Na eurowybory 2019 bez dowodu – swoją tożsamość potwierdzisz aplikacją mObywatel

Tomek Czech   24 maja 2019

W najbliższą niedzielę, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale po raz pierwszy również z aplikacją mObywatel.

berrolia

Podczas eurowyborów głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej:

Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.

mObywatel – jak to działa?

mObywatel to aplikacja mobilna wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast mTożsamość to dostępna w niej usługa do potwierdzania swojej tożsamości.

Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Komisja wyborcza zweryfikuje mTożsamość tak samo, jak każdy inny dokument. Może również skorzystać z mWeryfikatora.

Kierować będzie się również elementami, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność:

  • hologramem (godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu);
  • datą ostatniej aktualizacji;
  • znakiem wodnym (godłem Rzeczypospolitej Polskiej pod danymi osobowymi);
  • elementem dynamicznym (flagą Rzeczypospolitej Polskiej w lewym dolnym rogu).

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że jeśli lokalna komisja wyborcza nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, należy:

  • powołać się na uchwałę PKW nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 (rozdział IV, punkt 38, podpunkt 1);
  • Ewentualnie poprosić, by komisja skontaktowała się telefonicznie z przedstawicielem PKW i potwierdziła treść uchwały.

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android. Inne usługi w mObywatelu – mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, polisy OC i karty pojazdu), mLegitymacja studencka, mLegitymacja szkolna – dostępne są obecnie wyłącznie na smartfony z Androidem.

Dzięki mTożsamości można okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wprost nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług, takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego np. u notariusza czy w sądzie.

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.

Przeczytaj też:

OKAZJA: Apple AirTag w najniższej cenie od premiery

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: