mObywatel zamiast dowodu osobistego – od dziś na poczcie potwierdzimy tożsamość za pomocą aplikacji

Łukasz Bernaczyk   23 kwietnia 2019

Wprowadzona w 2017 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mObywatel jest od dzisiaj pełnoprawnym zamiennikiem dowodu osobistego we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Oznacza to, że do odbioru listu poleconego czy innej przesyłki wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją.

berrolia

mObywatel na poczcie

O wprowadzaniu honorowania aplikacji mObywatel na poczcie poinformował dzisiaj Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. Wiadomość została również opublikowana na twitterowym koncie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, stwierdzenia tożsamości osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych na poczcie można dokonać́ również na podstawie dokumentu elektronicznego mObywatel, przez okazanie tego dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego.

Czym jest mObywatel?

mObywatel jest oficjalną rządową aplikacją na urządzenia mobilne, dostępną zarówno na Androida, jak i iOS. Dzięki niej, jak pisze Ministerstwo Cyfryzacji, „masz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług”

Jedną z tych usług jest mTożsamość, dzięki której możemy potwierdzać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wystarczy:

  • okazać dokument ze zdjęciem oraz
  • nie trzeba mieć dowodu osobistego czy paszportu.

Jako przykład wykorzystania rządowa strona internetowa podaje tu pocztę, siłownię czy sklepy, np. przy wyrabianiu karty lojalnościowej.

Przypominamy, że do działania aplikacji mObywatel, jak i usługi mTożsamość niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Jeżeli go nie macie, możecie go założyć online w tym miejscu.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: