Smartfony Huawei właśnie przestają istnieć – firma traci większość kluczowych dostawców

Tomek Czech   20 maja 2019

Zaczęło się wczoraj wieczorem od informacji, że Google odcięło Huawei od aktualizacji Androida, sklepu Play Store oraz kluczowych serwisów, usług i aplikacji. Dzisiaj co chwilę dowiadujemy się o kolejnych dostawcach podzespołów, którzy wstrzymują współpracę z chińską firmą.

Telefony Huawei przestają właśnie istnieć w formie, w jakiej znamy je obecnie.

Według informacji Bloomberga, komponenty do smartfonów Huawei przestają dostarczać tacy giganci i kluczowi dostawcy, jak Intel (główny dostawca procesorów serwerowych) i Qualcomm (modemy i procesory mobilne).

Dołączyły do nich również Broadcom i Xilinx dostarczający do tej pory ważne chipy do łączności sieciowej.

Z kolei Nikkei podaje, że współpracę z Huawei wstrzymał m.in. Micron Technology – amerykański dostawca pamięci RAM oraz Western Digital – dostawca pamięci flash.

Co ciekawe, część dostaw do Huawei wstrzymała już też pierwsza firma z Europy – niemiecki producent chipów Infineon Technologies. Jest duże prawdopodobieństwo, że w jej ślad pójdą inni ważni europejscy dostawcy, jak francuski ST Microelectronics czy szwajcarski Lumentum.

Co prawda Huawei od pewnego czasu produkuje własne procesory Kirin dla swoich flagowców, ale eksperci cytowani przez Reutersa podejrzewają, że wykorzystują one technologię kupowaną od amerykańskich firm Cadence Design Systems oraz Synopsys, a to oznaczałoby, że chińska firma musiałby stworzyć nowe procesory zupełnie od podstaw (o ile w ogóle byłoby to możliwe).

Jeśli do tego wszystkiego dodamy wymuszone zastąpienie Androida własnym system o nazwie HongMeng (który jest już ponoć intensywnie testowany), to smartfony Huawei właściwie przestają istnieć w obecnym kształcie. Próba stworzenia ich od początku byłaby pozbawiona sensu w sytuacji, kiedy chińska firma jest odcięta praktycznie od wszystkich kluczowych technologii mobilnych.

Wydaje się więc, że jedynym scenariuszem, w którym Huawei pozostaje  producentem smartfonów jest zmiana zdania przez Stany Zjednoczone i odwołanie lub złagodzenia restrykcji wobec Chin i Huawei.

Według dzisiejszych doniesień, Huawei posiada zapasy części, które pozwolą firmie produkować telefony jeszcze przez 3-6 miesięcy.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: