologią, lecz urządzenia medyczne, które będą miały kolosalny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Zobacz też: Apple Watch LTE – jedno z moich ulubionych urządzeń z Cupertino (recenzja)

Z miłości do Apple

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: