Apple udostępniło finalną wersję iOS 13.7 z narzędziem “Exposure Notifications Express”

Tomek Czech   1 września 2020

Kilka dni po udostępnieniu pierwszej i jedynej jak się okazało bety iOS 13.7, Apple udostępniło finalną wersję tej aktualizacji. Największą zmianą w iOS 13.7 jest narzędzie Exposure Notifications Express (ENS), dzięki któremu iPhone – bez instalowania dodatkowych aplikacji może śledzić, czy nie mieliśmy kontaktu z osobami chorymi na COVID-19. Wokół ENS jest jednak sporo niejasności.

berrolia

iOS 13.7

Do tej pory, żeby wykorzystać stworzone przez Apple i Google narzędzie do śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi koronawirusem musieliśmy instalować dodatkową aplikację – w Polsce była to niesławna ProteGo Safe, która nie zagościła w telefonach zbyt dużej liczby użytkowników.

Dodane do iOS 13.7 narzędzie Exposure Notifications Express pozwala na monitorowanie naszych ewentualnych kontaktów z osobami chorymi na COVID-19 i otrzymywanie powiadomień o tym bez instalacji dodatkowej aplikacji. Oczywiście domyślnie ta funkcja jest wyłączona, ale można ją w prosty i szybki sposób uruchomić w Ustawieniach.

Wczoraj, po udostępnieniu przez Apple iOS 13.7 pojawiło się jednak sporo wątpliwości co do ENS – w których krajach/regionach już działa i czy działa w Polsce?

Na początku wydawało się, że nowy system działa w naszym kraju – po instalacji iOS 13.7 na jednym z naszych redakcyjnych telefonów, na którym nie ma zainstalowanej aplikacji ProteGo Safe, udało się nam włączyć rejestrowanie narażenia.

Jednak, gdy wyłączyliśmy tę funkcję i chcieliśmy ją włączyć z powrotem, system poprosił już o zainstalowanie ProteGo Safe.

Wydaje się więc, że uruchomienie powiadomień o narażeniu bez zainstalowanej aplikacji było błędem systemu, i że narzędzie “Exposure Notifications Express” nie działa jeszcze w Polsce.

W oficjalnym komunikacie Apple i Google podają tylko tyle, że pierwszymi regionami, w których będzie dostępne ENS, będą cztery stany w USA – Maryland, Nevada, Virginia i Washington D.C. Nie jest jasne, czy narzędzie będzie w ogóle dostępne poza Stanami Zjednoczonymi. Damy Wam znać, jak tylko pojawią się dodatkowe informacje w tej sprawie.

Aktualizację iOS 13.7 znajdziecie tradycyjnie w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: