mPojazd zamiast tradycyjnego dowodu rejestracyjnego i polisy OC – już możecie potwierdzać dane dotyczące Waszego samochodu za pomocą smartfona (aktualizacja)

Łukasz Bernaczyk   7 maja 2019

Aplikacja mObywatel wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji udostępniła właśnie Polkom i Polakom nową funkcjonalność – mPojazd, pozwalającą przechowywać cyfrową wersję dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu.

berrolia

mPojazd w aplikacji mObywatel

Zapowiadana od dawna funkcjonalność mPojazd ujrzała wreszcie światło dzienne i jest już dostępna w ramach aktualizacji apki mObywatel.

Niestety, Ministerstwo Cyfryzacji zaktualizowało dzisiaj jedynie aplikację na Androida. Na aktualizację wersji na iOS musimy chwilę poczekać – być może jest to kwestia kilku dni, być może nawet godzin.

Funkcjonalność mPojazd

Usługa pokazuje informacje zawarte w dokumentach, które powinno posiadać każdy samochód, czyli: dowód rejestracyjny, polisa OC oraz karta pojazdu.

W aplikacji mPojazd znajdziemy zatem takie dane auta, jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego.

Kolejne zawarte w apce dane pochodzą z polisy OC pojazdu: nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, wariant ubezpieczenia oraz okres jego ważności.

Dodatkowo, mPojazd powiadomi użytkownika na 30 dni przed upływem ważności badania technicznego lub polisy OC.

Z usługi mPojazd mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów, czyli wszyscy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

Niestety oznacza to, że z aplikacji nie skorzystamy w przypadku samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

Co prawda od jesieni ubiegłego roku nie mamy już obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i policy OC, ale te dokumenty w wersji cyfrowej mogą się przydać w wielu innych sytuacjach, niż policyjna kontrola (np. w przypadku stłuczki). Warto dodać, że mPojazd pozwala na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Przypominamy, że do działania aplikacji mObywatel, jak i usługi mPojazd niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Jeżeli go nie macie, możecie go założyć online w tym miejscu.

Przeczytaj też: Na poczcie nie potrzebujemy juz dowou osobisteho – tożsamość potwierdzimy za pomocą aplikacji

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: