W najbliższą niedzielę, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale po raz pierwszy również z aplikacją mObywatel.
Podczas eurowyborów głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej:
Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.
mObywatel to aplikacja mobilna wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast mTożsamość to dostępna w niej usługa do potwierdzania swojej tożsamości.
Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.
Komisja wyborcza zweryfikuje mTożsamość tak samo, jak każdy inny dokument. Może również skorzystać z mWeryfikatora.
Kierować będzie się również elementami, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność:
Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że jeśli lokalna komisja wyborcza nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, należy:
Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android. Inne usługi w mObywatelu – mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, polisy OC i karty pojazdu), mLegitymacja studencka, mLegitymacja szkolna – dostępne są obecnie wyłącznie na smartfony z Androidem.
Dzięki mTożsamości można okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wprost nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług, takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego np. u notariusza czy w sądzie.
Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.
By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.
Przeczytaj też: